Jodły
Różne oblicza jodły.
Dowiesz się, jakimi cechami charakteryzują się jodły i jak wiele ich rodzajów i odmian możesz spotkać. Opowiem Ci również, co lubią jodły.
Jodła – dostojna i piękna.
Jodły występują w stanie naturalnym i można je spotkać w naszych lasach, głównie w rejonach górskich. Jest to czysty gatunek jodły pospolitej, zwanej także jodłą białą (Abies alba). Jest strzeliste, okazało drzewo, którego wysokość może dochodzić do kilkudziesięciu metrów. Pochodzi z chłodniejszych regionów Europy i Azji. Starsze okazy tworzą na szczycie korony tzw.bocianie gniazda. Igły jodły są lekko poskręcane i rosną pojedynczo na pędach. Pod spodem pokryte są białą powłoką. Jodły kwitną wiosną w kwietniu i maju. Jodła, jaką znamy z naszych lasów ma niewielkie żółtawe szyszki męskie i nieco większe czerwonawe – żeńskie. Tym, co odróżnia ją między innymi od świerku, jest to, że szyszki jodły nie spadają na ziemię, ale po dojrzeniu w okolicach września i października rozpadają się wysypując z wnętrza nasiona. Jodły są drzewami zimozielonymi i nie gubią igieł na zimę.
Jodła – nie tylko ozdoba.
Drewno jodły wykorzystywane jest w budownictwie, do produkcji mebli i w przemyśle papierniczym. Z igieł i pędów wytwarza się olejki eteryczne, które wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym i zielarstwie. Olejki jodły często stosowane są aromaterapii.
Co lubią jodły?
Jodły lubią glebę próchniczą, przewiewną i żyzną. Służy im także wysoka wilgotność powietrza, dlatego dobrze czują się w pobliżu wody. W stanie naturalnym radzą sobie w towarzystwie zarówno innych drzew i krzewów iglastych, jak i liściastych. Jodły lubią czyste powietrze, dlatego wszelkie zanieczyszczenie środowiska źle na nie wpływa. Nie radzą sobie także na glebach suchych, piaszczystych albo zbitych i ciężkich. Silne nasłonecznienie bardzo źle wpływa na jodły, dlatego należy je sadzić w cieniu lub miejscach półcienistych. Nie należy sadzić jodeł również miejscach zbyt wietrznych. Mimo, że jodły pochodzą z chłodnej strefy klimatycznej, mogą przemarzać podczas silnych mrozów, a młode sadzonki nawet podczas przymrozków wiosennych.
Jakie jodły do naszego ogrodu?
Można by rzec, że każda jodła może rosnąc w Twoim ogrodzie, o ile zapewnisz jej ku temu warunki, które wcześniej wymieniałam. Jednak mało kto, dysponuje miejscem, aby pozwolić sobie na posiadanie kilkudziesięciometrowego drzewa. Jednak istnieją inne rodzaje jodeł, które oprócz tego , że są dekoracyjne, mają także zdecydowanie mniejsze rozmiary, a mnogość ich odmian sprawia, że możemy mieć drzewa nieco niższe, o pokroju kulistym, szczepione na pniu, albo o zwisających pędach. Najbardziej lubianymi rodzajami jodeł przez posiadaczy ogrodów są jodła pospolita, kaukaska, kalifornijska i koreańska.
Choroby i szkodniki jodeł.
Jodły mogą być narażona na występowanie chorób i szkodników. Drzewa najczęściej atakowane są przez mszyce. Niekiedy możesz spotkać na jodle pospolitej ochojnika i przędziorka. Z chorób jodły najczęściej są atakowane przez grzyby, takie jak rdza jodłowa i osutka.
Jodła jest drzewem zimozielonym zasługującym na uwagę, a mnogość rodzajów i odmian zaspokoi nawet najwybredniejsze gusty.