Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Szparagi sadzonka klasy B Gijnlim zielony biały - hybryda
Opis produktu
Szparagi odmiany Gijnlim klasa B do wieloletniej uprawy domowej i amatorskiej.
Karpy szparagów rodzaju męskiego są hybrydą, z uprawy której uzyskamy szparagi zarówno białe jak i zielone w zależności od sposobu ich posadzenia.
Odmiana Gijnlim charakteryzuje się bardzo wysokim potencjałem produkcyjnym i wysoką jakością plonów. Szparagi rosną proste i gładkie, są odporne na rdzę, nie mają tendencji drobnienia, a grubość łodygi pozostaje bez zmian. Bardzo dobrze odnajdują się w naszym umiarkowanym klimacie, dzięki temu plonują wcześnie. Bez problemu urosną zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych.
Pierwszy zbiór przewidywany jest w następnym roku, w tym roku po posadzeniu zakwitnie dekoracyjny kwiatostan.
Zalecana ilość roślin: 3,5 do 4 roślin na metr
Karpy szparagów sadzi się w rzędach co 150–170 cm, odległość roślin w rzędzie 40–50 cm. Karpy sadzi się na małych kopczykach, usypanych na dnie bruzd na głębokości 25–30 cm w przypadku białych szparagów i 10 cm przy szparagach zielonych. Karpy należy nawozić aby zasilić roślinę w składniki pokarmowe, szczególnie po zakończeniu zbiorów.
Jak posadzić karpy na szparagi zielone?
Aby uzyskać zielone szparagi karpy sadzimy w płytkich bruzdach. Głębokość takiej bruzdy to około 10cm. Następnie przysypujemy karpy kilka centymetrową warstwą podłoża. Uprawiając szparagi zielone nie robimy kopczyków, ponieważ rosną one w formie wypustki nad ziemią. Zielone szparagi zbieramy ścinając je nad ziemią, gdy mają wysokość ok.15 cm. Zielonych szparagów nie obieramy, ponieważ pod skórką jest najwięcej składników odżywczych, wśród których znajdują się m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy.
Jak posadzić karpy na szparagi białe?
Aby uzyskać białe szparagi karpy sadzimy w głębszych bruzdach ( ok 25-30 cm głębokości), a po przysypaniu ziemią tworzymy kopczyk. Jest to konieczne ponieważ kolor szparagów zależy od stopnia ich wzrostu. Białe pędy są najmłodsze, położone pod ziemią, delikatne w smaku i miękkie. Zbiory białych szparagów przeprowadza się, gdy pędy nad ziemią przekroczą długość 15 cm (max 20 cm). Pędy wycina się pod powierzchnią ziemi za pomocą ostrego noża.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.