Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tradycyjny wiejski ogród

2019-11-12
Tradycyjny wiejski ogród

Tradycyjne wiejskie ogrody są bardzo urokliwe i świetnie nadają się do polskich warunków klimatycznych. Rośliny, które zwykle w nich sadzimy, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i są często odporne na mróz. Wiejski ogród jest nie tylko piękny, ale też pożyteczny i stosunkowo mało wymagający. W ogrodzie wiejskim możemy postawić na swobodny układ rabat i roślin, mieszając kwiaty, zioła, a nawet warzywa.

Wiele z roślin rosnących w wiejskim ogródku to rośliny rodzime, rosnące dziko w Polsce, ale są wśród nich również takie, które zadomowiły się u nas już dawno na stałe, jak: dalie, malwy, słoneczniki, rudbekie czy kosmosy. Gatunki sadzone w wiejskim ogrodzie są zazwyczaj przystosowane do naszego klimatu, łatwo się rozsiewają oraz obficie i długo kwitną. W wiejskim ogrodzie fajnie wyglądają również rośliny w donicach, ustawione na parapetach, tarasach i w różnych zakątkach ogrodu.

Wiejskie ogrody są pełne kolorów, właściwie wszystkie kolory i ich zestawienia są w tych nasadzeniach dozwolone. W tym wypadku można również pozwolić sobie na pewien nieład. W wiejskim ogrodzie oprócz barw warto także zadbać o wrażenia zapachowe siejąc maciejkę czy groszek pachnący. Warto też posadzić krzewy ozdobne jak: forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki oraz róże. Jeśli mamy większy ogród, znajdźmy również miejsce dla brzozy, lipy, sosny czy wierzby.

W wiejskim ogrodzie można posadzić kwiaty jednoroczne, dwuletnie oraz byliny.

Z roślin jednorocznych i dwuletnich do ogrodu wiejskiego poleca się: astry, bratki, cynie, groszek pachnący, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, czy słoneczniki.

Popularne byliny do ogrodu wiejskiego to m.in.: bodziszki, chabry, dzielżany, dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki, marcinki, nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie i margerytki oraz dalie i wiosenne rośliny cebulowe.

Sadząc rośliny musimy jednak pamiętać o jednej zasadzie: najwyższe rośliny sadzimy z tyłu, często pod ścianą domu lub płotem. Później sadzimy nieco niższe rośliny a przed nimi warto posadzić kwiaty najniższe, najczęściej są to jednoroczne rośliny, które możemy wysiać z nasion. Warto też pamiętać o roślinach o delikatnym wyglądzie, które sprawią, że rabata kwiatowa będzie wyglądała lekko.

Jeśli tylko wielkość naszego ogrodu na to pozwala, możemy stworzyć jeszcze jeden element tradycyjnego, wiejskiego krajobrazu, a mianowicie łąkę kwietną. W przeciwieństwie do trawnika nie trzeba jej kosić ani podlewać, a cieszy kwiatami przez cały sezon.

W tradycyjnym wiejskim ogrodzie nie może też zabraknąć pożytecznych roślin takich jak warzywa, owoce i zioła. Służą one zarówno jako ozdoby jak i przyprawy, które jednocześnie korzystnie wpływają na nasze zdrowie, m.in. na trawienie. Większość ziół wygląda atrakcyjnie, więc spokojnie możemy posadzić je nawet między kwiatami. Zioła dodatkowo napełniają ogród miłym zapachem.

W ogrodzie wiejskim powinny się znaleźć przede wszystkim takie warzywa jak: sałata, roszpunka, szczypiorek, marchew, jarmuż, pietruszka, kapusta, buraczki (szczególnie odmiany liściowe), dlatego warto już wcześniej zaopatrzyć się np. w wygodne do siewu nasiona warzyw na taśmie. Warto posadzić dynie, kabaczki, patisony i bakłażany, które mają okazałe liście, ładne kwiaty i owoce a także znaleźć miejsce na kilka krzaczków pomidorów. Dekoracyjna jest także zielona, żółta i fioletowa fasola.

W wiejskim ogrodzie warto mieć także tradycyjne owoce. Są nie tylko smaczne, ale dostarczają nam wiele witamin. Nawet w małym ogrodzie zmieści się kilka krzaczków malin, truskawek, poziomek, porzeczek, agrestu, czy pigwowiec. Z nieco większych krzewów warto mieć w ogrodzie czarny bez oraz rokitnik.

Oczywiście posadźmy też kilka typowo owocowych drzew (jabłoń, gruszę, śliwę, czy wiśnię). Bardzo popularne ostatnio staje się sadzenie starych odmian. Takie drzewa zwykle są wysokie i owocują co drugi rok, ale są odporne na mróz i choroby, więc nie wymagają oprysków. Poza tym pięknie kwitną, dają delikatny cień i rodzą owoce o niezapomnianym smaku.

Większość kwiatów z tradycyjnego wiejskiego ogródka świetnie prezentuje się i sprawdza również w ogrodach miejskich a także na balkonach i tarasach.

ogród
ogród wiejski
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel