Owoce malin - a któż ich nie zna, któż nie lubi? Nie dość, że przepyszne, to zawierają mnóstw dobroczynnych dla nas witamin. Zarówno zebrane prosto z krzaczka, jak i w dżemach czy sokach, owoce malin są rarytasem. Co raz więcej osób decyduje się z tego względu na samodzielną uprawę w przydomowych ogródkach. Najczęstsze pytania jakie zadają nam nasi klienci to - kiedy przycinać maliny? - jak przycinać maliny? Pomożemy w tej publikacji przybliżyć naszym klientom różnice wynikające z przycinania maliny jesiennej, letniej i powtarzające owocowanie.
Wczesnowiosenne cięcie zdrewniałych części winorośli, to jedynie wstęp do licznych zabiegów pielęgnacyjnych latem. Aby uzyskać smaczne i zdrowe winogrona, musimy pamiętać o bardzo starannym cięciu zielonych części krzewów, aż do późnej jesieni. Zbyt duża liczba pozostawionych podczas wegetacji pędów i liści prowadzi do znacznego pogorszenia jakości zebranych winogron dlatego muszą być w czerwcu przycinane. Silny wzrost pędów zawsze odbywa się kosztem owoców, powodując ich zacienienie i w efekcie gorszy smak.
Agrest, ze względu na swoje właściwości odżywcze i niekłopotliwą hodowlę, jest często wybieranym krzewem przez sadowników w naszym klimacie. Owoce agrestu można spożywać zarówno bezpośrednio po zerwaniu, jak i w różnego rodzaju przetworach. Ich walory doceniane są ze względu na szereg witamin i składników mineralnych. Obecnie wielu właścicieli przydomowych ogródków decyduje się na nasadzenie szeregu krzewów owocowych, a do łask wraca również zapomniany ostatnimi laty agrest.
Maliny to owoce, które uwielbiane są na całym świecie, zważywszy na fakt, że są słodkie, zdrowe i można przetworzyć je na różne sposoby - konfitury, sorbety, koktajle, czy soki. Świetnie sprawdzają się również jako dodatek do ciast. Wzrost nacisku względem ekologicznych cech żywności zainicjował zwiększoną potrzebę poszukiwania i tworzenia coraz to nowszych odmian roślin, uodpornionych na wszelkie choroby i szkodniki. Aktualnie w rejestrze COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych) widnieje 15 odmian malin.
Jagoda kamczacka jak dotąd nie była zbyt popularnym krzewem jagodowym w Polsce. Owoce jagody kamczackiej są jednak tak dobre, że warto zwrócić na nią nieco większą uwagę. Przyczynia się do tego nie tylko smakowitość owoców, ale również prostota uprawy i duża wytrzymałość krzewów na trudne warunki środowiska. Jakie gatunki jagody kamczackiej najlepiej sprawdzą się wśród amatorów ogrodnictwa? Kiedy i jak sadzimy jagodę kamczacką?
Borówkę amerykańską znają już chyba wszyscy. Nie ma się co dziwić, gdyż dostarcza ona zdrowych i bardzo pysznych owoców. Sadzonki borówki amerykańskiej na szczęście nie mają dużych wymagań, a krzewy owocować nam będą przez 20 lat! Dzieci jak wiemy, uwielbiają sadzonki malin, borówek i truskawki.
Jagoda kamczacka to owoc, którego lecznicze działanie znane było już wieki temu. W Polsce co prawda owoc ten jeszcze nie końca jest znany, jednak to nie zniechęciło wielu osób do jej samodzielnej uprawy. To prawdziwa skarbnica antyoksydantów, które usuwają wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Co warto wiedzieć o jagodzie kamczackiej? Jakie gatunki jagody kamczackiej można wyróżnić?
