Ogród zimowy pełen pięknych roślin to marzenie wielu osób. Zobacz, co warto wiedzieć o jego budowie i sprawdź, dlaczego jego budowa to naprawdę genialny pomysł.
Nie wszystkie rośliny potrzebują dużej ilości wody, aby pięknie kwitnąć, czy owocować. Są wśród nich i takie, które dobrze znoszą suszę. Sprawdź, jakie gatunki drzew, krzewów i bylin się do nich zaliczają!
Iglaki o fantazyjnych kształtach wyglądają zachwycająco i sprawiają, że Twój ogród wyróżnia się na tle innych. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas formowania iglaków i krzewów.
Jeśli chcesz, aby Twój ogródek wyglądał pięknie na wiosnę, musisz dobrze wykorzystać okres zimowy. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, jest umieszczenie w ciepłym miejscu roślin, które nie zimują w gruncie.
Upalne i suche lata, z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie, powodują, że o atrakcyjności roślin, decyduje również ich wytrzymałość na trudniejsze warunki uprawy. Wysokie temperatury i brak deszczu dają się poważnie we znaki także roślinom, na szczęście nie wszystkim, na niektórych takie warunki nie robią żadnego wrażenia.
Czerwiec w ogrodzie to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Początek lata to czas, kiedy aura przeważnie sprzyja, cieplejsze są wieczory i częstszy relaks w ogrodzie. Możemy też podziwiać efekty naszej pracy, którą wykonywaliśmy od wiosny.
Jako właściciel nieruchomości, która graniczy z rowem melioracyjnym, możemy mieć poważny dylemat co mamy zrobić, jak ją zagospodarować, czym najlepiej obsadzić. Jeszcze gorszy pojawia się problem, gdy taki rów przebiega przez część naszej działki. Często rów melioracyjny traktujemy jako ściek i wylęgarnie komarów. Boimy się również, że będzie on powodem podtopień naszej działki. Tymczasem, tak naprawdę rów melioracyjny, zwany inaczej wodnym, to sztucznie wykonane, podłużne zagłębienie w ziemi służące do zbierania z okolicy nadmiernej ilości wody i służące do jej odprowadzania do najbliższej rzeki lub zbiornika.
Teren podmokły jest często ciężki do osuszenia, dlatego należy uważnie przygotować dobór roślin ozdobnych i dostosować się do wymogów takiego terenu. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, gleba jest ciężka i nieprzepuszczalna, to najlepiej jest zastosować rośliny, które znoszą nadmiar wilgoci. Nie mamy wpływu na warunki hydrologiczne naszej posesji, możemy jedynie dostosować się do wymogów terenu. Tworząc ogród na glebach podmokłych musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem naszych roślin, zmieni się także bilans wodny podłoża.
Betonowe ogrodzenie, wysoki mur albo brzydką ścianę budynku można przysłonić obsadzając je roślinami pnącymi. Obsadzenie pnączami czy piennymi krzewami ścian i ogrodzeń ożywi jednocześnie te surowe i monotonne powierzchnie. W małych ogrodach pozwala to dodatkowo w pełni wykorzystać przestrzeń.
Uprawa większości ziół jest nie tylko łatwa, przyjemna ale też pożyteczna. Ludzie od wieków wykorzystywali ich lecznicze i terapeutyczne właściwości w celu zapobiegania różnym chorobom, a także dla poprawienia samopoczucia.
Rośliny, które zwabiają motyle, trzmiele, czy pszczoły nazywamy roślinami miododajnymi. W ich kwiatach kryje się nektar, który jest głównym pokarmem wielu owadów a pszczoły wytwarzają z niego miód. Sadząc w ogrodzie rośliny miododajne, pomożemy tym owadom przetrwać sezon w dobrej kondycji. Jednocześnie będziemy mogli cieszyć wzrok urodą drzew, krzewów, kwiatów i oczywiście odwiedzających nas owadów.
