Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brązowienie iglaków — przyczyny i przeciwdziałanie

2023-01-12
Brązowienie iglaków — przyczyny i przeciwdziałanie

Martwisz się tym, że Twoje iglaki brązowieją? Zajrzyj do naszego poradnika, w którym znajdziesz nie tylko przyczyny takiego procesu, ale też sposób na to, jak sobie z nim radzić i jak mu przeciwdziałać w przyszłości. Oto wskazówki, które dla właściciela ogrodu będą cenną pomocą.

Jakie są przyczyny brązowienia iglaków?

Krzewy iglaste w polskich ogrodach można znaleźć niezwykle często – dość proste i niewymagające w pielęgnacji, prezentują się pięknie przez cały rok. O ile nie pojawia się jeden z najczęstszych problemów w kontekście iglaków: brązowienie. Plamy w odcieniu brązu czy żółci, przypominające niekiedy rdzę, mogą pojawiać się na igłach, czy łusek na końcach pędów. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Może być ich co najmniej kilka.

  • Susza. Iglaki powinny być regularnie podlewane, nie tylko latem, w okresach suszy, ale też przed pierwszymi przymrozkami. To ważne zwłaszcza dla gatunków lubiących wilgoć, takich jak choina kanadyjska czy wiele jodeł.
  • Przemarznięcie. Jeśli zima była szczególnie mroźna, najmłodsze przyrosty mogły zmarznąć, co objawia się właśnie zbrązowieniem igieł lub łusek na końcach pędów. Problem może dotyczyć całej rośliny lub tylko tej jej strony, która była bardziej narażona na mroźne podmuchy wiatru.
  • Niedobory związków pokarmowych, a zwłaszcza magnezu i żelaza. Drzewa iglaste potrzebują gleby bogatej w te pierwiastki – w przypadku niewystarczającej ich ilości, mogą pojawiać się brązowieniem i usychaniem igieł lub odbarwianiem młodych pędów rośliny.
  • Choroby grzybowe, takie jak fytoftoroza, szara pleśń, jesienna osutka sosny.
  • Działanie szkodników, w tym przede wszystkim przędziorka, misecznika i tarcznika.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja (np. nieprawidłowe cięcie).
  • Za mało światła.
  • Działanie substancji, na które iglaki są bardzo wrażliwe: psiego moczu lub soli używanej zimą do odśnieżania ulic.

Uwaga:
Niektóre gatunki roślin, na przykład żywotnik zachodni, brązowieją pod wpływem niskich temperatur w sposób naturalny. Wiosną znów wracają do dawnego wyglądu. W ich przypadku preparaty na szkodniki i choroby iglaków nie będą potrzebne.

Czy da się uratować brązowiejące iglaki?

Brązowiejące iglaki jak najbardziej da się uratować, o ile w porę wyeliminuje się przyczynę problemu. Takie rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, ale zanim usuniesz je z ogrodu, wytnij uszkodzone pędy i spróbuj zastosować jedną z polecanych przez ekspertów metod – takich jak nawożenie czy oprysk. Roślina sama powinna się zazielenić.

Uwaga: jeśli przyczyną problemu jest fytoftoroza, a opryski nie pomagają, należy roślinę bezwzględnie wyciąć i spalić, a miejsce pozostałe po krzewie odkazić za pomocą specjalnego preparatu.

Co zrobić, gdy iglaki brązowieją? Pierwsze kroki

Zanim wpadniesz w panikę z powodu tego, że Twoje drzewa i krzewy iglaste brązowieją i usychają, koniecznie zlokalizuj przyczynę problemu. Być może wystarczy sięgnąć po środki i preparaty na fytoftorozę iglaków, żeby pozbyć się z roślin grzyba lub użyć specjalnego nawozu przeciw brązowieniu igieł, który dostarczy drzewom i krzewom odpowiednich składników pokarmowych. Obserwuj, jak reagują na zaordynowane przez Ciebie środki zaradcze i w razie potrzeby przetestuj inne metody.

W celu natychmiastowej pomocy roślinie warto też zastosować specjalny nawóz dolistny przeciw brązowieniu igieł. Nie zaszkodzi też podsypać preparat wokół rośliny – to pomoże zabezpieczyć podłoże. Jeśli problemem jest brak magnezu, boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu czy cynku, bogaty w te pierwiastki nawóz warto zastosować na glebie, ale też zrobić z niego roztwór (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i opryskać nim gałęzie rośliny.

Jak przeciwdziałać brązowieniu iglaków?

Jeśli chcesz uniknąć problemów z brązowieniem iglaków, przede wszystkim poznaj dobrze uprawiane przez siebie krzewy i drzewa iglaste. Dowiedz się, jaki lubią typ podłoża, jak często należy je podlewać i w jaki sposób. Staraj się nie sadzić krzewów czy drzew zbyt blisko – to może stać się przyczyną braku dostępu do światła.

Należy stosować specjalne nawozy do iglaków – zwłaszcza jesienią, przed nastaniem mroźnej zimy. Stosuje się wtedy specjalny rodzaj nawozu, który nie zawiera przyspieszającego wzrost azotu, ale potas, fosfor oraz mikroelementy, które potrzebne są tkankom rośliny właśnie w zimie.

Dobrym pomysłem jest też cieniowanie roślin iglastych za pomocą agrowłókniny, a zimą – strząsanie z gałęzi zalegającego na nich śniegu. Rośliny iglaste szczególnie wrażliwe na zimno, takie jak cyprysik tępołuskowy, daglezja zielona czy jałowiec wirginijski (zwłaszcza młode), można dodatkowo osłaniać zimą agrowłókniną.

W tym poradniku poznałeś najczęstsze przyczyny brązowienia krzewów i drzew iglastych oraz metody radzenia sobie z tym problemem. Po środki i preparaty na rdzę na iglakach oraz inne produkty do ich ochrony zajrzyj do naszego sklepu – spośród naszych propozycji na pewno wybierzesz odpowiednie do swoich roślin.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel