Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik sadzonki leśne

Stratyfikacja nasion wybranych gatunków.
Stratyfikacja nasion polega na zmieszaniu nasion z wilgotnym podłożem i utrzymywaniu ciepła i/lub zimna przez określony czas przed siewem. Zalecamy mieszanie nasion z wilgotnym (nie mokrym) piaskiem, stosując 4 części lub więcej piasku na jedną część nasion; mieszankę należy umieścić w plastikowej torebce, którą można szczelnie zamknąć i ponownie otworzyć. Dobrze oznacz torbę! Ciepła stratyfikacja oznacza utrzymywanie mieszanki nasion i piasku w temperaturze zbliżonej do pokojowej, 15-21°C; zimno oznacza utrzymywanie mieszanki w temperaturze około (5°C) – domowa lodówka jest idealna do przechowywania małych ilości nasion. Podczas zimnej stratyfikacji w okresie zimowym, mieszanki nasion/piasku można umieścić na zewnątrz w pojemniku odpornym na gryzonie/ptaki (np. plastikowym koszu na śmieci). Zawsze, gdy stratyfikujesz nasiona, sprawdzaj co tydzień lub dwa, aby zobaczyć, czy zaczyna się kiełkowanie. Kiedy to nastąpi, zobaczysz, że z nasion zaczynają wyłaniać się białe korzenie, a jeśli tak się stanie, nasiona należy natychmiast wysiać. Jeśli nie jest to możliwe, trzymaj mieszankę w temperaturze nieco powyżej zera, aż będziesz mógł siać.
Czytaj więcej
Wierzba jako soliter
Soliterem określa się roślinę rosnącą samotnie, mocno wyeksponowaną i wyróżniającą się na tle innych roślin swoimi walorami dekoracyjnymi, takimi jak: pokrój, liście, kwiaty, owoce, itp. Najczęściej są to drzewa lub krzewy, rzadziej okazałe, wysokie byliny. Solitery mogą pełnić różne funkcje w ogrodzie, najczęściej jednak pełnią funkcje dekoracyjną.
Czytaj więcej
Wierzba płożąca
W naszej rodzimej florze spotkać można wierzbę o płożącym pokroju, np. wierzba żyłkowana, zielna czy alpejska, które występują na terenach górskich. Rosną w miejscach, gdzie długo zalega śnieg, więc ich okres wegetacji jest krótki, pędy ścielą się po ziemi i rocznie przyrastają zaledwie o kilka centymetrów. W naszych ogrodach można też sadzić niskie wierzby pochodzące z rejonów wysuniętych daleko na północ. Karłowe gatunki wierzb tworzą wiosną efektowne kotki, a liście mają ciekawe unerwienie.
Czytaj więcej
Wierzby szczepione na pniu
Wierzby nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie. Dzięki dużemu wyborowi miniaturowych wierzb szczepionych na pniu, możemy znaleźć drzewka odpowiadające naszym potrzebom. Egzemplarze na mniejszych podkładkach, osiągające do 100 cm wysokości, dobrze wyglądają w kompozycji z innymi roślinami i zmieszczą się nawet na balkonie. Egzemplarze wyższe lepiej prezentują się samodzielnie.
Czytaj więcej
Wierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacja
Wierzba (Salix L.) to rodzaj drzew, krzewów lub płożących krzewinek z rodziny wierzbowatych o sezonowym ulistnieniu. Wierzby łatwo tworzą mieszańce międzygatunkowe. Występuje około 400 gatunków tego rodzaju. Wierzba bardzo dobrze rośnie prawie na wszystkich kontynentach. W Polsce dziko rośnie około 30 gatunków wierzb. Wiele gatunków jest uprawianych głównie jako rośliny dekoracyjne. Różne gatunki wierzby mają mocne tendencje do krzyżowania się między sobą.
Czytaj więcej
Wierzby na gleby o umiarkowanej wilgotności
Gatunki wierzb różnią się dość znacznie jeśli chodzi o wymagania wodne. Są takie, które bardzo łatwo jest przesuszyć na przykład wierzbę iwę, ale są i takie, które dość dobrze znoszą niedobory wody na przykład wierzba Hakuro Nishiki, czy purpurowa Gracilis. Generalnie można przyjąć, że wierzby preferują stanowiska wilgotne ale poziom ten może być większy lub mniejszy dla poszczególnych odmian.
Czytaj więcej
Wierzba – formy krzewiaste
Wierzbą krzewiastą bywa czasem nazywany jeden z podgatunków wierzby witwa (wierzba wiciowa), jednak zasadniczo wierzba krzewiasta jest określeniem formy jaką przyjmują różne gatunki z rodzaju Salix. Drzewem nazywana jest roślina, u której wszystkie bądź niemal wszystkie zdrewniałe konary wyrastają z pierwszego nazywanego pniem.
