Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róże szczepione na pniu –zastosowanie róż piennych, ciekawe odmiany, pielęgnacja.

2020-01-14
Róże szczepione na pniu –zastosowanie róż piennych, ciekawe odmiany, pielęgnacja.

Róże szczepione na pniu

Róże szczepione na pniu w wyjątkowy sposób udekorują każdy zakątek naszego ogrodu. Jest to bardzo poszukiwany wariant róży. W ogrodzie pełnią funkcje dekoracją i w bardzo efektowny sposób podkreślają reprezentacyjne miejsca. Róże pienne dzięki zaszczepieniu tworzą piękne pływające wyspy.

Jak szczepimy róże pienne?

Róże szlachetne szczepimy na podkładkach z róż dzikich. Taka róża charakteryzuje się dużo większą odpornością. Jest bardziej tolerancyjna i świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Róże szczepimy przez okulizację. Jako gatunek szlachetny używa się róż pnących, okrywowych, rabatowych i wielkokwiatowych. Wysokość szczepienia róż może być różna. Najniższe szczepienie jest wykonywane na wysokości 40 cm, a najwyższe w granicach 140cm.

Jak pielęgnować róże szczepione na pniu?

Sadząc róże pienną musimy, w pierwszej kolejność zadbać o miejsce, w którym będzie rosła. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Podłoże idealne dla róż to gleba piaszczyto-gliniasta o dużej zawartości próchnicy. Podłoże powinno być starannie przygotowane. Odczyn gleby powinien być utrzymywany na poziomie pH6,5-7,0. Róże nie lubią ziemi mokrej, najlepiej czują się w glebie delikatnie wilgotnej. By zapobiec złamaniu róży, podczas wiatrów, mocujemy pień do drewnianego palika, który ustabilizuje róże. Przed posadzeniem dokładnie podlewamy roślinę. Najlepiej, zanurzając ją w wodzie. Nawozimy ją dopiero dwa lata po posadzeniu. Niestety, róż, często czepiają się szkodniki takie jak mszyca. Nie możemy zapomnieć o opryskach. Nie są również odporne na mróz, więc wymagają okrywania na zimę.

Cięcie wykonujemy wiosną oraz jesienią. Pęd tniemy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz. Dzięki temu pędy nie będą się krzyżować, a korona będzie przejrzysta. Usuwamy również wszystkie pędy wyrastające z podkładki. Najlepiej jest je wyrwać z pnia ręcznie dzięki czemu usuniemy śpiące pąki dzikiej odmiany. Taką ranę należy zabezpieczyć. Podczas kwitnienia usuwamy przekwitnięte kwiaty. W zależności od odmiany różnie przycinamy róże:

Róże kopułowe (rabatowe, miniaturowe, wielkokwiatowe)

Cięcie wykonujemy co roku. Skracamy wszystkie pędy, zostawiając jedynie 2-4 oczka na każdym pędzie. W szczególności kiedy mamy odmianę słabo krzewiącą się wykonujemy ciecie dodatkowe.. Uszczykujemy nad drugim lub trzecim liściem świeżo powstałe pędy. Dzięki temu roślin będzie pobudzona, a korona będzie ładniejsza.

Róże zwisające (okrywowe i pnące)

Cięcie wykonujemy tylko w celu prześwietlenia korony. Usuwamy pędy chore, przemarznięte i słabe. Pozostawiamy na roślinie 5-6 pędów głównych. Wycinamy również gałęzie które są skierowane do wewnątrz korony

róża na pniu zwisająca
róże sadzone na pniu

Jakie odmiany są godne polecenia?

1.Róża szczepiona na pniu dwubarwna biało-czerwona Pape Geno- Szczepiona na wysokości 100-120cm. Piękna odmiana róży o niespotykanym kolorze kwiatów. Bardzo pachnąca.Prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników dwukolorowych róż.

2. Róża szczepiona na pniu RÓŻOWA miniaturka- Szczepiona na wysokości 100-120cm. Podczas kwitnienia tworzy istny wodospad kwiatów. Piękna różowa odmiana róży o małych kwiatach.

3.Róża szczepiona na pniu rabatowa RÓŻOWA. Tworzy okrągłą koronę, oblaną średniej wielkości różami.

róża sadzona na pniu
róża dwubarwna
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel