Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świdośliwa - sadzonki świdośliwy

15 produkty

W porównaniu do innych, znanych roślin ogrodowych świdośliwa dopiero zyskuje na popularności. Dzięki walorom zdrowotnym zasługuje na szczególną uwagę. Wywodzi się z rodziny różowatych i podrodziny jabłkowych, a owoce świdośliwy są podobne do jagód. Naturalnie świdośliwa to krzew porastający Amerykę Północną, szczególnie tereny Kanady. Nie oznacza to jednak, że nie znajdzie się jej także w Europie, Afryce, czy w Azji. Znanych jest ok. 25 gatunków świdośliwy, dla których głównym wyróżnieniem będzie maksymalny wzrost. Najmniejsze gatunki będą osiągały około 30 cm, zaś wyższe nawet kilka metrów. Najbardziej popularnymi będą głównie 2 gatunki: świdośliwa olcholistna oraz świdośliwa lamarcka.

Czytaj więcej

Świdośliwa - uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Znaczenie owoców świdośliwy - właściwości smakowe i zdrowotne

Świdośliwa pięknie dekoruje ogród oraz posiada smaczne owoce, które wykazują właściwości zdrowotne - dużo lepsze niż borówki. W owocach świdośliwy znajduje się mnóstwo wapnia, żelaza, jak również potas i białko. Duże znaczenie ma także zawarta w nich witamina C, A i B. Systematyczne spożywanie owoców świdośliwy może zapobiegać nowotworom i cukrzycy, a także wpływa korzystanie na prawidłowe działanie układu krążenia i wspomaga odporność organizmu. Właściwości prozdrowotne świdośliwy są zatem nieocenione.

Sadzenie, uprawa, a także pielęgnacja świdośliwy

Można spokojnie wyznaczyć dla niej miejsce na stanowisku dobrze nasłonecznionym, nieco leśnym, w zacienieniu, czy przy oczku wodnym. Może znieść bardzo niskie temperatury, ze względu na właściwości mrozoodporne. Nie będzie zatem gatunkiem, który w uprawie sprawi specjalnie dużo problemów.

Świdośliwa dobrze czuje się w glebie przepuszczalnej i próchniczej, ale nie pogardzi także podłożem delikatnie kwaśnym, czy lekko zasadowym. Odpowiedni czas na sadzenie świdośliwy to wiosna lub wczesna jesień, aczkolwiek jeśli nabywa się roślinę w pojemnikach to można wsadzać ją do gruntu praktycznie przez cały rok. Aby prawidłowo posadzić świdośliwę w glebie należy natomiast wykopać dołek o średnicy mniej więcej 80 cm i głęboki na długość korzenia. Ubogą ziemię warto wzbogacić, dosypując do niej nawóz z fosforem i potasem.

Po włożeniu sadzonki świdośliwy do ziemi należy zasypać korzeń i glebę delikatnie ubić, a następnie solidnie podlać. Pamiętając przy tym, by zachować właściwą odległość pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Świdośliwy sadzi się mniej więcej 1,5-2 metrów od siebie. Przy zakupie w sprzedaży wysyłkowej warto zwrócić uwagę na wielkość sadzonek i opinie o konkretnej szkółce. Świdośliwę w fazie wzrostu należy podlewać. Wskazane jest częste przycinanie drzewka, dzięki czemu szybciej się rozkrzewi.

Świdośliwa - sadzonki w sam raz do twojego sadu

Jak widać, świdośliwa jest łatwa i wdzięczna w uprawie, a jej cena jest całkiem przystępna. Warto się na nią zdecydować z wielu powodów, a szczególnie dlatego, że pięknie kwitnie ubarwiając ogród. Nieważne, czy wybiera się świdośliwę drzewiastą, czy świdośliwę kanadyjską, podczas zakupu koniecznie należy sprawdzić jakość dostępnych sadzonek, a także to, czy szkółka od której się je nabywa cieszy się uznaniem wśród ogrodników.

Świdośliwa - gatunki i odmiany

Może spokojnie przybierać formę drzewa, krzewu, a jej pokrój będzie niski, rozłożysty bądź smukły. Zazwyczaj kształt liści świdośliwy jest wyraźnie owalny z nieco ząbkowatymi brzegami, ale i ten może się nieco różnić w zależności właśnie od gatunku. Na sporą uwagę w przypadku tej rośliny zasługują białe kwiaty, pojawiające się na roślinie mniej więcej w połowie maja. Owoce zaś pozostają gotowe do zbioru w czerwcu, można je jednak spokojnie pozostawić na gałązkach aż do zimy.

Najbardziej popularnym gatunkiem będzie świdośliwa lamarcka z kwiatami wybarwiającymi się na biało-różowo. Owoce powstają na roślinie mniej więcej 3 lata od posadzenia i przybierają kolor niebiesko-czarny. Ich ogromnym walorem jest niezapomniany, słodki smak.

Równie popularna jest także świdośliwa olcholistna w obrębie, której można wyróżnić np. odmianę:

  • ?HONEYWOOD? - krzew osiągający nawet 5 m wysokości z pionowym i zwartym pokrojem, jej owoce są duże o średnicy ok. 16 mm, lekko spłaszczone, niebiesko czarne z nalotem, uchodzą za wyjątkowo smaczne,
  • ?MARTIN? - krzewy dorastające do mniej więcej 3 m wysokości z owocami o purpurowo ciemnym nalocie,
  • ?NORTHLINE? - roślina dorasta do około 4 m, charakteryzuje się wzniosłym i zwartym pokrojem.

Świdośliwa lamarcka czy olcholistna - którą wybrać?

Najbardziej plenną i długowieczną odmianą świdośliwy olcholistnej będzie np. 'Smoky', która może owocować przez co najmniej 70 lat. Swoim wzrostem osiąga zaś do 4,5 metra, a jej owoce są większe w porównaniu z innymi. Niektórzy ogrodnicy potwierdzają, że z jednego dorosłego krzewu świdośliwy olcholistnej o wskazanej nazwie można zebrać nawet 7,5 kg owoców.

To jednak nie jedyna cenna i polecana odmiana świdośliwy olcholistnej. Ciekawa z pewnością okaże się także świdośliwa kanadyjska, która dorasta do mniej więcej 2-3 metrów i posiada słodkie, fioletowe owoce nadające się do bezpośredniego spożycia, a także przygotowywania różnego rodzaju przetworów, ciast, czy nalewek. 

Istotne podczas wyboru konkretnej świdośliwy będzie zwrócenie uwagi na określone parametry, indywidualne predyspozycje, a także rodzaj posiadanych owoców rośliny. Jedno jest pewne to drzewko warto mieć w swojej ogrodowej uprawie. Świdośliwa zaakcentuje określoną strefę w ogrodzie i wyróżni ją na tle innych.

pixel