Jakie rośliny są odporne na suszę?
Wydawać by się mogło, że susza to coś, co źle znosi każdy krzew, drzewo czy inna roślina. W rzeczywistości tak nie jest. Istnieją rośliny lubiące suszę, które są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają czasu na regularne podlewanie. Jeśli również do nich należysz, sprawdź, jakie rośliny powinieneś posadzić w ogródku, czy na balkonie.
Jakie rośliny lubią suszę?
Lista roślin odpornych na suszę nie jest wcale krótka i nie kończy się na kaktusach. Jeśli ich nie lubisz, masz do wyboru znacznie więcej roślin, których nie musisz często podlewać.
Jak to się stało, że niektóre gatunki potrzebują do życia tylko niewielkich ilości wody, a inne trzeba regularnie podlewać? Wybrane drzewa, krzewy, czy byliny są w stanie przetrwać suszę, dzięki odpowiedniej budowie liści (które są zgrubiałe i mięsiste lub pokryte warstwą wosku albo włoskami), drobnym liściom (co oznacza mniejszą powierzchnię parowania wody), zdolności ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych, a także wytworzeniu kłączy lub cebuli.
Zdolność przystosowania roślin do życia w ciężkich warunkach bywa zaskakująca. Skoro wiesz już, jak to się dzieje, że niektóre z nich dobrze znoszą suszę, czas dowiedzieć się, o jakich konkretnie gatunkach mowa.
Drzewa i krzewy
Chcesz posadzić w swoim ogrodzie krzewy lub drzewa liściaste albo iglaste? Zarówno wśród jednych, jak i drugich znajdziesz gatunki, które dobrze znoszą suszę.
Jeśli chodzi o rośliny iglaste, zwróć uwagę na jałowce. Do tych, które nie wymagają częstego podlewania, zalicza się:
- jałowiec pospolity,
- jałowiec skalny,
- jałowiec sabiński,
- jałowiec wirginijski,
- jałowiec horyzontalny,
- jałowiec płożący.
Wybór jałowców, które dobrze znoszą suszę, jest duży, a przy tym są to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Świetnie nadają się do wzmacniania skarp, a ponadto sprawdzają się jako ozdoba ogrodów skalnych, czy schronienie dla ptaków.
Do roślin lubiących suszę zalicza się również kosodrzewina (oprócz suszy dobrze znosi również silny wiatr, mróz, zanieczyszczenie powietrza). Jej posadzenie w ogródku będzie dobrym pomysłem, jeśli potrzebujesz rośliny, która będzie nie tylko ozdobą, ale i wzmocni skarpę. Pamiętaj jednak, że kosodrzewina potrzebuje dużo przestrzeni, ponieważ mocno rozrasta się wszerz. Iglakami, które dobrze znoszą suszę, są także: jodła kalifornijska, sosna pospolita, świerk kłujący.
A może bardziej interesują Cię rośliny liściaste? Piękną ozdobą ogrodu, której niestraszna susza, będą np. lilaki (bzy) zachwycające intensywnym kolorem i zapachem kwiatów. Jego zaletą jest również to, że dobrze znosi przycinanie. Dlatego możesz łatwo dostosować jego rozmiary do aranżacji ogrodu.
Wśród pozostałych liściastych roślin ozdobnych, które nie wymagają częstego podlewania, można wymienić:
- berberysy,
- pięciorniki krzewiaste,
- rokitniki,
- brzozy,
- wierzbę płożącą,
- klon tatarski i jesionolistny,
- robinię akacjową.
Byliny
Do roślin wytrzymałych na suszę należą nie tylko różne gatunki drzew i krzewów. Są wśród nich również byliny będące niepowtarzalną ozdobą wielu ogródków, a także balkonów, czy tarasów.
Odporne na susze są m.in. liliowce, miłki wiosenne, bodziszki, rojniki, wiesiołki krzewiaste, czy goździki kropkowane. Jeśli zapoznasz się z charakterystyką poszczególnych gatunków, przekonasz się, że wbrew pozorom rośliny lubiące suszę to nie tylko sukulenty, ale i takie, które zachwycają pięknymi kwiatami w różnych kolorach. Dlatego, nawet jeśli nie możesz podlewać ich regularnie, będą niepowtarzalną ozdobą Twojego ogrodu, balkonu lub tarasu.
Ponadto oprócz drzew, krzewów, czy bylin możesz posadzić w ogrodzie lub na parapecie zioła lubiące suszę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oprócz tego, że tworzą ciekawe kompozycje z innymi roślinami, możesz wykorzystać je do przygotowania prozdrowotnych naparów, czy pysznych dań. Do ziół odpornych na suszę zalicza się szałwia lekarska, a także rozmaryn lekarski.
Jak rozplanować ogród odporny na suszę?
Skoro znasz już listę roślin wytrzymałych na suszę, pojawia się pytanie o to, jak rozplanować ogród, w którym się pojawią? Dobrym pomysłem będzie zrobienie skalniaka, ponieważ rośliny, które dobrze znoszą suszę, świetnie sprawdzają się w takim miejscu. Skalniak to oryginalna ozdoba ogrodu, więc warto umieścić go w centralnym punkcie ogrodu, gdzie będzie dobrze widoczny. Nie martw się, jeśli Twój ogród jest niewielki. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze skalniaka. Możesz zrobić go w wersji mini, która prezentuje się równie efektownie.
Poza tym podczas rozplanowywania ogrodu odpornego na suszę pamiętaj o kilku praktycznych wskazówkach. Unikaj kamiennych płyt, czy betonowych ścieżek, które się łatwo nagrzewają. Ponadto nie zapominaj o podsypywaniu roślin kompostem, który zatrzymuje wodę w ziemi (zamiast niego możesz użyć np. kory, pociętych gałęzi).
Brak czasu na podlewanie, czy sucha gleba nie przekreślają Twoich szans na posiadanie ogrodu, czy balkonu pełnego roślin. Wystarczy, że wybierzesz te, które dobrze znoszą suszę. A jest ich całkiem sporo!