Cebulki malwy
9 produktySzukasz kwiatu, który w naszym polskim klimacie dobrze sobie poradzi i nie będzie miał wygórowanych wymagań? Jest spore prawdopodobieństwo, że spodoba Ci się malwa, czyli kwiat, który nieprzerwanie kojarzy się nam z bujnie kwitnącą i wybarwiającą się rośliną. O urodzie malw można się bowiem rozpisywać godzinami, a wiele osób tworzy z nich wyjątkowo zjawiskowe rabaty usłane kolorowymi płatkami kwiatów. Czy malwa ogrodowa spodoba się również Tobie? Czy i gdzie warto umieścić ją w swoim ogrodzie? Koniecznie sprawdź, jeśli właśnie poszukujesz sadzonek roślin do posadzenia.
Czytaj więcejMalwa Fiesta Time
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna biała
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna Creme De Cassis biało-różowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna czerwona
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna pomarańczowa
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna różowa jasna
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pełna żółta
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa pojedyńcza Nigra czarna
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Malwa Spring Celebrities Lemon
Produkt wyprzedany
- Maksymalna wysokość rośliny/produktu:
Jak wygląda malwa? Jakie ma gatunki i odmiany?
O jej niezwykłej urodzie wie każdy, kto przynajmniej raz posadził ją w ogrodzie. Malwę trudno zastąpić na rabacie jakimkolwiek innym kwiatem. Wielu ogrodników czuje do niej miłość dosłownie od pierwszego posadzenia, szczególnie jeśli szuka roślin do ogrodu wiejskiego. A na jaką odmianę malwy ogrodowej faktycznie warto zwrócić uwagę? Czy ten kwiat jest trudny w uprawie?
Choć można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach malwa stała się rośliną nieco zapomnianą, to aktualnie ponownie wraca do trendów ogrodniczych. Dzięki temu w wielu miejscach można podejrzeć urocze kwiaty malwy różowej, malwy czarnej lub zabarwionej w inny sposób. Potrafi dorastać do nawet 2,5 metra wysokości, a jej kwiaty osiągają średnicę nawet do 15 cm. Malwa zakwita zwykle w 2 roku po posadzeniu, a jej trwałość to około 3-4 lat.
Widząc duże zainteresowanie tą rośliną postanowiono stworzyć wiele ciekawych krzyżówek i odmian malwy, a dzięki temu, w ogrodach spotykamy te o kwiatach pojedynczych, półpełnych, pełnych, czy postrzępionych. Po jakie odmiany sięgać? Oto kilka najbardziej popularnych, które wabią motyle na rabaty:
- Alcea ficifolia Antwerp, kwiat malwy, który dorasta do około 150 cm wysokości z pojedynczymi kwiatami wybarwionymi na kolor biały, różowy, żółty, bądź pomarańczowy. Ta odmiana rzadko choruje, a w dużej mierze odporna jest na rdzę, czyli chorobę popularną wśród sadzonek malw. Dobrze czuje się w miejscu nasłonecznionym, ale trzeba ochronić ją od wiatru.
- Alcea rosea annua Indian Spring, przykład jednorocznej malwy białej, różowej, żółtej lub czerwonej, która najpiękniej prezentuje się w grupie. Często zdobi też bukiety kwiatów ciętych.
- Alcea rosea Double pink, malwa pełna o kwiatach zabarwionych na jasny róż. Dosięga do 180 cm wysokości i lubi słońce. Dobrze poradzi sobie jednak także w półcieniu.
- Alcea rosea Summer Carnival, malwa doceniana przez florystów, wykorzystujących ją, jako kwiat cięty, jej atutem jest długie i obfite kwitnienie.
- Alcea rosea Very Berry to malwa o pełnych kwiatach i różowym bądź bordowym zabarwieniu. Dorasta do nawet 2 metrów wysokości.
- Alcea rosea Chaters Violett, malwa fioletowa, kwitnąca od lipca do września. Dobrze czuje się w żyznej glebie i w miejscu odpowiednio nasłonecznionym.
Kłącza malwy - jak sadzić tę roślinę, czyli wszystko o uprawie
Malwa nadaje się do rozmnażania. I jest to dobra informacja dla wszystkich tych, którzy lubią wysiewać nasiona do inspektu lub rozsadników, a następnie czekać na efekt swojej pracy. Rozmnażać malwę można też z kłącza i ten sposób jest zdecydowanie bardziej efektywny i często szybszy.
