Jak długo rosną szparagi zielone - karpy jak z nimi postępować
Szparagi to bardzo zdrowe i niskokaloryczne warzywo, które znane było już od IV tysiąclecia p.n.e. Jako pierwsi delektowali się nimi Egipcjanie, potem Grecy i Rzymianie, naturalnie tylko na stołach w zamożnych domach. W dzisiejszych czasach szparagi są sezonowym przysmakiem powszechnie dostępnym. Goszczą najczęściej naszych stołach świetnie doprawione jako: zielone szparagi z patelni, szparagi z boczkiem z grilla czy szparagi w cieście francuskim. A teraz pytanie. Komu nie pociekła ślinka na myśl o tych pysznych potrawach ze szparagów? A co jeśli możemy samodzielnie uprawiać je w swoich ogrodach? Z tej publikacji dowiecie się jak wyhodować swoje zielone szparagi.
Szparag zielony - jak wygląda
Szparag lekarski to wbrew wszystkiemu nie warzywo, a wieloletnia, ozdobna bylina z rodziny szparagowatych. Część użytkową czyli jadalną stanowi obły, nagi i prosty pęd nadziemny, który potrafi dorosnąć do 1,5m wysokości. Latem jej pędy pokrywają igiełkowate gałęziaki, a potem dekoracyjne, czerwone owoce. Kiedyś gałązki asparagusa były nieodłączną częścią bukietów imieninowych i nie tylko. Jesienią pędy te obumierają, aby ponownie pokazać się wiosną. Część podziemną szparaga tworzą kłącza nazywane karpą. System korzeniowy może osiągać 2,5m szerokości, 3m głębokości. Wracając do kwestii kulinarnych - na powierzchni kłącza wyrastają pąki, z których z kolei wyrastają mięsiste pędy, które nazywamy wypustkami. To właśnie te wypustki są częścią jadalną szparaga.
Karpy szparagów - jak z nimi postępować
Najpierw warto przygotować podłoże w poprzednim roku - przekopanie jesienne z nawozem organicznym. Musimy potem przygotować bruzdy sadzenia szparagów. Karpy szparagów zielonych sadzi się w rzędach co 150–170 cm, odległość roślin w rzędzie 40–50 cm. Korony sadzi się na małych kopczykach, usypanych na dnie bruzd na głębokości 10-15 cm i przysypuje 5–8 cm warstwą ziemi. Wyrównujemy i obficie podlewamy. W przypadku szparagów zielonych nie robimy kopczyków, gdyż one rosną jako wypustki nad ziemią. Zielone szparagi zbieramy poprzez ucięcie ich nad ziemią, gdy mają ok.15 cm wysokości.
Jakie wymagania stanowiskowe mają karpy szparagów zielonych
Najlepiej szparagi udają się na glebach żyznych i przepuszczalnych, o pH 6,0-7,5 i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko naj najbardziej ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Niestety silne wiatry mogą wyłamywać pędy naszych szparagów. Po uprzednim przygotowaniu pola nawożenie organiczne przeprowadzamy co 3 sezony. Nawożenie mineralne warto przeprowadzić raz w sezonie.
Jakie wymagania pielęgnacyjne mają szparagi zielone
W pierwszych dwóch latach bardzo ważne jest regularne odchwaszanie, gdyż chwasty będą z małymi karpami walczyć o składniki pokarmowe i wodę. Czyli także musimy regularnie podlewać.
Zbiór szparaga zielonego
Resumując. W pierwszym roku szparag zielony uprawy zakwita niezwykle dekoracyjny kwiatostan, a w roku następnym już mamy pierwszy, upragniony zbiór! Kontynuuje się go przez kolejne 10-12lat co najmniej.
Szparagi zielone - właściwości
Dania ze szparagami to nie tylko pyszne potrawy. To także właściwości lecznicze. Szparagów zielonych nie trzeba obierać, co ma duże znaczenie, gdyż pod skórką jest najwięcej składników odżywczych, wśród których znajdują się m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Ponadto zawiera asparaginę, która to reguluje gospodarkę wodną organizmu i pobudzająco działa na nerki.