Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jodła koreańska

2020-02-17
Jodła koreańska

Jodła koreańska – urok w szyszkach.

Opowiem ci, dlaczego jodła koreańska cieszy się tak dużą popularnością wśród miłośników ogrodów i jakich zasad powinieneś przestrzegać, aby jodła koreańska miała najlepsze warunki do swojego wzrostu.

Poznaj jodłę koreańską

Jodła koreańska (Abies koreana) jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Korei. Ma gęstą koronę i potrafi osiągać wysokość nawet powyżej 10 metrów. Rośnie jednak bardzo wolno i zanim uzyska tę wysokość minie wiele lat. Jodła koreańska ma gęstą koronę i grube igły. Swoją niezwykłą dekoracyjność zawdzięcza okazałym, niebiesko-fioletowym szyszkom i atrakcyjnym przyrostom wiosennym przybierającym barwę jasnozieloną. Igły sosny koreańskiej są grube, dorodne i pokryte pod spodem srebrzystą powłoką. Zaletą jodły koreańskiej jest niewątpliwie to, że jej największa ozdoba i charakterystyczna cecha, czyli szyszki pojawia się już kilka lat po posadzeniu sadzonki, w przeciwieństwie do jodły pospolitej, gdzie na szyszki musiałbyś czekać nawet kilkadziesiąt lat. Do najpopularniejszych odmian jodły koreańskiej możemy zaliczyć jodłę koreańską ‘Aurea’, charakteryzującą się żółtawymi przyrostami i krótkimi, mięsistymi igłami o barwie zielonożółtej. Kolejną interesującą odmianą jest karłowata odmiana ‘Silberlocke’, która dorasta jedynie do pół metra. Ciekawy pokrój posiada także jodła koreańska ‘Oberon’ tworząca koliste gniazda o wysokości około 70 cm. Najbardziej odmianą sosny koreańskiej jest odmiana Veitcha

O czym musisz wiedzieć sadząc jodłę koreańską?

Jodła koreańska, podobnie jak jodła pospolita lubi glebę przewiewną, próchniczą i wilgotną. Lubi także wilgoć w powietrzu dlatego bardzo dobrze się sprawdza przy wszelkich zbiornikach wodnych. Jodła koreańska kiepsko sobie radzi na glebach, suchych, piaszczystych, albo ciężkich i zbitych. Nie nadaje się nasadzeń miejskich i miejscach o silnie zanieczyszczonym powietrzu. Podczas bardzo silnych mrozów może przemarzać. Jodła koreańska lubi miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru i niezbyt nasłonecznione. Podobnie jak jodła pospolita, jodła koreańska może być atakowana przez mszyce i przędziorki. W przypadku chorób, może być narażona na choroby grzybowe, takie jak rdza jodłowa oraz osutka.

Jodła koreańska już jako samodzielne drzewo prezentuje się bardzo pięknie, z uwagi na dekoracyjne szyszki, których może pojawić się bardzo wiele i wyglądają na niej niczym bombki. Nie mniej jednak może być, zwłaszcza w odmianach karłowatych i szczepionych na pniu, częścią większej kompozycji. Bardzo dobrze komponuje się z wrzosami i wrzoścami, a także jako część kompozycji skalniaków. Jodła koreańska to drzewo obok którego nie sposób przejść obojętnie, dlatego jest godna polecenia dla każdego miłośnika ogrodów.

jodła koreańska
koreańska jodła
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel