Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebulki pustynników

5 produkty

Pustynnik, znany także pod łacińską nazwą Eremurus, to roślina należąca do rodziny złotogłowatych, blisko spokrewniona z aloesem. Wyróżniamy około 60 gatunków pustynników – większość z nich rośnie w Azji Środkowej. Występują one przede wszystkim na pustyniach, a także na terenach półpustynnych, stepach oraz murawach górskich. Najwyższe gatunki, w tym pustynnik olbrzymi, mogą osiągać aż 3 metry wysokości – ich imponujące smukłe kwiatostany prezentują się szczególnie majestatycznie na tle niższej roślinności.

Czytaj więcej

Pustynnik - uprawa, wymagania, rozmnażanie

Pustynniki wytwarzają krótkie kłącza z grubymi korzeniami, które przypominają zdrewniałe rozgwiazdy. Ich skórzaste, mieczowate iście występują licznie i są zebrane w gęstą, nieco egzotycznie wyglądającą rozetę. Groniaste kwiatostany pustynnika mogą być bardzo długie i puszyste - złożone są z ogromnej ilości niewielkich kwiatów, które rozwijają się ku górze.

Rośliny te lubią miejsca słoneczne. Ziemia, w której umieszcza się pustelnika w formie sadzonki, kłącza lub cebulki, powinna być lekka i sucha, a przy tym zasobna w składniki pokarmowe. Pustynnik dobrze znosi susze, ale w okresie kwitnienia, przypadającym zazwyczaj na okres od maja do sierpnia, a także wtedy, gdy roślina intensywnie się rozwija, trzeba ją regularnie podlewać. Po okresie kwitnienia część nadziemna rośliny zasycha i ginie. W tym czasie nie wolno jej podlewać, ponieważ podziemne kłącze zgnije. Aby pustelniki efektownie wyglądały, trzeba je też nawozić, najlepiej preparatami o przedłużonym działaniu, które stosuje się na początku sezonu wegetacyjnego. Można też raz w miesiącu zastosować nawóz wieloskładnikowy, który powinien być aplikowany od późnej wiosny do końca okresu kwitnienia. Sprawdzi się także krowieniec.

Pustynniki powinny być osłonięte od wiatru, ale nawet jeśli ich sadzenie jest zaplanowane w zacisznym miejscu, mogą wymagać tego, aby wesprzeć je cienkimi tyczkami. Warto przy tym uważać, aby nie uszkodzić karpy. Rośliny te zazwyczaj dobrze znoszą mrozy, choć na zimę warto zabezpieczyć je stroiszem albo korą. Pustelniki przed zimą pozbawiamy pożółkłych i zeschniętych części, ale nie rób tego od razu po przekwitnięciu, ponieważ kłącze nie zdąży zgromadzić substancji odżywczych. 

Pustelniki nie lubią wykopywania, jednak raz na kilka lat należy rozdzielić rozrośniętą karpę. Czynność tę wykonuje się późnym latem, po przekwitnięciu rośliny. Kłącza trzeba wykopać bardzo delikatnie, a do ich rozdzielenia najlepiej będzie użyć odkażonego sekatora. Rozdzielone odnogi od razu umieszcza się w glebie, w innym miejscu. Pustelniki można też rozmnożyć z nasion, ale trzeba mieć na uwadze to, że rośliny, które z nich wyrosną, zakwitną dopiero po 4-5 latach. Nasiona wysiewa się w doniczkach, w których młode pustelniki powinny zostać przez pierwsze 2 lata. 

Gatunki i odmiany pustynnika idealne do Twojego ogrodu

W uprawie spotyka się kilkanaście gatunków pustynnika. Jednym z nich, szczególnie okazałym i popularnym w hodowli ogrodowej, jest pustynnik olbrzymi, czyli Eremurus robustus, zwany też pustynnikiem himalajskim olbrzymim. Roślina ta osiąga 2-3 m wysokości, a jej kwiatostany mogą mieć nawet metr długości. Ten gatunek wytwarza drobne bladoróżowe lub białe kwiaty. Warto wiedzieć, że jest to jedna z najwyższych bylin, która rośnie w ogrodach!

Dużą popularnością cieszy się także pustynnik himalajski. Pustynnik ten jest niższy, bo osiąga 1,5 m wysokości i występuje w różnych atrakcyjnych odmianach. Interesującą propozycją jest na przykład pustynnik himalajski 'Bungei' żółty, którego kwiaty będą wyróżniać się na tle każdego ogrodu. Wielbiciele ciepłych kolorów lata mogą też szczególnie docenić urodę pustynnika himalajskiego 'Pinokkio' pomarańczowego. Żółto-pomarańczowe kwiaty tej byliny ożywiają każdą przestrzeń. Koniecznie weź też pod uwagę egzotyczne piękno pustynnika himalajskiego 'Cleopatra'. Pomarańczowo-czerwone kwiatostany tej byliny zaczarują Twoje rabaty! Wolisz subtelną i niewinną biel? W sam raz dla Ciebie będzie pustynnik himalajski 'White Beauty Favorite' biały. Pamiętaj także o pustynniku wąskolistnym, który jest stosunkowo niski, bo osiąga 1,2 m wysokości, ale ma intensywnie wybarwione kwiaty w różnych kolorach.

Jak sadzić pustynnik olbrzymi?

Pustynniki olbrzymie, tak jak inne pustynniki, które hoduje się w ogrodach, sadzi się w ziemi w sierpniu lub we wrześniu. Kłącza lub cebulki umieszcza się w dołku głębokości 15 cm (w przypadku innych gatunków wystarczyć może głębokość 10 centymetrów). Dno dołka dobrze jest wyłożyć warstwą piasku. Kłącze jest bardzo delikatne, więc jama powinna być dość szeroka. Po przykryciu  rośliny ziemią wskazane jest ściółkowanie kompostem. Odległość między pustynnikami powinna być duża - w przypadku pustynników olbrzymich wskazany jest rozstaw liczący 90 centymetrów. Zaleca się oznaczenie miejsce sadzenia, by unikać narażania kłączy na zniszczenie. 

Jeśli chcesz hodować pustynniki olbrzymie lub inne gatunki tej rośliny, to sklep Sadowniczy.pl jest idealnym miejscem na zakupy. Pustynniki, które mamy w sprzedaży, są w świetnym stanie i dokładamy wszelkich starań, aby dotarły do naszych klientów bez żadnych wad. Sprawdź, jakie są trendy w ogrodzie i wybierz także inne rośliny, które upiększą miejsce, w którym odpoczywasz.

pixel