Czytaj więcej
Na piaszczystej działce często spotykamy się z niedostatkiem wody. Po deszczu lub podlaniu woda wsiąka szybko w głąb takiej ziemi, zanim jeszcze rośliny zdążą ją pobrać. Woda gruntowa w takiej glebie znajduje się zbyt nisko, by rośliny w pełni mogły z niej korzystać. Piaszczysta gleba jest mało żyzna, przez co rośliny nie znajdują w niej zbyt wielu potrzebnych składników mineralnych.
Czytaj więcej
Sok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzie
Brzoza to chyba w Polsce najbardziej rozpoznawalne drzewo. Nawet małe dzieci nie mają kłopotu z odróżnieniem brzozy względem innych drzew. Cechuje ją biała kora oraz majestatyczne, soczyście zielone, ażurowe korony, które latem cudnie szumią kołysane wiatrem. Prócz niezwykłych walorów dekoracyjnych, brzoza ma również właściwości lecznicze. Do najważniejszych należy sok z brzozy!
Czytaj więcej
Wierzba babilońska Tortuosa
Wierzba babilońska tortuosa Jaka jest? Jest to średniej wielkości drzewo które dorasta do 8 m wysokości, której cechą charakterystyczną jest to że od nasady pnia aż po najcieńsze gałązki jest finezyjnie poskręcane. Ma ona oliwkowo żółte pędy, które wraz z ciekawym pokrojem są niezwykłą ozdobą ogrodu zimą, natomiast wiosną pokrywają się lancetowaty mi powyginanymi listkami. Spokojnie możemy tą wierzbę formować aczkolwiek starsze drzewa, które nie były formowane mają niesamowicie fajny pokrój, gdyż tak jak przystało na wszystkie wierzby to najdłuższe pędy uginają się wprost ku ziemi i nadają roślinie delikatny płaczący pokrój.
Czytaj więcej
Leszczyna pospolita - charakterystyka, szkółkowanie, zastosowanie
Leszczyna pospolita (Corylus avellan) nazywana jest orzechem laskowym. Ze względu na swoje rozłożyste gałęzie tworzy mocną rozbudowaną koronę przez co zaliczana jest do okazałych krzewów sięgających do 5 m wysokości. Posiada gładką, popielatą korę z poziomymi, korkowatymi kreskami. Gubi liście na zimę. Leszczyna jest rośliną jednopienną o męskich kwiatach, które zebrane są w kotki. Poprzez swoją tendencję do intensywnego pylenia w okresie wiosennym leszczyna jest krzewem bardzo uciążliwym dla alergików. Posiada jednonasienne owoce, które występują w formie orzechów.
Czytaj więcej
Sadzonki świerka pospolitego
Świerk pospolity to gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Jest jedynym gatunkiem, który występuje naturalnie w Polsce. Osiąga wysokość 40-50 m (w Europie niektóre egzemplarze dorastają do nawet 60 m), a pień ma przy tym średnicę około 1.5 m. Jest drugim najwyższym drzewem w Europie, zaraz po jodle. Jego korona jest zwykle smukła i stożkowata, jednak dolne pędy z wiekiem zwieszają się, przy czym górne pozostają poziome.
Czytaj więcej
Jodły
Dowiesz się, jakimi cechami charakteryzują się jodły i jak wiele ich rodzajów i odmian możesz spotkać. Opowiem Ci również, co lubią jodły.
Czytaj więcej
Jodła koreańska
Opowiem ci, dlaczego jodła koreańska cieszy się tak dużą popularnością wśród miłośników ogrodów i jakich zasad powinieneś przestrzegać, aby jodła koreańska miała najlepsze warunki do swojego wzrostu.
Czytaj więcej
Jodła pospolita
Jodła pospolita, nazywana także jodłą białą (Abies alba) występuje w stanie naturalnym, na terenach górskich. To zimozielone drzewo pochodzi z Europy i Azji, z terenów chłodnych i wilgotnych. Jodła pospolita kwitnie wiosną, w kwietniu i maju. Na jodle pospolitej pojawiają się wtedy szyszki. Są niezbyt duże w żółtawym kolorze w przypadku szyszek męskich i czerwonawe, nieco większe rodzaju żeńskiego. Jeśli jednak chciałbyś wykorzystać dekoracyjność tych szyszek, to raczej nie znajdziesz ich pod drzewami, jak w przypadku świerka. Szyszki jodły jesienią się rozpadają wysypując nasiona. Igły jodły pospolitej są zielone, nie opadają na zimę i wyrastają na pędach pojedynczo. Jodła wykorzystywana jest w zielarstwie. Z igieł i żywicy wyrabiane są olejki eteryczne oraz preparaty lecznicze. Uzyskiwane z tego drzewa jodły nadaje się do wykorzystania przy produkcji mebli, w przemyśle papierniczym i budowlanym. Młode jodły można wykorzystać jako drzewko bożonarodzeniowym.
Czytaj więcej
pixel