Jak sadzić malwy?
Malwę wieloletnią utrzymamy w ogrodzie tylko wówczas, gdy zapewnimy jej odpowiednio dobre warunki. Preferuje gleby próchnicze, żyzne oraz przepuszczalne. Lubi także słońce, ale często radzi sobie równie dobrze w półcieniu. Zaszkodzić jej może silny wiatr, dlatego lepiej jest ją posadzić gdzieś w okolicy ogrodzenia, przy pergoli czy domku ogrodowym. Można też ją podeprzeć za pomocą drewnianej konstrukcji.
Malwa i jej a uprawa - co warto wiedzieć?
Do dobrego wzrostu malwa potrzebuje systematycznego podlewania, które jest konieczne szczególnie w pierwszym roku od posadzenia. W kolejnych latach podlewanie może być już mniej intensywne, ale wciąż należy o nim pamiętać. Warto też przynajmniej 1-2 razy w sezonie nawozić malwę. Tutaj sprawdzi się standardowy nawóz uniwersalny do wszystkich roślin ogrodowych.
Najbardziej efektownie wyglądają malwy rosnące w rzędach albo w grupach niezbyt blisko siebie. Tworzą malownicze tło dla kompozycji ogrodowych. Malwa jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że wysiana w pierwszym roku, zakwitnie dopiero w roku następnym. Nasiona można wysiewać przez cały rok do normalnej, niezamarzniętej gleby.
Kiedy sadzić malwy w ogrodzie?
Jeśli zdecydujemy się na wysiew z nasion, to trzeba ją posadzić najpóźniej we wrześniu, by zakwitła w przyszłym sezonie. Malwa powinna mieć co najmniej 40 cm odstępu od innych roślin. Jeśli hodujesz malwy z sadzonki powinieneś wiedzieć, kiedy sadzić je do pojemników. Można je przełożyć do małych doniczek, najlepiej w lutym/marcu. Później mniej więcej w maju, będzie można sadzonki umieścić w gruncie. W przypadku zaś wysiewu malwy bezpośrednio do gruntu, można to zrobić wykorzystując skrzynki albo małe doniczki.
Malwy na balkonie i w ogrodzie - postaw na tradycyjne kompozycje
Malwy kojarzą się w tradycyjnym ogrodem przepełnionym mnóstwem barw i różnorodnych odmian kwiatów. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodach zaaranżowanych w stylu wiejskim, ale nie ma przeszkód, by i w innym kompozycjach zaprezentowały swoją urodę. Te rośliny wspaniale prezentują się także na rabatach ogrodów stylizowanych na prowansalskie.
Kolorowe malwy świetnie sprawdzą się również na balkonie, a dzięki sporym rozmiarom liści i kwiatów, przesłonią nas od widoku sąsiadów.
Co zjada liście malwy? Jak chronić te rośliny przed szkodnikami
Najbardziej groźną chorobą tej rośliny jest rdza malwy. Uszkadza tkanki rośliny, która w wyniku tego działania niemal od razu obumiera i nabiera szpetnego wyglądu. Chorobę rozpoznasz po jasnych, przechodzących w ciemne, plamach pojawiających się na spodzie liści. Można jej zapobiegać często podlewając roślinę, a także stosując preparaty wzmacniające. Warto zastosować także Biosept active, który wpisuje się w biologiczne zwalczanie choroby malwy. Środek powstaje na ekstrakcie z grejpfruta.
Uwaga, z rdzą malwy walczy się jednak dość trudno. W okresie kwitnienia można obcinać obumarłe części malwy, ale po sezonie, szczególnie jesienią, na pewno będzie trzeba ją całkowicie usunąć. Każda samosiejka, która z takiej malwy powstanie będzie bowiem tak samo zakażona, jak jej poprzedniczka. Nasiona nowej malwy wysiej w czerwcu w nowym miejscu. Zakwitnie co prawda dopiero w kolejnym roku, ale jeszcze w aktualnym warto popryskać ją preparatem przygotowanym z czosnku (250 g zmielonego czosnku na 10 l wody).
Gdzie kupić sadzonki malwy?
Sięgaj po sadzonki malwy tylko w tych miejscach, w których masz pewność, że będą one naprawdę wysokiej jakości. Sadzonki uszkodzone zablokują wyrastanie kwiatu. U nas znajdziesz malwę w różnych odmianach, a pakujemy ją z należytą starannością, by trafiła do klientów w nienaruszonym stanie.