Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki dalii

165 produkty

Dalia, zwana także georginią, to rodzaj bulwiastych bylin należących do rodziny astrowatych, których ojczyzną jest Ameryka Środkowa. Wyróżnia się kilkanaście gatunków dalii, z czego niektóre hoduje się jako rośliny ozdobne. Istnieje wiele odmian georginii – mówi się, że jest ich tysiące! Warto wiedzieć, że dalia ogrodowa to gatunek mieszańcowy i nie można go znaleźć w naturze. Co ciekawe, georginie mogą znacznie różnić się wysokością – dalie karłowe mają około 30 cm wysokości, z kolei dalia olbrzymia, czyli dalia drzewiasta, może być nawet dwumetrowa.

Czytaj więcej

Dalie - sadzenie, odmiany. Na jakie stanowisko nadają się te kwiaty?

Dalie są znane z tego, że ich kwiaty są niezwykle efektowne i eleganckie. Kwiaty te mają regularny, kolisty kształt, a ich pierzaste płatki zwijają się w rurki lub są dość szerokie i płaskie. Kolorystyka dalii jest bardzo urozmaicona, choć często widuje się czerwone, różowe, pomarańczowe, żółte i białe odmiany. Bardzo oryginalnie prezentują się georginie z ciemnymi płatkami, a także niebieskie dalie dekoracyjne  z kwiatami o intensywnym odcieniu. Wśród dalii wyróżniają się również odmiany dwukolorowe. Jedną z nich jest dalia 'Florentina' z czerwono-białymi płatkami.

W przypadku dalii kaktusowej, znanej też pod nazwą wielgonia, pełne kwiaty o charakterystycznych, igiełkowatych płatkach mogą mieć średnicę wynoszącą aż 30 centymetrów. Podobnej wielkości są kwiaty dalii talerzowej. Trzeba też wiedzieć, że georginia może mieć kwiaty pełne (najliczniejsza grupa), półpełne albo pojedyncze. Przykładem odmiany o interesującym pokroju płatków jest dalia dekoracyjna 'Helga'. Jej czerwone płatki mają wąskie i ostre zakończenie. Jak widać, georginie to rośliny, których wygląd jest dość zróżnicowany, ale wszystkie są wyjątkowo atrakcyjnymi bylinami. Co ciekawe, można trafić również na odmiany z efektownym ulistnieniem, czego dobrym przykładem jest różowa dalia ciemnolistna 'Fascination' .

Chcesz wiedzieć, jak sadzić dalie, aby zdrowo rosły? Znajdź dla nich stanowisko osłonięte przed wiatrem i słoneczne, ewentualnie może to być półcień, ale licz się z tym, że w takim miejscu rośliny te nieco słabiej kwitną. Dalie najlepiej czują się w glebie, która jest przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe i ma obojętny lub lekko zasadowy odczyn. Ziemia przed zasadzeniem kłączy powinna być spulchniona i odchwaszczona. Od czerwca w okresach suszy i upałów należy obficie podlewać dalie, oprócz tego wymagają one systematycznego umiarkowanego nawadniania. Rośliny te trzeba nawozić kilka razy w sezonie, aż do końca lipca. Najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny, ale wiosną lub jesienią warto przeprowadzić kompostowanie. Jeśli wybierzesz wysoką odmianę z dużymi kwiatami, dobrze będzie zdecydować się na palikowanie. Dalia to roślina, której uprawa jest dość łatwa, ale nie zaniedbuj jej, by nie straciła swojego piękna!

A kiedy sadzić dalie? Rośliny te sadzi się do gruntu pod koniec kwietnia lub w maju. Jeśli noce są jeszcze zimne, można na jakiś czas okryć je agrowłókniną. Dalie rosną dość szybko, a do tego kwitną bardzo długo, bo od lipca aż do przymrozków! Niektórzy sadzą dalie trochę wcześniej, ale sadzonki muszą być wówczas trzymane w pomieszczeniu, a do gruntu przenosi się je w maju. Kłącza sadzi się na głębokości 6-15 cm, zachowując rozstaw 20-60 cm. Głębokość sadzenia ma związek z wielkością kłączy, a odległość między zasadzonymi karpami jest uzależniona od wielkości odmiany. Jeśli na karpie widać pąki, trzeba je pozostawić tuż ponad powierzchnią ziemi. Jeżeli chcesz hodować dalie z nasion, to pamiętaj o tym, że wysiew powinien mieć miejsce w lutym. Miej na uwadze, że dalie wyhodowane z nasion raczej nie powtórzą cech rośliny matecznej.

