Tygrysówki pawie
5 produktyTygrysówka pawia (Tigrida pavonia) jest zachwycającą rośliną cebulową, która w naturze rośnie w Meksyku i Gwatemalii. Kwiaty tygrysówki pawiej mają średnicę od 10 do 15 centymetrów i są skierowane ku górze lub delikatnie pochylają się ku ziemi. Hodowcy stworzyli wiele różnorodnych odmian tygrysówki, zwanej również pawim oczkiem. Kwiat swoją nazwę teoretycznie zawdzięcza specyficznej kolorystyce i nakrapianym płatkom, chociaż faktycznie niewiele ma wspólnego z umaszczeniem tygrysa. W sklepach ogrodniczych powszechnie dostępna jest tygrysówka biała, żółta i czerwona; poszczególne odmiany różnią się jednak wielkością i kolorystyką cętek.
Czytaj więcejTygrysówka Pawia Alba biała
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Tygrysówka Pawia Aurea zółta
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Tygrysówka Pawia Lilacea różowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Tygrysówka Pawia mieszanka kolorów
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Tygrysówka Pawia Speciosa czerwona
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Jak wygląda tygrysówka i skąd ta nazwa?
Tygrysówka pawia jest tyleż piękna, co nietrwała. Niestety, ale kwitnie wyłącznie jeden dzień. Z tego względu większość ogrodników decyduje się na sadzenie tygrysówek w większych grupach, przez co w porze kwitnienia (czyli od lipca do sierpnia) można się cieszyć ich widokiem przez cały czas. Każda tygrysówka wytwarza kilka pędów (to, jak wiele, zależy od stopnia żyzności gleby), a na każdym z nich pojawia się od dwóch do pięciu kwiatów. Zakwitają one kolejno, nigdy na raz. Po przekwitnięciu kwiaty dobrze jest usunąć, aby nie osłabiać rośliny oraz nie szpecić rabaty. Zazwyczaj pędy mają około 50 centymetrów, ciekawostką jest jednak fakt, że w naturze tygrysówka potrafi osiągać rozmiar nawet jednego metra, a jej kwiaty mają około 30 cm średnicy!
Kwiaty tygrysówki mają trzy większe płatki, które otulają środek złożony z rozety płatków mniejszych. W ich centrum znajduje się pręcik wydzielający intensywny zapach.
Tygrysówka pawia - uprawa i zimowanie
Warto wiedzieć, że tygrysówka potrzebuje stanowiska słonecznego, jednak w przeciwieństwie do wielu ogrodowych kwiatów, które cenią spokój i osłonięcie od wiatru, roślina ta wymaga przewiewu. Tygrysówki bywają dość wymagające pod względem podłoża: gleba powinna być możliwie przepuszczalna i żyzna, dlatego przed posadzeniem tych cebul wskazane jest jej zasilenie kompostem lub dobrej jakości nawozem organicznym. Należy unikać sadzenia tygrysówek pawich na tym samym stanowisku, na którym rosły w ubiegłym roku. Związane jest to z ryzykiem przenoszenia się różnych chorób, które dość często atakują te rośliny.
Chociaż uprawa tygrysówek pawich nie jest skomplikowana, może nastręczać trudności ze względu na konieczność zapamiętania kilku zmiennych. Po pierwsze, gleba pod tygrysówkami powinna być stale wilgotna. Na uwagę zasługują szczególnie okresy suszy, kiedy to podlewanie tygrysówki wcześnie rano i tuż po zachodzie słońca jest koniecznością. Ważne jest, aby rośliny podlewać bezpośrednio do ziemi, ponieważ moczenie kwiatów czy liści może powodować ich zniszczenie.
Ze względu na fakt, że tygrysówka pawia pochodzi z rejonów ciepłych, nie jest w stanie przetrwać mrozów. Dlatego co roku należy ją wykopać. Najlepiej zrobić to w październiku, gdy ostatnie liście pożółkną. Wszystkie liście ścina się tuż nad cebulką, pozostawiając parę centymetrów marginesu. Nie jest wskazane oczyszczanie cebulek z resztek gleby.
