Róże wielkokwiatowe - uprawa
Przez tysiące lat róże odgrywały znaczną rolę w różnych dziedzinach życia: w sztuce, literaturze, architekturze, symbolice, zdobnictwie czy obrzędowości. Królowe ogrodów jak nazwane przez Safona były róże, już w starożytnym Egipcie były umieszczane na ścianach grobowców, a poświęcone były bogini Izydzie, opiekunce rodzin i domowego ogniska, patronce macierzyństwa i małżeństwa. "Święte róże abisyńskie" były bardzo ważnym wyposażeniem zmarłych, była to specjalna różana korona z róż. W świątyni Salomona ściany obmywano wodą różaną. Antyczni Grecy bardzo cenili róże, które to poświęcone były Afrodycie i powstały wraz z nią. W starożytnym Rzymie obchodzono Rosaria, czyli święto ku czci duchów zmarłych i wtedy też groby ozdabiane były różami. Dionizos nosił wieniec z róż, twierdząc, że chłodzi on jego głowę. Róża więc ceniona i rozchwytywana była w Starożytności. "Podkręcając taśmę do przodu", wiemy, że XIII wieku ze Wschodu do Europy przybywają Wyprawy Krzyżowe i przywożą nowe gatunki, które w dużej mierze przyczyniają się do hodowli nowych odmian. I tak francuska Cesarzowa Józefina posiadała już 1812 roku piękna, różane ogrody. I wtedy też rozpoczyna się hodowla róż na dużą skalę. W XIX hodowcy francuscy zaczęli tworzyć krzyżówki odmian europejskich i chińskich w poszukiwaniu odmian mrozoodpornych. I tak powstały róże herbatnie i wielkokwiatowe. To właśnie o nich dziś napiszemy.
Jak wygląda róża wielkokwiatowa?
Róże wielkokwiatowe to najczęściej wybierane róże. Należą one do mieszańców herbatnich, które wywodzą się ze starych róż chińskich. Swoją popularność zawdzięczają swoim majestatycznym kwiatom i najszerszej gamie kolorystycznej. Róża wielkokwiatowa cechuje się przede wszystkim ogromnymi kwiatami, które przeważnie osiągają od 8 do 16cm średnicy. Kwiaty przeważnie pełne lub półpełne, zapachowe lub z ledwo wyczuwalnym zapachem. Kwiaty róż wielkokwiatowych przeważnie są pojedyncze, rzadko po kilka. Pierwsze kwiaty zakwitają wczesnym latem i powtarzają swoje kwitnienie aż do jesieni. Do tej grupy należą róże herbatnie o sztywnych i prostych pędach oraz wysokości oscylującej około 1m.
Róża wielkokwiatowa - uprawa
Róże wielkokwiatowe mają większe wymagania niżeli róże pnące czy róże rabatowe. Wymagają one dobrze uprawionej próchnicznej i wilgotnej gleby. Warto także pamiętać o silnym przycinaniu pędów i koniecznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, aby nasze krzewy róż jak najszybciej zakwitły ponownie.
Róża wielkokwiatowa - odmiany
Warto przede wszystkim wspomnieć o odmianach, które cieszą się dużą popularnością, a są to:
- róża wielkokwiatowa Wedding Piano
Natomiast wg nas prócz wyżej wymienionych to najpiękniejsze róże wielkokwiatowe to np. (wszystkie oczywiście:)):
- róża wielkokwiatowa Augusta Luise
- róża wielkokwiatowa Charming Piano
- róża wielkokwiatowa Cherry Lady
- róża wielkokwiatowa Grand Amore
i wiele, wiele innych.
Róża wielkokwiatowa - kiedy sadzić
Róże można sadzić do gruntu już na przełomie marca i kwietnia. Jeśli były by to róże w balocie to wiosną sadzimy je do maja, a jesienią od września aż do końca listopada. Oczywiście o ile aura sprzyja. Sadzonki róży w doniczkach sadzimy od kwietnia aż do pierwszych, silniejszych przymrozków.
Jak dbać o róże w ogrodzie
Uprawa róży nie jest aż tak skomplikowana jak większość z nas myśli. Kwiaty róż wielkokwiatowych najokazalsze się na młodych wiosennych pędach, dlatego też co roku wiosną silnie je przycinamy. Wycinamy pędy stare, przemarznięte, dotknięte chorobą, krzyżujące się, rosnące do wewnątrz krzewu. Pozostawiamy od 4 do 6 najmocniejszych pędów. Skracamy pędy nad 3-5 pączkiem, przez to uzyskamy duże kwiaty. Rany po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą. Następnie rozsypujemy nawozy mineralne, które mieszamy z podłożem i podlewamy obficie wodą. Następnie warto jest ściółkować pod krzewami róż kompostem. Późną jesienią usypujemy kopczyki wokół roślin, aby zabezpieczyć je od mrozu.