Maliny, ze względu na swój niepowtarzalny smak, cieszą się niesłabnącą popularnością. Doceniają je zarówno profesjonalni kucharze, jak i amatorzy gotowania. Maliny uwielbiają nawet dzieci, a przecież to one są w kwestiach smaku najbardziej wymagające. Dlatego też krzewy malin coraz częściej spotykane są w przydomowych ogrodach. Jeśli my również jesteśmy amatorami tych niewielkich, aczkolwiek smacznych owoców, i chcielibyśmy rozpocząć ich samodzielną uprawę, to koniecznie dowiedzmy się wcześniej o nich nieco więcej, bowiem maliny, aby obficie rosły, wymagają szczególnych warunków. Nie bez znaczenia jest też sposób ich przycinania i nawożenia oraz metoda pielęgnacji. Zanim więc wybierzemy sadzonki malin do swojego ogrodu, poświęćmy nieco więcej uwagi teorii. Poniżej znajduje się kilka ważnych zasad, których na pewno nie wolno przeoczyć.
Maliny to jedne z najsmaczniejszych owoców, jakie odnaleźć możemy w przydomowym ogródku. Nie dziwi więc fakt, że wciąż cieszą się tak dużą sympatią zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Nadają się do wielu dań, wzbogacając swoim słodkim smakiem również ciasta i desery, dlatego warto posiadać je w kuchni.
Owoce borówki mają swoje grono zwolenników. I nic w tym dziwnego, gdyż są niezwykle smaczne i aromatyczne. A także mają sporo wartości odżywczych i zdrowotnych. Niestety ich cena wciąż jest dość wysoka. Dlatego też warto rozważyć samodzielną uprawę borówki amerykańskiej. Na szczęście uprawa borówki wysokiej nie jest specjalnie trudna czy skomplikowana. Dziś trochę o borówkach.
Aronia czarnoowocowa jest to krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Z powodu gorzkiego i cierpkiego smaku owoców rzadko spotykana w naszych sadach. Jednakże pomimo nietuzinkowego smaku doskonale nadaje się na przetwory, soki, nalewki.
Dowiesz się, czym charakteryzuje się jeżyna bezkolcowa i dlaczego podbiła serca ogrodników i działkowców.
Dowiesz się co to jest malinojeżyna i jakie wymagania ma ten krzew, aby rodził smaczne, soczyste i aromatyczne owoce.
Dowiesz się, dlaczego malina żółta zdobywa coraz większą popularność i jakie są jej charakterystyczne cechy.
Opowiem ci czym charakteryzuje się malina czarna, jakie są jej zalety i czego potrzebuje, aby pięknie się rozwijać i rodzić duże, smaczne owoce.
Dowiesz się o cechach charakterystycznych maliny olbrzymiej, gdzie i jak ją sadzić oraz dlaczego warto sadzić maliny w ogrodzie.
Dowiesz się jak, gdzie i kiedy posadzić malinę oraz jak ją pielęgnować, aby miała dorodne owoce i obfite plony.
Borówki amerykańskie nazywana także borówkami wysokimi, zdobywają w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Są to owoce smaczne, a przede wszystkim niezwykle zdrowe. Borówkę amerykańską możemy spożywać zarówno bezpośrednio, jak i po obróbce. Świetnie nadaje do mrożenia oraz do sporządzania galaretek, dżemów, musów i mas do ciast. Zawiera dużą ilość witamin i oksydantów zapobiegających rozwojowi nowotworów. Poza tym jest bogata w kwasy mineralne, sole mineralne, i pektyny. Na świecie mamy około 400 odmian borówki amerykańskiej, w Polsce znanych jest około 30 odmian. Ojczyzną borówki amerykańskiej są Stany Zjednoczone, gdzie uprawiane są jej niemal wszystkie odmiany.
Borówka amerykańska Chanticleer – najwcześniejszy smak borówek. Opowiem Ci o borówce amerykańskiej Chanticleer, jak i gdzie ją najlepiej sadzić i dlaczego cieszy się popularnością.
Borówka amerykańska Nelson – sierpniowy smak ogrodu. Opowiem Ci, dlaczego borówka amerykańska Nelson jest warta uwagi, jakie lubi stanowiska i dlaczego powinna znaleźć się w Twoim ogrodzie.