Tak wykopane cebulki tygrysówki pawiej najlepiej jest przechowywać w skrzynkach z torfem albo suchym piaskiem. Temperatura optymalna do przechowywania rośliny do kilka stopni, nie mniej niż pięć. Jeżeli tygrysówka pawia uprawiana jest w doniczkach, nie trzeba jej wykopywać, ale koniecznie należy przenieść donicę do suchego pomieszczenia z dodatnią temperaturą na okres zimowy. Aby zapobiec obsychaniu cebulek warto je obłożyć trocinami. Pamiętajmy jednak, że nie mogą być zbyt wilgotne, aby nie zgnić i aby nie wdała się choroba grzybowa.
Do najpopularniejszych odmian rośliny zalicza się tygrysówka pawia 'Speciosa' w kolorze ciemnoczerwonym z żółtymi drobnymi elementami oraz tygrysówka pawia 'Aurea', o żółtych płatkach z czerwonym środkiem.
Tygrysówka - cebulki do ogrodu i donicy
Tygrysówka, jak już wspomniano, może być uprawiana zarówno w glebie, jak i w donicy. Bardzo łatwo się ją rozmnaża, należy jednak wykazać się cierpliwością. Jeśli chcesz rozmnożyć swoje piękne tygrysówki, cebulki przybyszowe powinieneś oddzielić jesienią, tuż po wykopaniu ich z gleby.
Wykopywanie cebulek - wszystko, co warto wiedzieć, nim zaczniesz wykopywać cebulki swoich roślin
Na wiosnę powinieneś posadzić je na wybranym stanowisku lub umieścić w donicy, jednak kwiaty wydadzą dopiero po dwóch albo trzech latach. W tym czasie nawożenie cebulek kwiatowych nie jest konieczne, jeśli jednak się na to zdecydujesz pamiętaj, aby korzystać z bogatych nawozów i nie przekraczać zalecanej przez producenta ilości.
Cebulki wysadza się w kwietniu. Warto pamiętać, że roślina musi być regularnie odchwaszczana, a gleba wokół niej spulchniana. Tygrysówki średnio znoszą towarzystwo innych dominujących roślin, dlatego lepiej je sadzić grupami, otaczając ewentualnie innymi, niższymi kwiatami, np. tulipanami. Ze względu na swój dekoracyjny pokrój, tygrysówki mogą być piękną dominantą w ogrodzie i świetnie sprawdzają się jako najważniejszy element rabaty. Kwitną przez całe wakacje i dobrze jest umieszczać je w miejscach, w których często przebywamy, aby cieszyć się ich pięknem.
Tygrysówka - gdzie kupić?
Bardzo popularnym w sklepach ogrodniczych jest zestaw różnych tygrysówek będący mieszanką kolorów. To idealne rozwiązanie do ogrodów rustykalnych, wiejskich, naturalistycznych. Jeśli jednak zależy nam na konkretnym kolorze, lepiej jest decydować się na zakup w profesjonalnych sklepach ogrodniczych w których mamy pewność, że zamawiając np. odmianę 'Aurea' faktycznie otrzymamy cebulki wyłącznie tej rośliny.
A ile kosztuje tygrysówka pawia? Cena zależy od odmiany. W przypadku mieszanek kolorystycznych 100 cebulek kosztuje ok. 70 złotych, jednak po terminie sadzenia (czyli późną wiosną) można kupić je w znacznie niższej cenie. W tym okresie nie warto jednak wsadzać ich do gleby, ponieważ i tak już nie zakwitną. Można przechować je do następnego roku lub umieścić w donicy.
Na stronie Sadowniczy.pl dokonasz zakupu nie tylko najlepszej jakości sadzonek tygrysówki pawiej, ale również zapoznasz się z aktualnymi trendami w ogrodzie, przeczytasz merytoryczne informacje na temat prowadzenia ogrodu i uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji roślin.