Leszczyna pospolita - charakterystyka, szkółkowanie, zastosowanie
Leszczyna pospolita - charakterystyka
Leszczyna pospolita (Corylus avellan) nazywana jest orzechem laskowym. Ze względu na swoje rozłożyste gałęzie tworzy mocną rozbudowaną koronę przez co zaliczana jest do okazałych krzewów sięgających do 5 m wysokości. Posiada gładką, popielatą korę z poziomymi, korkowatymi kreskami. Gubi liście na zimę. Leszczyna jest rośliną jednopienną o męskich kwiatach, które zebrane są w kotki. Poprzez swoją tendencję do intensywnego pylenia w okresie wiosennym leszczyna jest krzewem bardzo uciążliwym dla alergików. Posiada jednonasienne owoce, które występują w formie orzechów.
Leszczyna pospolita - szkółkowanie
Biorąc pod uwagę jej zróżnicowane wymagania stanowiskowe jest bardzo łatwą rośliną w utrzymaniu. Możemy uprawiać ją bezpośrednio w gruncie jak i szkółkować, aby pozyskać trwalsze i bardziej szlachetniejsze odmiany. Szkółkowanie leszczyny w głównej mierze polega na rozmnażaniu i uprawie. Sadzonkę leszczyny możemy pozyskać poprzez rozmnażanie wegetatywne czyli albo po przez szczepienie szlachetniejszych odmian na dzikiej odmianie lub pospolitej bądź poprzez sadzonki zdrewniałe. Istnieje również możliwość szkółkowania leszczyny poprzez rozmnażanie generatywne czyli przez nasiona. Dzięki szkółkowaniu leszczyny zapewniamy jej dogodne warunki rozwojowe i czuwamy nad jej docelową formą, która spełni nasze oczekiwania względem pokroju oraz owoców. Szkółkowanie leszczyny polega na przesadzaniu sadzonek krzewu w coraz to większe doniczki wraz ze wzrostem jej masy liściowej oraz systemu korzeniowego, aż do momentu, gdy będą one gotowe do wysadzenia na miejsca stałe. dzięki szkółkowaniu leszczyny łączeniu jej z innymi odmianami możemy otrzymać krzewy z większą siłą wzrostu o bardziej wzniesionym pokroju czy liczniejszym owocowaniem.
Leszczyna pospolita – zastosowanie
Roślina ozdobna wykorzystywana do nasadzeń w parkach i ogrodach. Posiada lekkie i giętkie drzewo, dlatego używana jest do wyrobów drewnianych narzędzi oraz mebli.