Maki wschodnie
5 produktyRodzina makowatych (Papaveracae) jest dość liczna: wiele gatunków do niej należących rośnie dziko na prawie wszystkich kontynentach, a niektóre odnaleźć można głównie w zaciszu przydomowych ogrodów. Jednym z najchętniej uprawianych ze względu na swoje piękno jest mak wschodni nazywany niekiedy makiem tureckim, pochodzący z Iranu i Kaukazu. Roślina ta kojarzona jest głównie z ogrodami w stylu wiejskim, którym nadaje sielskiego, przytulnego charakteru.
Czytaj więcejMak wschodni
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Mak wschodni Central Park fioletowy
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Mak wschodni Miss Piggy biały
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Mak wschodni Ruffled Patty różowy
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Mak wschodni Turkenlouis czerwony
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Mak wschodni - uprawa, zastosowanie i rozmnażanie
Mak wschodni zaliczany jest do średnich bylin, ponieważ zazwyczaj osiąga około 50-100 centymetrów wysokości. Ma charakterystyczne, gęste kępy liści o pierzastym pokroju, jednak uwielbiany jest głównie ze względu na swoje kwiaty. Składają się one z czterech-sześciu płatków korony, wieńcząc długie, pozbawione liści i odnóg pędy. Chociaż maki wielu osobom kojarzą się ze stosunkowo niedużymi kwiatostanami, warto wiedzieć, że niektóre mogą osiągać średnicę nawet 15 centymetrów.
Barwa maku jest cechą odmianową. Oczywiście najbardziej popularny jest mak wschodni wieloletni w kolorze krwistoczerwonym, jednak można również zakupić okazy kwitnące na bordowo, łososiowo, pomarańczowo, różowo a nawet biało. Mak wschodni kwitnie od maja do czerwca, a jego owocem jest torebka.
Wymagania maku
Mak turecki należy uprawiać na stanowiskach ciepłych, dobrze oświetlonych promieniami słońca i osłoniętych od wiatru, ponieważ łodygi maku są podatne na złamanie. Roślina ta najlepiej się czuje na glebach żyznych, umiarkowanie suchych, wapiennych i przepuszczalnych. Kupując mak wschodni zarówno jako sadzonki czy nasiona warto wiedzieć, że najlepszym okresem na wysiew i sadzenie jest wczesna wiosna.
Poszczególne odmiany maku wschodniego mają odrobinę inne wymagania dotyczące pielęgnacji. Część z nich potrzebuje jesiennego okrycia. Natomiast wszystkie bez wyjątku potrzebują dobrego nawożenia, najlepiej naturalnego: obornika, humusu, kompostu. W ten sposób pielęgnowany mak wschodni odwdzięczy się pięknymi kwiatami i dużą odpornością na choroby. Zazwyczaj jeśli maki chorują, to jest to na skutek nieodpowiednich warunków: wtedy stają się podatne na choroby grzybowe takie jak mączniak rzekomy i atak szkodników, głównie mszyc.
Mak wschodni rozmnaża się latem albo wczesną jesienią poprzez sadzonki korzeniowe, których pocięte fragmenty należy wysadzić do skrzyń wypełnionych żyznym, możliwie wilgotnym podłożem.
Mak wschodni - odmiany
Do najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian maku wschodniego zalicza się:
- mak wschodni 'Nana Allegro' - roślina mrozoodporna, preferująca gleby piaszczyste i umiarkowaną wilgotność, szybko rosnąca, kwiaty w kolorze czerwonym
- mak wschodni 'Harlem' - bardzo nietypowa, zwracająca swoim pokrojem uwagę odmiana o karbowanych, pierzastych płatkach w kolorze ciemnoróżowym. Najlepiej rośnie na glebach żyznych o umiarkowanej wilgotności, jest mrozoodporna i szybko rośnie.
- mak wschodni 'Turkenlouis' - odmiana charakteryzująca się czerwonymi, postrzępionymi płatkami i ciemnym środkiem. Świetnie prezentuje się na wyeksponowanych rabatach w rustykalnym ogrodzie. Rośnie niemal wszędzie, jednak należy zadbać o dobre nasłonecznienie.
- mak wschodni 'Royal wedding' - odmiana polecana miłośnikom nietypowych roślin. Jest to mak w kolorze białym i czarnymi plamami wewnątrz kielicha, co sprawia, że odmiana ta uznawana jest za najbardziej elegancką. Jeśli zapewni się jej żyzną glebę, dobre nasłonecznienie i umiarkowaną wilgotność, będzie kwitnąć od maja do lipca.
- mak wschodni 'Papaver orientale' - jedna z najmniej typowych odmian maku, ze względu na rozłożyste kielichy. Potrafi dorosnąć nawet do 90 centymetrów, a wyraziście czerwone kielichy pięknie komponują się z wiosenną zielenią. Ta odmiana jest wdzięcznym dodatkiem do łąk kwietnych.
- mak wschodni 'Brilliant' - odmiana w energetyzującym, pomarańczowo-czerwonym kolorze z ciemnym środkiem. Makówki dobrze się suszą i często są wykorzystywane do ozdabiania bukietów. Wymagania glebowe nie odbiegają od wymagań pozostałych odmian maku.
Czy hodowla maku jest legalna?
W Polsce nie można uprawiać jednego gatunku maku: maku lekarskiego (Papaver sommiferum), z którego soku możliwe jest pozyskanie morfiny. Należy zwrócić uwagę, czy kupowane przez nas nasiona nie są opisane jako mak pomponowy czy peoniowy, ponieważ są to odmiany maku lekarskiego. Warto pamiętać, że każda nazwa rośliny składa się z członów stanowiących nazwę rodzajową (w tym wypadku mak), gatunkowej (np. lekarski) i odmiany (np. pomponowy). Niekiedy producenci pomijają nazwę gatunkową, która w tym przypadku jest najważniejsza. Jeśli jej nie widzimy w opisie rośliny, koniecznie dopytajmy. Kupując nasiona lub sadzonki ze sprawdzonych źródeł jak Sadowniczy.pl możemy mieć pewność, że kupujemy rośliny legalne.
Najbardziej bezpieczną do uprawy rośliną jest mak wschodni. Cena nasion i sadzonek nie jest wygórowana, a kwiaty są wdzięcznym dodatkiem do sielskich ogrodów.