Rośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki
Rośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki
Mieszkając w mieście, każdy z nas chciałby choć na chwilę uciec na łono natury, do relaksującej zieleni. Niestety w naszych czasach, czasach wiecznego biegu i obowiązków, wygospodarowanie kilku godzin czasami graniczy z cudem. Najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie naszego balkonu, który może być naszą zieloną oazą wytchnienia. Już kilka małych krzewów i drzew w połączeniu z efektownymi świecami czy lampionami zapewni nam lepsze samopoczucie, poprawi humor po całym dniu gonitwy oraz pozwoli na szybki relaks.
Drzewa i krzewy iglaste
Rośliny te cenimy za całoroczną zieleń i różnorodność kształtów. Najpiękniej wyglądają w prostych doniczkach, dzięki którym widoczne jest ich naturalne piękno oraz w otoczeniu kwitnących roślin liściastych.
Najbardziej popularnymi odmianami są (przykładowe odmiany):
-Choina kanadyjska(Tsuga canadensis)
Ta karłowa odmiana tworzy formę płaskokulistą z lekkim zagłębieniem pośrodku. Po wielu latach osiąga wysokość 1 metra.Delikatne, ciemnozielone, pokryte drobnymi igłami gałązki malowniczo się przewieszają.
-Cis pośredni Hicksii(Taxus media)
Odmiana krzaczasta, doskonała do formowania. Bardzo dobrze znosi cięcie, nawet silne skracanie pędów, więc nadaje się do formowania. Pędy przycinamy wczesną wiosną, zanim pojawią się na nich nowe igły, lub latem
-Cyprysik groszkowy Filifera Nana(Chamaecyparis pisifera)
Miniaturowa odmiana cyprysika o przewieszających się pędach, odporna na mróz. Niska, karłowa, półkulista forma, osiągająca po 10 latach ok. 0,5 m wys.
-Cyprysik groszkowy Sungold(Chamaecyparis pisifera)
Żółto zabarwiona, półkulista forma o pędach wałeczkowatych delikatnie przewieszających się. Wolno rosnąca, po 10 latach osiąga ok. 0,6m średnicy.
-Jałowiec chiński Blue Alps(Juniperus chinensis)
Krzaczasty pokrój, niebieskawe igły, bujny wzrost i przewieszające się gałązki. Jałowiec ten można zastosować do wielu kompozycji a w szczególności w miejsca o trudnych warunkach bytowych.
-Jałowiec chiński Stricta(Juniperus chinensis)
Gęsty, wyprostowany krzew o regularnej, stożkowatej koronie i spiczastym wierzchołku. Miękkie w dotyku, dość sztywne igły są niebieskozielone, zimą stają się stalowoniebieskie.
-Jałowiec płożący Prince of Wales(Juniperus horizontalis)
Krzew płożący o stalowo-niebieskich, zimą czerwonawych igłach, dorastający do 1,5m średnicy i 15cm wysokości, rocznie przyrasta około 10cm.
-Jałowiec płożący Andora Compact(Juniperus horizontalis)
Krzaczasta, niska forma o średniej sile wzrostu. Po 10 latach osiąga około 0,3m wysokości przy średnicy 1m. Igły ma niebieskoszare i małe wymagania glebowe
-Jałowiec płożący Golden Carpet(Juniperus horizontalis)
Płożąca odmiana bardzo wolno rosnąca, osiągająca po 10 latach 0,1 m wys. przy 1m średnicy. Pędy wałeczkowate, złocistożółte.
-Jałowiec pospolity Suesica Nana(Juniperus communis)
Krzew zwarty o regularnym, kolumnowym pokroju, dorastający do ok. 2 m wys., przyrastający ok. 10 cm rocznie. Młode przyrosty są jaskrawo żółte, w zimie żółto-zielone.
-Jałowiec pośredni Mordigan Gold(Juniperus media)
Krzew niski, rozłożysty, wolno rosnący, dorastający do 1,2 m wys. i 2 m szer. o przyroście rocznym ok. 10 cm. Posiada złoto-żółte ulistnienie
-Jałowiec łuskowaty Blue Star(Juniperus squamata)
Krzew karłowy, zwarty, o pokroju gwieździstym, poduchowatym wyrastający do 0,4 m wys. i 1 m szer. przyrastający 3-5 cm rocznie. Igły szerokie, intensywnie stalowo-niebieskie. Wymaga słońca, odporny na mrozy.
-Sosna górska Kosodrzewina(Pinus mugo)
Niski, rozpostarty krzew o powolnym wzroście, osiągający po 30 latach około 2 m wys. przy ponad 2 m średnicy. Pędy nisko rozpostarte nad ziemią, ścielące się. Igły krótkie, ciemnozielone, kłujące
-Świerk biały Conica(Picea glauca)
Karłowa, bardzo popularna odmiana, tworząca gęste, regularne stożki. Osiąga po 10 latach 1 m wys. Pędy cienkie, sztywne; igły krótkie, zielone.
-Świerk biały Sander's blue(Picea glauca)
Karłowa, stożkowa forma podobna do popularnej odmiany ‘Conica’, różniąca się niebieskim zabarwieniem igieł. Osiąga po 10 latach ok. 0,7 m wys.Polecana do ogrodów skalnych i wrzosowiskowyc
-Świerk biały Daisy White(Picea glauca)
Wzrost wolny, przyrasta 5 cm rocznie. Wiosenny przyrost pędów i igieł ma żółto-białą barwę, z wiekiem zieleniejącą.Bardzo dobrze prezentuje się na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych a także w pojemnikach.
-Żywotnik olbrzymi Whipcord(Thuja plicata)
Nowa, bardzo interesująca odmiana o dynamicznym, płaczącym, kopiastym pokroju i oryginalnych pędach. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają 0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Polecana do sadzenia na skalniakach
-Żywotnik zachodni Danica(Thuja occidentalis)
Karłowy krzew o pokroju zwartym, kulistym i jasnozielonych pędach dorastający do ok. 0,7 m wys., przyrastający rocznie ok. 3 cm. Te tuje polecane są do ogrodów przydomowych, skalnych i kompozycji w pojemnikach.
-Żywotnik zachodni Golden Smaragd(Thuja occidentalis)
Duży krzew iglasty o regularnym, stożkowatym pokroju i typowej dla gatunku sile wzrostu. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wys. Rewelacyjna roślina żywopłotowa, soiliterowa oraz jako roślina w uprawie pojemnikowej.
-Żywotnik zachodni Miriam(Thuja occidentalis)
Wielopędowy, wolno rosnący krzew, dorastający do ok. 80 cm wys. o pokroju kulistym. Wybarwia się na żółto. Polecany do nasadzeń w ogrodach przydomowych, skalnych i do kompozycji w pojemnikach.