Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogród w styczniu - 4 prace ogrodowe, o których musisz pamiętać

2021-12-14
Ogród w styczniu - 4 prace ogrodowe, o których musisz pamiętać

Wydawać by się mogło, że zima to czas, kiedy prac ogrodowych jest niewiele. Jednak tak naprawdę nawet o tej porze roku jest co robić! Wraz z początkiem roku warto zadbać o drzewa, krzewy i trawnik, a także zaplanować zadania na kolejne miesiące. Poniżej znajdziesz kilka prac ogrodowych, o których warto pamiętać w styczniu.

Zabezpiecz drzewa i krzewy przed mrozem

Zaleca się, aby zabezpieczyć drzewa i krzewy przed mrozem jeszcze późną jesienią. Jeśli się do tego zastosowałeś i tak warto sprawdzić, w jakim stanie są okrycia. Często zrobione są one z agrowłókniny, która podczas silnego wiatru może zostać zniszczona, rozdarta. Jeśli doszło do jej uszkodzenia, uzupełnij okrycie – jest to bardzo ważne, ponieważ temperatura w styczniu często spada poniżej zera.

Masz w ogrodzie drzewka owocowe? W takim razie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj tzw. bielenie pni. Polega ono na nałożeniu roztworu wapna palonego na pnie drzew owocowych. Ma to na celu zabezpieczenie ich przed pękaniem kory i innymi uszkodzeniami spowodowanymi mrozem. Jeśli takie pęknięcia już się pojawiły, posmaruj je specjalnym środkiem, który przyspiesza gojenie.

Poza tym, gdy temperatura spada poniżej zera, warto dodatkowo zabezpieczyć krzewy i drzewa, które posadziłeś niedawno. W tym celu okryj je u nasady za pomocą gałęzi drzew iglastych lub agrowłókniny. Pamiętaj jednak, aby obserwować pogodę za oknem. Jeśli jest ciepło, takie okrycie może wręcz zaszkodzić, ponieważ sprzyja gniciu i chorobom grzybowym.

Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają również rośliny cebulowe oraz byliny. Jeśli okryłeś je późną jesienią, sprawdź w styczniu stan zabezpieczenia. Z kolei, gdy zapowiadają silne mrozy, zastanów się, czy nie warto dołożyć kolejnej warstwy okrywającej.

Przed zimą powinieneś przenieść bulwy bylin oraz cebulki kwiatowe, które nie zimują w gruncie do cieplejszego miejsca. Styczeń to dobry czas, aby sprawdzić, w jakim są stanie. Dokonaj przeglądu i upewnij się, że nie doszło do rozwoju żadnej choroby. Poza tym, na początku roku możesz już zacząć pędzenie roślin cebulowych (np. krokusów, tulipanów).

Chroń drzewa i krzewy iglaste przed zdeformowaniem i mrozem

Styczeń to również czas na to, aby zadbać o krzewy iglaste. Jeśli masz w swoim ogrodzie te o formach kolumnowych, pamiętaj, aby związać je za pomocą sznurka. Gdy oprócz mrozu, pojawiają się również opady śniegu, regularnie strząsaj go z krzewów i drzew iglastych.

Dzięki temu:

  • unikniesz zdeformowania,
  • ochronisz rośliny przed pęknięciami,
  • zapobiegniesz rozłamaniu koron i wyłamywaniu się gałęzi.

Zadbaj również o iglaki, które rosną w doniczkach. Zrobiło się cieplej, a temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera? W takim razie czas podlać rośliny w pojemnikach. A jeśli mróz zaatakuje ponownie, chroń je przed nim, umieszczając donice w skrzyni ze styropianu. Możesz zabezpieczyć je przed niską temperaturą również za pomocą maty słomianej lub worka wypełnionego materiałem izolacyjnym.

Zadbaj o trawnik

Późną jesienią i zimą skupiasz się przede wszystkim na zabezpieczeniu drzew oraz krzewów przed mrozem. Jest to niezwykle ważne, ale przygotowując listę prac ogrodowych na styczeń, nie zapominaj o trawniku!

Wszystko zależy tak naprawdę od warunków pogodowych. Jeśli w tym roku ilość śniegu jest niewielka, nie musisz martwić się o odśnieżanie. Tak naprawdę cienka warstwa białego puchu może pomóc. Ochroni źdźbła trawy przed mrozem oraz wiatrem.

A, co jeśli opady są większe? W takiej sytuacji zgarnij śnieg np. pod drzewa. Dzięki temu zapewnisz im wilgoć potrzebną w tym czasie, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko zalania trawy, gdy przyjdą roztopy.

Zaplanuj prace na kolejne miesiące

Początek nowego roku to czas upływający pod znakiem postanowień i robienia planów na przyszłość. Dlatego warto zastanowić się również nad tym, jak będą wyglądać prace ogrodowe w kolejnych miesiącach.

Wykorzystaj styczeń na planowanie! Pomyśl nad tym, co zmienić w ogrodzie. Może Ci w tym pomóc wykonanie rysunku. Dzięki niemu będziesz widział wyraźnie, jakie obszary wymagają modyfikacji. Zastanów się nad tym, jak powinny wyglądać rabaty, pomyśl nad rozkładem roślin.

Okres zimowy wydaje się mniej intensywny niż wiosna, gdy wszystko budzi się do życia lub lato, kiedy przychodzi czas zbiorów. Jednak tak naprawdę nawet w styczniu jest wiele prac ogrodowych do zrobienia! Przede wszystkim warto wykorzystać ten czas na sprawdzenie stanu zabezpieczenia roślin przed mrozem. Poza tym możesz spokojnie pomyśleć, jakie zmiany należy wprowadzić w ogrodzie i co jest do zrobienia w kolejnych miesiącach.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel