Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żywopłot niski

2020-01-15
Żywopłot niski

Żywopłot niski

Raczej niemożna oprzeć się takim wrażeniom estetycznym jak obrazek z boku. Nie można też odnieść innego wrażenia jak to, że osiągnięcie takiego efektu to cud. Owszem nie każdemu dane jest patrzeć na taki widok z własnego okna a już napewno pochwalić się takim dokonaniem. Poniżej postaramy się jednak dać kilka wskazówek jak zbliżyć się do ideału

Na początek warto przyjżeć się własnemu podwórku i obiektywnie ocenić jego potencjał zwłaszcza jeśli chodzi o żyzność gleby i nasłonecznienie. Na pewno znajdziemy miejsce, które warte jest tak pięknych ram jakie można stworzyć z roślin o niskim wzroście. Rośliny, które wybierzemy powinny dobrze znosić cięcie i łatwo się krzewić to da nam możliwość łatwego formowania.

 

Jak to tylko możliwe staramy się odchodzić od schematów ale są takie schematy, które warto zachować jak ten który mówi o przygotowaniu miejsca pod nasadzenia:

-przekopujemy ziemię na głębokość szpadla i szerokości 50cm.

-usuwamy chwasty.

-słabe gleby użyźniamy kompostem lub (i) obornikiem.

-gleby gliniaste mieszamy z piaskiem.

Dobrze jeśli gleba będzie miała czas osiąść potrwa to kilkanaście dni.

Przed sadzeniem zwłaszcza krzewów iglastych rozkładamy w linii sadzenia agrowłókninę, powstrzyma ona wzrost chwastów. W wymierzonych odległościach nacinamy ją w kształt X i sadzimy rośliny. Nie głębiej niż rosły w szkółce. Pamiętajmy o wcześniejszym przycięciu chorych i uszkodzonych korzeni.

Tuż po posadzeniu i w kolejnych dniach obficie podlewamy sadzonki. Zalecane jest ściółkowanie wzdłuż linii żywopłotu powstrzyma to parowanie wody i chwasty. Ponad to rośliny które posadziliśmy wiosną nawozimy, te które posadzone były jesienią czekają na "zastrzyk" nawozu do wiosny.

Rzeczą ważną jest nawożenie roślin, nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami żyznej gleby warto o tym pamiętać. Nawożenie nie tylko powoduje szybszy wzrost roślin ale poprawia ogólną ich kondycję, przez co są odporniejsze na szkodniki i choroby. Ogólnie nawozić zaczynamy wiosną a ostatnie dawki aplikujemy z końcem sierpnia. Krzewy cięte intensywnie potrzebują więcej nawozu.

Dereń Biały Aureovariegata- derenie sadzimy wczesną wiosną na słonecznym stanowisku. Żeby otrzymać ładnie rozkrzewioną roślinę tuż po posadzeniu przycinamy jej pędy ok 30 cm nad ziemią. W rok po posadzeniu możemy zabieg powtórzyć.

Forsycja Maluch- doskonały wybór na każdą wystarczająco wilgotną glebę bez specjalnych wymagań co do pH, zaletą jest też odporność na mróz. Sadzimy 4 szt/mb, forsycja tworzy ładny pokrój spłaszczonej kuli przez co nie wymaga zbyt ostrego cięcia, które można ograniczyć do korygowania pokroju po kwitnieniu. Jeśli zechcemy po kilku latach odmłodzić roślinę skracamy wszystkie pędy na wysokość 20cm, wykonujemy to na przełomie lutego i marca zanim ruszy wegetacja. Po takim cięciu roślina w danym roku nie zakwitnie.

Pięciornik Goldfinger-krzew obficie kwitnący, idealny na żywopłoty, rośnie w słonecznych miejscach jak i w półcieniu, w umiarkowanie suchej glebie, gorzej znosi gleby wapienne. Sdzimy sadzonki wiosną w metrowych odstępach. Gdy decydujemy się na formowanie pięciornika robimy to wczesną wiosną, opóźni to co prawda kwitnienie ale będzie ono za to obfitsze a roślina zagęści się.

Berberys Thunbergii Atropurpurea Nana- każda gleba zadowoli ten niewielki krzew, zapewnić mu trzeba słoneczne stanowisko, nie przemarza i cieszy kolorem swych liści. Krzewy te sadzimy wiosną lub w połowie jesieni w rzędzie co 50-80cm. Wskazane jest cięcie berberysu, determinuje go do krzewienia. Tuż po zimie przycinamy o 1/4 długości. Co kilka lat można też wykonywać cięcie odmładzające, wycinając wszystkie stare pędy.

Bukszpan-roślina łatwa w pielęgnacji , zimozielona, odporna na mróz jednakże zapewnić jej trzeba miejsce osłonięte, rośnie zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Bukszpan ma skromne wymagania co do gleby, wystarczy, że nie będzie nazbyt sucha czy podmokła oraz silnie kwaśna. Sadzimy w maju lub sierpniu, 8 rośliny na metr w dołki o 1/3 większe niż ma bryła korzeniowa.Dołki możemy zaprawić kompostem. Miejsce po posadzeniu dobrze ugniatamy i podlewamy. By roślina dobrze rosła co najmniej raz do roku nawozimy, ostrożnie z azotem. Bukszpan doskonale poddaje się formowaniu. Tniemy dwa razy do roku przyrosty tegoroczne, skracając je do 1/4 długości. Ostatnie cięcie wykonujemy najdalej we wrześniu. Gdy roślina ma wysokość i kształt jaki był przez nas zamierzony można ciąć całe przyrosty i utrzymać jej na stałym poziomie.

Tawuła Japońska Little Piricess- karłowy krzew w kształcie lekko spłaszczonej kuli, sprawdzi się zarówno w żywopłotach formowanych jak też swobodnie rosnących. Przycinana corocznie do 30cm nad ziemią doskonale się zagęszcza. Krzew nie dość, że bardzo dekoracyjny to i wytrzymały na mróz, zanieczyszczenia i suszę. Sadzić należy w rozstawie 50 cm, w słonecznym stanowisku.

Thuja Hoserii-kuleczka- żywopłot niski w obłych kształtach, jak najbardziej z tą odmianą, choć dobrze znosi cięcie to i bez niego potrafi tworzyć kulę o zwartym pokroju. Odmiana wyhodowana w Polsce i do polskich warunków przystosowana. Znosi zacienienie wymaga dość żyznych gleb bądź intensywniejszego nawożenia. W okresach suszy pamiętajmy o podlewaniu.

forsycja maluch
pięciornik Goldfinger
bukszpan
Thuja Hoserii-Kuleczka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel