Jak formować iglaki i krzewy?
Pięknie uformowane rośliny iglaste są ciekawą ozdobą ogrodu. Możesz nadać im różne kształty, które w połączeniu z kamieniami i trawami ozdobnymi, a także kwiatami sprawią, że Twój ogród będzie inny niż wszystkie. Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak zabrać się za formowanie iglaków i krzewów? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
Rośliny iglaste, które odmienią Twój ogród
Jesteś na etapie planowania tego, jak będzie wyglądał Twój ogród i wiesz już, że pojawią się w nim trawy ozdobne, rabaty kwiatowe i kącik wypoczynkowy? A czy znajdzie się w nim miejsce dla roślin iglastych? Jeśli nie wiesz, czy warto się na nie zdecydować, oto kilka argumentów, które mogą Cię do tego przekonać:
- ich pielęgnacja nie zajmie Ci dużo czasu;
- w sezonie zimowym, gdy kwiaty i drzewka owocowe tracą na moment swój urok, iglaki sprawiają, że ogród nadal wygląda zachwycająco;
- dzięki temu, że wybór iglaków jest bardzo duży (w sprzedaży dostępne są rośliny o różnych rozmiarach, kształtach, kolorach) masz możliwość stworzenia wielu ciekawych aranżacji;
- zamiast stawiać płot, możesz wykorzystać rośliny iglaste (np. tuje) do stworzenia w pełni naturalnego żywopłotu, który da Ci odrobinę prywatności.
Poza tym warto dodać, że iglaki dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Nawet zimą wyglądają zachwycająco i pozostają piękną ozdobą ogrodu.
Formowanie roślin iglastych – praktyczne wskazówki
Drzewa iglaste i krzewy iglaste mają z natury niepowtarzalny wygląd. Jednak może zdarzyć się tak, że będziesz chciał go nieco zmienić, aby stworzyć wyjątkowo oryginalną aranżację. Jest to możliwe, dzięki cięciu formującemu. Oprócz niego raz na jakiś czas konieczne może być wykonanie cięcia higienicznego. Sprawdź, jak się za to zabrać.
Po pierwsze należy pamiętać, że niektóre rośliny znoszą cięcie lepiej, a inne gorzej. Do tej pierwszej grupy zalicza się te, które mają mocne przyrosty boczne, wolno rosną, łatwo się krzewią, a ponadto nie są podatne na choroby. Przykładem jest modrzew, jałowiec, żywotnik zachodni, a także cis pospolity.
Oprócz wyboru odpowiedniego gatunku ważne, aby zabrać się za formowanie w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie, zamiast poprawić wygląd rośliny, tylko jej zaszkodzisz. Jeśli chodzi o rośliny iglaste, zaleca się, aby do przycinania wybrać młode, kilkuletnie iglaki. Poza tym istotna jest pora – najlepiej zabrać się za formowanie wiosną (w kwietniu lub maju), ponieważ możesz usunąć również pędy uszkodzone przez mróz. Poza tym nie należy zwlekać z formowaniem ze względu na to, że rośliny poddane temu zabiegowi są mniej odporne na niską temperaturę (dotyczy to przede wszystkim tui i cyprysików).
Proste cięcie nie powinno sprawić większych kłopotów. A co, jeśli chcesz mieć w ogrodzie krzewy iglaste o fantazyjnych kształtach? W tym przypadku potrzeba więcej czasu, cierpliwości, precyzji i specjalnych drucianych szablonów.
Jeśli chodzi o popularne tuje, dla ułatwienia możesz wybrać odmiany karłowate, które z natury mają okrągłe kształty (nie wymagają one specjalnego formowania, a jedynie niewielkiej korekty raz na jakiś czas). Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup iglaków szczepionych na pniu, czyli miniaturowych drzewek ozdobnych na pniu. Są to rośliny, których formowanie nie zabiera dużo czasu, ponieważ takie sosny, czy jodły z natury zachwycają kulistym kształtem. Jednak, aby go zachować, raz na jakiś czas należy je przyciąć. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, przed okresem wegetacji.
Jak formować żywopłot?
Jeśli zależy Ci na odrobinie prywatności, a jednocześnie nie chcesz stawiać płotu, możesz postawić na inne rozwiązanie – żywopłot z roślin iglastych. Jego naturalny wygląd idealnie komponuje się z trawami ozdobnymi i pozostałymi elementami ogrodu.
Musisz jednak pamiętać o tym, że wymaga regularnego przycinania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie:
- zaleca się, aby pierwsze cięcie żywopłotu przeprowadzić, gdy miną już pierwsze przymrozki;
- młode rośliny należy przyciąć dość mocno, ponieważ sprzyja to uzyskaniu zwartej struktury w przyszłości;
- kolejne cięcia należy przeprowadzać minimum raz w roku (najlepiej wczesną wiosną) za pomocą nożyc elektrycznych lub ręcznych;
- jeśli Twój żywopłot znajduje się w miejscu dobrze nasłonecznionym, możesz nadać mu dowolny kształt, w przeciwieństwie do tego w cieniu, który powinien mieć kształt trapezu (dzięki temu rośliny mają dostęp do światła na każdej wysokości).
Formowanie roślin iglastych wydaje się z pozoru trudnym zajęciem. Jednak z czasem przekonasz się, że wcale takie nie jest. Wystarczy trochę czasu, cierpliwości oraz odpowiednie narzędzia, aby sprawić, że iglaki staną się oryginalną ozdobą Twojego ogrodu. Pamiętaj również o przestrzeganiu kilku prostych zasad, aby nie zaszkodzić roślinom.