Śliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmian
Śliwa domowa - różnorodność odmian
Śliwy to doskonałe drzewa owocowe nadające się do każdego ogrodu. Drzewka te rosną szybkie i nie mają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Soczyste i słodkie renklody, owalne damaszki, małe i aromatyczne mirabelki czy też filetowe i jędrne węgierki - każda odmiana śliwek ma swojego amatora. Rewelacyjne do jedzenia na surowo oraz do przetworów - a najważniejsze to to, że są niezwykle smaczne i dostarczają naszemu organizmowi dużo wartości odżywczych.
Śliwa - właściwości owoców
Owoce śliw zawierają wspaniałe antyutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników, a należą do nich: witaminy A, E, K, C. Zawierają również sporo magnezu i witaminy B6, dzięki którym wzmacnia się nasz układ nerwowy. W owocach śliwki znajdziemy również pektyny, które poprawiają apetyt, niwelują zaparcia oraz regulują trawienie. Ułatwiają też wyzbycie się nagromadzonego tłuszczu i cholesterolu, więc spożywanie śliwek działa przeciwmiażdżycowo.
Osoby cierpiące z powodu "pajączków" czyli pękających naczyń krwionośnych także mogą śmiało po nie sięgać. Zawarta w śliwkach witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a witamina K reguluje proces krzepnięcia.
Śliwa - przegląd najpopularniejszych odmian
-śliwa Katinka- pyszna, samopylna odmiana o średnim - 24g owocu i jajowatych, niebieskofioletowych owocach. Miąższ tej odmiany jest niezwykle smaczny, słodki i soczysty, dobrze odchodzący od pestki. Owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia.
-śliwa Kalipso- owoce tej odmiany dojrzewają początkiem sierpnia i charakteryzują się owalnym kształtem, masą między 30, a 40g. Miąższ jest pomarańczowożółty, soczysty i zwarty i łatwo odchodzi od pestki. Mało jest także odporna na szarkę.
-śliwa Cacańska Rana- odmiana owocująca pod koniec lipca, bardzo odporna na choroby. Owoce są średnie bądź duże - 35-40g, jajowate, różowe z fioletowym odcieniem. Miąższ ma słodki, żółty, łatwo odchodzący od pestki. Odmiana częściowo samopylna, tolerancyjne na szarkę.- jugosłowiańska odmiana o dużych owalnych owocach i ciemnogranatowej skórce, która pokryta jest obfitym jasnoniebieskim nalotem. Miąższ tej odmiany jest zielonożółty, soczysty i smaczny, dobrze odchodzący od pestki. Dojrzałość zbiorcza przypada na pierwszą dekadę sierpnia.
-śliwa Cacańska Lepotika- jugosłowiańska odmiana o dużych owalnych owocach i ciemnogranatowej skórce, która pokryta jest obfitym jasnoniebieskim nalotem. Miąższ tej odmiany jest zielonożółty, soczysty i smaczny, dobrze odchodzący od pestki. Dojrzałość zbiorcza przypada na pierwszą dekadę sierpnia.
-śliwa Jojo- samopylna odmiana o owocach w kształcie węgierek o masie 40-50g. Dojrzałość zbiorcza jest w połowie września, a owoce ma fioletowe z jasnoniebieskim nalotem. Smaczny miąższ, bardzo aromatyczny, słodko kwaskowatym, całkowicie odchodzącym od pestki. Odmiana odporna na szarkę.
-śliwa Amers- odmiana o dużych - 50-60g masy owocach, lekko owalnych i spłaszczonych. Skórka owocu jest fioletowoniebieska, a miąższ żółty lub pomarańczowożółty, bardzo smaczny i jędrny, z łatwością odchodzący od pestki.Owoce możemy zbierać w połowie września.
-śliwa Tophit- odmiana zawiązujące spore owoce o masie 50-70g, delikatnie wydłużone, ciemne. Miąższ tej odmiany jest jędrny, smaczny, zielonożółty, dobrze odchodzący od pestki. Odmiana o dużej odporności.
-śliwa Bluefree- późna odmiana deserowa oraz dobra na przetwórstwo. Rodzi ona duże owoce, owalne i ciemnoniebieskie, o smacznym miąższu, który rekompensuje słabe odchodzenie od pestki. Odmiana dojrzewająca pod koniec września, polecana do tworzenia suszu.
-śliwa Diana- wczesna odmiana deserowa, która corocznie daje obfite plony. Owce tej odmiany sa kuliste, o bardzo wysokiej jakości i bordowo-niebieskiej barwie. Miąższ ma soczysty, kremowo-żółty, bardzo soczysty i niezwykle smaczny. Dobrze odchodzi on od pestki. Dojrzałość owoców przypada na początek sierpnia.
-śliwa Renkloda Ulena- średniowczesna odmiana deserowa i przetwórcza. Owoce ma duże, złocistożółte, natomiast miąższ jest bardzo słodki i smaczny. Owoce możemy zrywać na początku sierpnia.