Uprawa borówki amerykańskiej
Uprawa borówki amerykańskiej
Owoce borówki mają swoje grono zwolenników. I nic w tym dziwnego, gdyż są niezwykle smaczne i aromatyczne. A także mają sporo wartości odżywczych i zdrowotnych. Niestety ich cena wciąż jest dość wysoka. Dlatego też warto rozważyć samodzielną uprawę borówki amerykańskiej. Na szczęście uprawa borówki wysokiej nie jest specjalnie trudna czy skomplikowana. Dziś trochę o borówkach.
Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie.
Borówka amerykańska preferuje zaciszne i ciepłe stanowiska, dlatego też sadzonki sadzimy na stanowisku słonecznym. To, co wyróżnia ten owocowy krzew to upodobanie do kwaśnego podłoża. Najlepiej, jeśli pH będzie od 3,8 do 4,8. Podłoże także winno odznaczać się wysoką zawartością próchnicy. Jeśli nie mamy odpowiedniego podłoża, to możemy samodzielnie zakwasić glebę pod borówkę. Do tego użyć możemy kwaśnego torfu, siarki lub trocin z roślin iglastych. Kwaśny torf mieszamy z ziemią w stosunku 1:1, do głębokości około 30 cm. Następnie wokół roślin możemy rozsypać ściółkę leśną iglastą lub trociny sosnowe. Możemy także glebę zakwasić siarką, aczkolwiek robimy to na rok przed posadzeniem roślin. W przypadku, gdy nasze sadzonki borówki amerykańskiej już rosną, to możemy zastosować bardzo małe dawki siarki kilka razy w sezonie. Możemy także użyć specjalnych nawozów do borówek, które również zakwaszają glebę. Krzewy borówki amerykańskiej możemy także uprawiać w pojemnikach. Osoby, które nie posiadają ogrodu, również mogą pozwolić sobie na jej uprawę. Uprawa borówki amerykańskiej może być w donicy, w szklarni, na balkonie i tarasie.
Uprawa borówki amerykańskiej — nawożenie
Krzaczki borówki amerykańskiej nawozimy co roku, najlepiej nawozem przeznaczonym dla borówki. Zabieg powtarzamy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Warto pamiętać o wyżej wspomnianym zabiegu ściółkowania. Zabezpieczymy rośliny przed utratą wody i parowaniem oraz przed wahaniami temperatury.
Borówka amerykańska — cięcie
Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu, usuwamy z krzewów jedynie pędy chore i słabe. Później, po 4-5 roku, przeprowadzamy cięcie prześwietlające, aby pobudzić roślinę do owocowania i zapewnić sobie stałe plony. Usuwamy w tym czasie pędy najstarsze. Najlepsze owocowanie uzyskamy na pędach 2-3-letnich, maksymalnie 4letnich. Musimy pamiętać, że pędy wycinamy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji przez rośliny.
Do najpopularniejszych odmian borówek możemy zaliczyć:
- Borówka amerykańska Bluecrop
- Borówka amerykańska Spartan
- Borówka amerykańska Duke
- Borówka amerykańska Patriot
- Borówka amerykańska Chandler
- Borówka amerykańska Toro
- Borówka amerykańska Pink Lemonade czy Nelson.