Najpiękniejsze dalie w ogrodzie, na balkonie i w donicach - stwórz własne kompozycje

Dalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które rosną w ogrodach, ale można je także hodować na balkonach, tarasach, a także w domu. Trzeba jednak rozsądnie wybierać georginie do pojemnikowej uprawy. Dalia w doniczce nie powinna być zbyt wysoka, więc weź pod uwagę niskie odmiany, zwłaszcza karłowe. Takie georginie świetnie sprawdzają się także na obrzeża rabat, intrygująco prezentują się ponadto w ogrodach na dachach. Jeśli chcesz stworzyć obwódki z niewysokich dalii, wybierz jedną odmianę lub dwie - w kolorach, które ze sobą kontrastują. W przypadku hodowli dalii w pojemnikach, warto wybrać szerokie misy. Można posadzić dalie w różnych kolorach. 

Jeśli interesują Cię dalie średniej wielkości, to warto wiedzieć, że poleca się je szczególnie do ogrodów rustykalnych, nie tylko dlatego, że dodają im urody, ale także z tego względu, że są to rośliny wabiące motyle. Koło dalii sadzi się inne miododajne rośliny, takie jak słoneczniki, pacioreczniki i cynie. Jeśli chcesz stworzyć ogród w wiejskim stylu, możesz też posadzić dalie koło szałwii. Pomyśl też o takim sąsiedztwie dla georginii jak petunie bądź pelargonie. Wysokie dalie warto hodować pod niezbyt wysokimi drzewami i to nie tylko ze względu na to, że ładnie obok siebie wyglądają, ale także dlatego, że większe rośliny chronią wybujałe georginie przed podmuchami wiatru. Sprawdź, jakie są trendy w ogrodzie i twórz niesamowite kompozycje z żywych roślin!

Kiedy wykopać i jak przezimować dalie? Porady dla hodowcy

W związku z tym, że dalie nie są roślinami, które zimują w ogrodzie, należy je wykopać w odpowiednim czasie. Wiesz już, że dalie kwitną wyjątkowo długo, niekiedy nawet aż do przymrozków. Gdy zauważysz, że po pierwszych mroźnych nocach kwiaty i liście tej rośliny będą wyglądały na przemarznięte, weź się do pracy. Przytnij pęd na wysokości 15 cm nad ziemią, wykop ostrożnie karpę i delikatnie oczyść z ziemi. Bulwy wymagać będą kilkudniowego suszenia, co przygotuje je na spoczynek w miejscu, w którym temperatura jest niska, ale wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Najlepiej będzie umieścić bulwy w torfie, trocinach bądź piasku i tak przechować do wiosny. Pamiętaj o tym, że karpy dalii są dość podatne na choroby grzybowe, więc raz na jakiś czas sprawdź, w jakim są stanie. Chore okazy od razu usuń.

Czy wiesz, jak samodzielnie rozmnożyć dalię? Polecany sposób to podział karpy, którego dokonuje się przed wiosennym sadzeniem georginii. Rozmnażając w ten sposób dalie, trzeba pamiętać o tym, by nie dzielić kłącza na zbyt wiele części, bo nowe rośliny będą słabe. Z jednej matecznej karpy można uzyskać 2-3 młode dalie pod postacią małych bulwek.

Gdzie kupić dalie?

Jeśli chcesz kupić cebulki dalii, to nie ryzykuj i nie decyduj się na zakupy w przypadkowym miejscu. W sklepie Sadowniczy.pl sprzedaje się wyłącznie zdrowe cebulki dalii, które są poddawane regularnym kontrolom. Tylko z nich mogą wyrosnąć zdrowe i piękne kwiaty, które są ozdobą ogrodu przez długie miesiące!

pixel