Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róża parkowa i angielska jak ciąć i pielęgnować?

2022-03-11
Róża parkowa i angielska jak ciąć i pielęgnować?

O róży mówi się, że jest królową ogrodu. Jest to krzew najczęściej spotykany w ogrodach. I nie ma w tym nic chyba dziwnego. Mnogość kolorów i rodzajów sprawia, że otoczenie róży nabiera elegancji z nutą romantyzmu. Pojawia się w architekturze, sztuce i literaturze. Z czego wynika fenomen krzewów różanych? Historia róży jest imponująca. Według mitu ukazała się ona w chwili narodzin bogini Afrodyty. W świecie starożytnych Rzymian i Greków róża była ona atrybutem bogiń radości, wdzięku, poranka, wiosny czy oczywiście miłości. Rzymianie szaleli za jej zapachem, na tyle, że poduszki napychali płatkami kwiatów róży, aby podczas snu napawać się różanym  aromatem. Zdobiła posągi i ołtarze Dionizosa. Nieco później w średniowieczu była symbolem dworskiej miłości i wolnej miłości w renesansie. W chrześcijaństwie róża jest symbolem czystości, cnoty i miłości duchowej. Całkiem sporo jak na jedną roślinę. Z tej publikacji dowiecie się jak uprawiać, pielęgnować i ciąć róże parkowe i angielskie.

Róże parkowe w ogrodzie

Róże parkowe to grupa dość mocno zróżnicowana grupa róż. Wyróżniają się nade wszystko bardzo obfitym kwitnieniem i silnym wzrostem, nawet do 3m wysokości. Wymagania glebowe także nie są wygórowane. Kwiaty róże parkowe mają duże, pełne lub półpełne. Ze względu na ich spory rozmiar, róże parkowe sadzimy w parkach, dużych ogrodach. Doskonale będą się prezentować przy pergolach, altankach, świetnie zasłoni nieatrakcyjną ścianę lub część ogrodu. Aby cieszyć się dłuższym kwitnieniem zalecamy systematyczne usuwanie kwiatów. Róże parkowe ze swoimi dość romantycznymi i bajkowymi formami pąków np. róża parkowa Cinderella, róża parkowa Schloss Eutin, róża parkowa Soul to prawdziwe uwieńczenie rabaty.

Róża parkowa uprawa i pielęgnacja

Stanowisko dla róż najlepiej jeśli będzie słoneczne, zaciszne i osłonięte od przeciągów. Podłoże winno być żyzne i przepuszczalne, róże nie znoszą nadmiaru wody. Zimą krzyw róż okopczykujemy i ewentualnie przy srogiej ziemie okrywamy.

Róża parkowa - kiedy ciąć

Róże parkowe nie musimy przycinać co roku. Pamiętać jednak musimy o wycinaniu pędów chorych i martwych. Z drugiej strony cięciem możemy formować pokrój rośliny i rozmiar. Róże parkowe przycina się na 1/3 ich wysokości, dzięki czemu zapobiegniemy chorobom i szkodnikom. Zabieg przycinania wykonujemy wczesną wiosną, w marcu.

 

Róża parkowa Cinderella
Róża parkowa La Villa Cota

A jak to się ma do róży angielskiej?

Róże angielskie w ogrodzie

Podobnie jak w przypadku róż parkowych - na róże angielskie składa się wiele fantastycznych odmian. Róże angielskie powstały z połączenia kilku starych i szlachetnych odmian z kilkoma nowoczesnymi. Dlatego też mają cudowne i pachnące kwiaty, często powtarzające kwitnienie, romantyczny pokrój krzewu i odporność na patogeny grzybowe. Posadzenie róż angielskich to najlepszy sposób na stworzenie bajkowej scenerii. 

Róża angielska - pielęgnacja i cięcie

Róża angielska wymaga ciepłego i osłoniętego od zimnych wiatrów miejsca. Gleba najlepiej jeśli będzie żyzna i przepuszczalna. Nie możemy także dopuścić do przesuszenia czy zalewania korzeni roślin - pielęgnacja winna być z umiarem. Zimą wokół roślin usypujemy kopczyk, a w razie potężnych zimowych mrozów rośliny okrywamy agrotkaniną. Co do cięcia róży angielskiej, to co jakiś czas wycinamy przy ziemi mocno zdrewniałe, najstarsze pędy i kształtujemy koronę krzewu. Przycinamy także przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie tych pięknych roślin.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel