Jakie są przyczyny brązowienia iglaków i jak sobie można radzić z tym problemem? W naszym wpisie poznasz odpowiedzi na te ważne pytania.
Chcesz, żeby Twój ogród cieszył oko wiosną? Odpowiednio przygotuj rośliny na zimę. Sprawdź, jak ochronić je przed siarczystymi mrozami.
Sprawdzenie stanu zabezpieczenia roślin przed mrozem, przygotowanie dodatkowego okrycia, a także zaplanowanie prac ogrodowych na kolejne miesiące. Sprawdź, o czym warto pamiętać w styczniu!
Nie wszystkie rośliny ogrodowe są odporne na mróz – niektóre z nich wymagają dodatkowego zabezpieczenia, o które powinieneś zadbać przed nadejściem zimy. Dowiedz się, jak i kiedy zabezpieczyć Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi.
O co pytacie o tej porze roku najczęściej? „Listki moich brzoskwiń są zniekształcone, pofałdowane, mają jakieś narośle w kolorze karminowym. Czy to jakaś choroba?” Niestety tak. To kędzierzawość liści. Kędzierzawość liści brzoskwini czy nektaryn, rzadziej moreli to jedna z najgroźniejszych chorób, jakie mogą przyczepić się do tych pestkowych drzewek.
Opuchlak to zmora każdego ogrodnika. Atakuje on wiele gatunków roślin przez cały rok. Wiosną i latem dorosłe egzemplarze żerują na liściach roślin, natomiast jesienią i zimą larwy opuchlaków wygryzają korzenie roślin.
Przez cały sezon musimy przeglądać nasze rośliny domowe i ogrodowe. Poprzez uważną obserwację nie przegapimy pierwszych objawów chorób lub obecności szkodnika. O każdej porze roku rośliny wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Sprawdź co zagraża Twoim rośliny w poszczególnym miesiącu.
Malina jest krzewem, który rośnie zazwyczaj "na dziko" w lasach. Jednakże coraz częściej hodowcy decydują się na uprawę tego słodkiego owocu w swoim ogródku czy sadzie. Choć sama pielęgnacja nie jest bardzo trudna, malina jest krzewem narażonym na ataki zarówno chorób, jak i niechcianych szkodników. Problemy związane z pojawieniem się takich sytuacji występują zazwyczaj przez nieodpowiednią pielęgnację krzewów, a co za tym idzie - złymi warunkami uprawy.
Jagoda kamczacka jest krzewem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególnym jej atutem są owoce, które wykazują właściwości zdrowotne - obniżają ciśnienie oraz oczyszczają organizm z wszelkiego rodzaju toksyn. To właśnie dlatego, jagoda kamczacka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród sadowników i ogrodników. Co jednak najważniejsze - wykazuje wyjątkowo małą podatność na szkodniki i choroby. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których będzie trzeba zmierzyć się z zagrożeniami zdrowotnymi. Jak wtedy należy im przeciwdziałać?
Letnia aura sprzyja spotkaniom i imprezom w ogrodzie, które w tych miesiącach bywają dość częste. Ale każda, nawet najbardziej udana impreza może zostać skutecznie przerwana przez uprzykrzające życie komary. Podobnie jest z kleszczami - zabawa na trawniku czy wokół krzewów i drzew może mieć przykre konsekwencje w postaci nieproszonego gościa na ciele. Nawet zwykłe prace pielęgnacyjne, które do tej pory sprawiały nam radość mogą stać się przykrym obowiązkiem. Jak zatem odstraszyć niechciane owady ze swojego otoczenia?
Chwila czasu wolnego, rozkoszujesz się spacerem po swym ogrodzie podziwiając rabaty. Pierwsze co możesz zauważyć to wybrzuszone podłoże, cos na kształt ścieżki pod ziemią, a następnie zauważasz leżącą na ziemi roślinę. Roślinę bez ani jednego korzonka. To znak, że masz w ogrodzie nornicę. Śliczny gryzoń podobny do drobnej myszki o bardzo dużym apetycie. Niestety mimo, że urocze to potrafią wyrządzić spore szkody: wyjadają owoce i nasiona, uszkadzają cebule kwiatowe, pożerają korzenie roślin.
Poskrzypka liliowa to kuzynka stonki i główny szkodnik roślin ozdobnych. Osoby, które wieloletnio uprawiają lilie, konwalie, kokoryczki czy szachownice znają ją dobrze. Powygryzane liście i zawiązki kwiatów - to jej znak rozpoznawczy, ale nie tylko. Wiosną nie trudno ją zobaczyć, gdyż charakteryzuje się jaskrowym i metalicznym czerwonym ubarwieniem - czym niestety odstrasza większość swoich wrogów. Jak tylko zobaczymy pojedyncze egzemplarze tego szkodnika - reagujmy od razu!
Przędziorki zaraz po mszycy to jedne z najpowszechniejszych szkodników, które niestety nie są wybredne co do roślin. Te malutkie i niepozorne roztocza rozmnażają się bardzo szybko i gdyby nie delikatny oprzęd - naprawdę ciężko było by je wytropić. Dlatego też należą do czołówki najgroźniejszych szkodników roślin. Jak wyglądają przędziorki? Jak je "zwietrzyć"? I po stokroć najważniejsze - jak się ich pozbyć z ogrodu?
Mszyc raczej nie trzeba przedstawiać nikomu kto jest szczęśliwym posiadaczem zieleni. Są one najczęstszymi szkodnikami w ogrodzie, gdzie żeruje zarówno na drzewkach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych, pnączach, a nawet spotkać możemy ja na roślinach w doniczkach, które uprawiamy na zewnątrz. Czyli mogą być wszędzie. Mszyce wysysają soki z roślin, przenoszą groźne wirusy oraz zanieczyszczają je spadzią. Jak wygląda mszyca? Jakie objawy jej obecności możemy zaobserwować? I najważniejsze - jak ją wykurzyć?
W dzisiejszych czasach borykamy się z różnymi szkodnikami, które atakują nasze uprawy. To jest jeszcze do przeżycia. Dużo gorzej jeśli przywędruje nowy wróg i to z daleka. Szkodniki, które przedostają się do Europy wraz ze sprowadzanymi roślinami egzotycznymi czują się u nas jak ryby w wodzie: żadnych naturalnych wrogów jak i konkurencji, przez co rozmnażają się one bardzo szybko i gwałtownie, do tego mają mnóstwo pokarmu. I mamy wynik w postaci totalnego spustoszenia w naszych uprawach.