Przycinanie malin
Owoce malin - a któż ich nie zna, któż nie lubi? Nie dość, że przepyszne, to zawierają mnóstw dobroczynnych dla nas witamin. Zarówno zebrane prosto z krzaczka, jak i w dżemach czy sokach, owoce malin są rarytasem. Co raz więcej osób decyduje się z tego względu na samodzielną uprawę w przydomowych ogródkach. Najczęstsze pytania jakie zadają nam nasi klienci to
- kiedy przycinać maliny?
- jak przycinać maliny?
Pomożemy w tej publikacji przybliżyć naszym klientom różnice wynikające z przycinania maliny jesiennej, letniej i powtarzające owocowanie.
Kiedy i jak przycinamy maliny po posadzeniu
Po posadzeniu wiosną, przycinamy maliny po raz pierwszy. Dzięki temu z pąków przyziemnych oraz przybyszowych na korzonkach będą wyrastały nowe pędy. Jeśli nie przycięlibyśmy ich, to cała energia skupi się na istniejących już pędach. Co prawda krzew zaowocuje, ale w kolejnym roku owocowanie będzie dużo słabsze.
Kiedy i jak przycinać maliny powtarzające owocowanie
Krzewy malin powtarzających owocowanie przycinamy późną jesienią zaraz po zbiorach lub też wczesną wiosną. Dzieje się tak dlatego, że maliny powtarzające owocowanie owocują na pędach tegorocznych, czyli na tych, które w każdym sezonie wyrosną. Skracamy na 5cm wysokości.
Kiedy i jak przycinać maliny jesienne
Maliny jesienne podobnie jak maliny powtarzające owocowanie owocują na pędach tegorocznych. Czyli jak przycinać maliny jesienne? Wystarczy wszystkie pędy przycinamy nad ziemią dopiero zimową porą. Pędy musimy przyciąć na wysokości 5cm, aby pobudzić powstawanie nowych pędów owoconośnych. Krzewy dodatkowo będą miały więcej światła, jak również miejsca.
Cięcie malin letnich
Inaczej, niżeli maliny jesienne czy powtarzające owocowanie, owocują odmiany maliny letnie. Owocowanie odbywa się na pędach dwuletnich. Najlepiej też zaraz po zebraniu owoców, usunąć pędy, aby zrobić miejsce na kolejne. Skracamy na 5cm wysokości.
Przycinanie malin – porady
- Przy zabiegu przycinania malin warto rozejrzeć się wokół krzewu i zwrócić uwagę czy nie pojawiły się odrosty korzeniowe. Warto je usunąć, aby krzewy za bardzo się nie zagęściły.
- sadzonki malin uprawiamy na glebie lekko kwaśnej, bogatej w próchnicę i azot.
- przycinanie malina na wiosnę przeprowadź do końca kwietnia. Maliny jesienne skracamy w sierpniu – jeśli są to maliny dwuletnie, lub w listopadzie, w przypadku malin jednorocznych.
- do przycinania malin musimy wykorzystać ostry sekator ogrodowy, aby nie doszło rozdwajania się przeciętego fragmentu.
- zniszczone przez przymrozki pędy lub obumarłe należy wyciąć i wyrzucić na śmietnik bądź spalić.
- przycinanie malin przeprowadzamy w dni słoneczne, gdyż rany po cięciu muszą mieć czas na zabliźnienie się, a deszczowa aura zupełnie temu nie sprzyja.
Resumując
Przycinanie malin wykonujemy po to, aby nasze krzewy były zdrowsze, a plony bardziej obfite. Dzięki cieciu malin ryzyko wystąpienia chorób lub zamierania pędów jest bardzo niewielkie.