Cięcie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych w naszych ogrodach. Większość roślin ogrodowych, by dobrze rosnąć, wymaga regularnego cięcia, które korzystnie wpływa na pokrój, a co za tym idzie na ich wygląd i kwitnienie. Dobrze wykonany zabieg umożliwi prawidłowe zawiązanie kwiatów w sezonie a także zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi danej rośliny.
Maj to czas intensywnych prac i pielęgnacji w naszych ogrodach. Maj to bzy lilaki i pierwsze chabry. Ale maj to także "Zimna Zośka". Majowa aura potrafi już porządnie przygrzać, jak również i zaśnieżyć. A jak to się ma do prac w ogrodzie? Na co uważać w tym miesiącu?
Maj jest typowym miesiącem wiosennym. Jest to taki miesiąc przejściowy na naszych rabatach. To czas kiedy przekwita już większość kwiatów wiosennych, a letnie jeszcze nie mają nawet pąków. W ogrodzie w tym czasie często panuje zastój. Jednak kilka roślin, zwanych potocznie „kwiatami wczesnego lata”, posadzonych w miejscu kwiatów wiosennych doskonale wypełni tę lukę. Jest to doskonały sposób na przedłużenie atrakcyjności wiosennych rabat. Unikniemy przerwy w kwitnieniu łącząc rośliny kwitnące w kwietniu i maju jak, np.: tulipany, narcyzy, czy szafirki z roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, czy bylinami. Jeśli będziemy o tym pamiętać to w tym czasie nasz ogród zapełni się wielokolorowymi kwiatami. A wybór mamy duży, ponieważ w maju kwitną zarówno rośliny jednoroczne, dwuletnie, rośliny cebulowe, bulwiaste, byliny, a także krzewy, pnącza oraz drzewa.
Nowe roślinki można wyhodować, na własne potrzeby, kilkoma metodami. Jednym ze sposobów na wegetatywne rozmnażanie bylin jest podział. Poza podziałem można też stosować rozmnażanie przez sadzonki oraz przez odkłady. Przy czym rozmnażanie bylin przez podział jest metodą najprostszą i dającą szybkie rezultaty. Samodzielne pozyskiwanie nowych roślinek będzie dla nas dodatkową nauką o życiu roślin i ich uprawie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze może nam się to udać a najlepiej zostawić to profesjonalistom. Poniżej przedstawiam najczęściej wykorzystywane sposoby rozmnażania roślin oraz przykłady gatunków, które się do tego nadają.
Skrzynka lęgowa dla sikorek jest produkowana w dwóch wariantach różniących się średnicą otworu wlotowego. Wersja A ma otwór o średnicy 33mm natomiast wersja A1 skierowana dla mniejszych ptaków wyposażona została w otwór o średnicy 27mm dzięki czemu zabezpiecza mniejsze ptaki (modraszka) przed konkurencjom większych kuzynów.
Mieszkając w mieście, każdy z nas chciałby choć na chwilę uciec na łono natury, do relaksującej zieleni. Niestety w naszych czasach, czasach wiecznego biegu i obowiązków, wygospodarowanie kilku godzin czasami graniczy z cudem. Najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie naszego balkonu, który może być naszą zieloną oazą wytchnienia. Już kilka małych krzewów i drzew w połączeniu z efektownymi świecami czy lampionami zapewni nam lepsze samopoczucie, poprawi humor po całym dniu gonitwy oraz pozwoli na szybki relaks.
Cała konstrukcja wraz z folią zapakowana jest w jeden karton o wymiarach 200 x 30 x 30 cm (dł. x wys. x szer.). Dodatkowo karton jest owinięty folią a także zabezpieczony naszą taśmą firmową. Waga paczki od 35 – 40 kg.
Zima jest dla większości ptaków pozostających "w domu" bardzo ciężkim okresem. Im niższa temperatura i obfitsza pokrywa śnieżna, tym ciężej jest im samodzielnie znaleźć pożywienie