Jabłoń Pirros w ostatnich latach zyskała wiele na wartości. Jest najpopularniejszą odmianą letnią wraz z jabłonią James Grieve. Pirrosa otrzymano z połącznia odmian Helios i Apollo w 1963r w Niemczech. Do uprawy wprowadzona tam została dopiero 1985r, natomiast w Polsce rok wcześniej. Do krajowego Rejestru wpisana została wprowadzona 1w 1997r. Dowiedz się jak uprawiać jabłoń Pirros.
Jabłoń Red Boskoop inaczej nazywana bywa "Piękną z Boskoop" pochodzi z Holandii, gdzie wyhodowana była 1850r przez Willema Ottolandera. Otrzymana została z dwóch pysznych odmian: Ben Davies i McIntosh. Jest to bardzo popularna niegdyś odmiana, która coraz chętniej sadzona jest w sadach. W intensywnych sadach Belgii, Holandii i Dani uprawiana niezmiennie. Jak zatem dbać o jabłoń Red Boskoop?
Jabłoń to najczęściej uprawiane w Polsce drzewko owocowe, i najczęściej jedzony owoc przez polaków. Zaliczana do jednych z najbardziej popularnych odmian jabłoni należy Jabłoń Złota Reneta. Na naszym rynku odmian renety jest kilkanaście, lecz Złota Renata to królowa smaku wśród wszystkich renet.
Jabłoń typu Arszam to odmiana letnia, dojrzewająca kilka dni po Pirrosie. Nie wiadomo skąd pochodzi, ani kiedy pojawiła się na rynku. Samo drzewo rośnie silnie (w zależności oczywiście na jakiej podkładce jest szczepione), tworząc przejrzystą koronę. Pędy rosną w górę, pod bardzo ostrym kątem. Na końcach wzniesionych pędów znajdują się duże lub bardzo duże owoce, o kulistym kształcie. Sam ich wygląd potrafi przyciągnąć wzrok, gdyż prawie w całości pokryte są szkarłatno-czerwonym, apetycznym rumieńcem.
Jabłoń Szara Reneta pochodzi z Francji. Wyhodowana najprawdopodobniej w klasztorze cystersów przed rokiem 1650. To oni rozpowszechnili tę jabłoń na terenie całej Europy. Drzewo rośnie silnie. Jego korona choć trochę rozwiana, zachowuję pokrój kulisty i zagęszczony. W Sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości, lecz w standardowych warunkach dorasta do 3,5-4m.
Jest odmianą holenderskiej hodowli. Rodzicami Santany są Elstar oraz Priscilla. Drzewa następujący odmiany rosną umiarkowanie silnie i tworzą rozgałęzione, mocno zagęszczone korony, co odziedziczył po odmianie Elstar.
Jabłoń Rubinstar to mutant odmiany Jonagold, o późnym okresie dojrzewania. Jest jednym z najsmaczniejszych "sportów" Jonagolda. Drzewo charakteryzuje się silnym wzrostem i tworzy szeroko-stożkową koronę o poziomym rozmieszczeniu gałęzi. Dość wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje corocznie i obficie.
Jabłoń Reneta Landsberska, znana również jako Reneta Gorzowska to stara odmiana pochodzenia Niemiecko-Polskiego. Została wyhodowana w niemieckim Landsberg (dzisiejszy Gorzów Wielkopolski) przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta w 1840 roku.
Opowiemy Ci o oliwce żółtej, zwanej popularnie papierówką. Dowiesz się jak i kiedy sadzić jabłoń oliwka żółta, w jaki sposób ją przycinać i w jakim towarzystwie czuje się najlepiej.
Jabłoń Mutsu jest to japońska odmiana jabłoni, którą znamy najczęściej z marketów. To właśnie tam na półkach pysznią się zielone, twarde i soczyste owoce jabłoni Mutsu. Dowiedz się jak uprawiać się to odmianę, jak o nią dbać i ją pielęgnować, aby cieszyć się "zielonym jabłuszkiem" ze swojego ogrodu.
Jabłoń Malinowa Oberlandzka to bardzo stara odmiana, znana już około 1771 roku. Jej pochodzenie nie jest do końca potwierdzone, najprawdopodobniej wyhodowana została w Holandii, a pierwszy raz opisano ją z końcem XVIII wieku. Kiedyś była jedną z najpopularniejszych i najchętniej sadzonych jabłoni, zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie. Z czasem jej popularność minęła, jednak od kilku lat znowu wysuwa się na prowadzenie, a sadownicy coraz częściej do niej wracają.
Malinówka – jabłoń z historią. Powiemy Ci, kiedy posadzić jabłoń malinową, jak ją pielęgnować , w jaki sposób przycinać i co powinieneś jeszcze wiedzieć o malinówce.
Jest to stara francuska odmiana jabłoni. Nazywana również Oliwką Kronselską jabłoń to jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian. Wyhodowana została w 1869r przez Charlsa Bartleta. Najprawdopodobniej jest to siewka Antonówki. Do polski trafiła pod koniec lat sześćdziesiątych. Kiedyś bardzo popularna, lecz dziś pomału zapominamy o tej bardzo atrakcyjnej odmianie i rzadko kiedy spotyka się ją w naszych sadach. Z uprawy towarowej została całkowicie wycofana.
Jabłoń Kosztela to jedna z najstarszych odmian. Jest praktycznie nie do ,,zdarcia”. Odporna, zdrowo rosnąca, a przede wszystkim smaczna, to słowa, które najlepiej charakteryzują tą odmianę. Zobacz czemu Kosztela jest tak dobrą odmianą.
Jabłoń Gala pochodzi z Nowej Zelandii i jest krzyżówką odmiany Kidd's Orange Red oraz Golden Delicioud. Następnie odmiana ta "udała" się do Ameryki Południowej. Jej owoce musiały trochę poczekać na dostanie się do czołówki najchętniej kupowanych odmian w Europie. Dowiedz się jak uprawiać i jakie wymagania ma ta wspaniała odmiana.
Jabłoń Boiken (znana również pod nazwami Bojka lub Bojkena) to bardzo stara odmiana, najprawdopodobniej pochodząca z Niemiec. Była znana już w 1828 roku! W naszym kraju, swego czasu była jedną z najchętniej uprawianych odmian, jednak teraz uprawia się ją rzadziej, co nie oznacza, że w ogóle. Nadal ma wielu zwolenników zarówno smaku pysznych owoców jak i odporności na mróz i choroby grzybowe.
Opowiemy Ci o antonówce białej, potocznie nazywanej śmietankową lub antonówką sześćsetgramową czy półtorafuntową. Dowiesz się, kiedy i jak sadzimy jabłoń antonówkę śmietankową, w jakim towarzystwie musisz ją posadzić, jak również jak o nią dbać.
Antonówka jest jedną z najstarszych odmian jabłoni. Jej pochodzenie nie jest dokładnie zbadane, ale ślady prowadzą do carskiej Rosji i okolic Kurylska. Dość surowy klimat, skąd Antonówka pochodzi, sprawił, że jest to jabłoń wyjątkowo odporna na mróz. Antonówka nie jest zbyt dekoracyjną jabłonią, jej wzrost jest powolny, a pień krzywy. Korona Antonówki najpierw jest jajowata, późnej, pod ciężarem owoców przybiera kształt kulisty.