Cynobrówki Krokosmie
8 produktyKrokosmia, czyli cynobrówka to wieloletnia roślina z rodziny kosaćcowatych. Krokosmie występują naturalnie w Afryce i na Madagaskarze, a odmiany krokosmii ogrodowej, które uprawiamy w polskich ogrodach, są hybrydami. Krokosmie rosną szybko i mogą osiągać 1 m wysokości. Liście tych roślin wyrastają z bulw i przypominają nieco liście mieczyków. Kwiaty krokosmii pojawiają się na szczycie długich, luźnych kwiatostanów – jest ich zazwyczaj kilkanaście i mają kielichowaty kształt.
Czytaj więcejCynobrówka Krokosmia Meteor dwukolorowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa Emily McKenzie pomarańczowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa George Davidson żółta
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa Lucifier czerwona
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa Masonarium pomarańczowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa mieszanka
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Ogrodowa Red King czerwona
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Cynobrówka Krokosmia Sonate żołta
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Krokosmia - uprawa, czyli kiedy sadzić tę roślinę?
Wyróżniają się one jaskrawym żółtym, pomarańczowym lub czerwonym wybarwieniem i ładnym zapachem, podobnym do woni krokusa. Ta ich specyficzna cecha stała się źródłem nazwy rośliny: słowo crocos w j. greckim oznacza szafran, a osme - zapach.
Krokosmia ogrodowa dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem może być dość wymagająca w uprawie, ale warto się nieco postarać, by wyhodować przyciągające uwagę kwiaty. Rośliny te lubią stanowiska osłonięte przed wiatrem i słoneczne, jednak nie znoszą dobrze bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Aby krokosmia ładnie kwitła, jej cebulki należy posadzić w w lekkiej próchniczej ziemi o neutralnym, ewentualnie lekko zasadowym odczynie. Ziemia w ogrodzie powinna być lekko wilgotna, ale pamiętaj o tym, że roślina źle znosi przelanie. Nie wolno też dopuścić do przesuszenia gleby w czasie upałów. Ważne dla uprawy krokosmii jest także nawożenie, najlepiej przeprowadzać je co trzy tygodnie. Nadają się do tego mineralne nawozy wieloskładnikowe lub organiczne. Jeśli chcesz lepiej zadbać o swoje krokosmie, sprawdź, jak powinno wyglądać nawożenie cebulek kwiatowych.
Podczas kwitnięcia roślin, należy uważać, by nie doszło do zawiązywania nasion. Taki proces osłabia krokosmię i sprawia, że słabiej kwitnie. Trzeba od razu pozbywać się przekwitniętych kwiatostanów. Co istotne, w sprzyjających warunkach krokosmia szybko się rozrasta i tworzy obszerne grupy. Zaleca się rozdzielać jej kępy co 3-4 lata. Miej też na uwadze, że w uprawie cynobrówki ważne jest regularne odchwaszczanie. Krokosmia może też być hodowana w donicy. W takiej uprawie dobrze sprawdzają się zwłaszcza niskie odmiany.
Kiedy sadzić tę roślinę?
Dobry moment na sadzenie krokosmii to przełom kwietnia i maja. Raczej nie sadzi się tych kwiatów po upływie drugiego tygodnia maja, ponieważ roślina może nie zdążyć zakwitnąć. Odmiany dość odporne na mróz, takie jak pęknie kwitnąca na czerwono krokosmia ogrodowa 'Lucifer', można sadzić także we wrześniu, zwłaszcza jeśli zamieszkuje się zachodnie rejony Polski. Warto dodać, że cynobrówka 'Lucifer' to roślina, której uprawa zazwyczaj udaje się szczególnie dobrze, ponieważ jest to roślina nie tylko odporna na niskie temperatury, lecz także dobrze znosząca drobne błędy w pielęgnacji. Cebulki krokosmii lub jej wykopane wcześniej bulwy preferują sadzenie na głębokości 8-10 centymetrów. Zalecany rozstaw to 10-20 centymetrów.
Krokosmia - jak długo kiełkuje ta roślina i jak jej w tym pomóc?
Pierwsze liście krokosmii pojawiają się zazwyczaj po kilku tygodniach od jej umieszczenia w ziemi. Aby przyspieszyć kiełkowanie, przed sadzeniem cebulek warto je przez kilka godzin moczyć w wodzie. Należy pamiętać o tym, że im bardziej wysuszone są bulwy, tym dłużej kiełkują, bywa też, że jeśli są one zbyt suche, to w ogóle nie nadają się do sadzenia. Aby krokosmia nie miała problemów z kiełkowaniem, nie sadź jej zbyt wcześnie, ale też nie przekraczaj terminu przypadającego na połowę maja. Kiełkującej roślinie trzeba też zapewnić wilgoć, ale nie przelewaj jej, żeby nie zgniła.
Czy krokosmia zimuje w gruncie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej roślinie
Ogólna zasada jest taka, że im większe są kwiaty krokosmii, tym gorzej znosi ona zimowanie w gruncie w naszym klimacie. Oprócz wspomnianej wcześniej cynobrówki ogrodowej 'Lucifer', łagodną zimę w ogrodzie może przetrwać także krokosmia ogrodowa 'Princes' czerwona. W przypadku krokosmii ogrodowej 'Red King' warto jednak zdecydować się na wykopanie bulw z ziemi, zanim nastaną przymrozki, choć bywa że część z nich przetrwa zimę w ogrodzie. Nie zapominaj, że z krokosmią należy obchodzić się delikatnie, więc zanim zdecydujesz się ją wykopać, przeczytaj, jak wykopujemy cebule.
Chcesz przygotować odporniejsze krokosmie do zimowania w ogrodzie? Rośliny te należy odpowiednio zabezpieczyć suchymi liśćmi, słomą lub korą ogrodową lub kompostem. Nie obcina się zeschniętych liści takich krokosmii, ponieważ stanowią one dodatkową ochronę przed mrozem. Krokosmie, które zimują poza gruntem, wykopuje się z ziemi na początku października. Po oczyszczeniu i przesuszeniu bulwy przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 8-10° Celsjusza. Powinny one leżeć w pojemniku z torfem chroniącym je przed wysuszeniem. Pamiętaj, że po wykopaniu starszych bulw możesz od razu oddzielić od nich młode cebulki, ale z posadzeniem ich musisz poczekać do wiosny.
Krokosmia - gdzie kupić ten kwiat?
Krokosmie możesz zamówić w sklepie Sadowniczy.pl. Znajdziesz tu zdrowe krokosmie pod postacią cebulek, których cena jest zaskakująco niska. W sklepie dostępne są różne odmiany krokosmii, ale jeśli nie możesz się zdecydować na jedną z nich, idealna dla Ciebie będzie mieszanka krokosmii ogrodowej.