Rośliny szkółkowane kontra siewki
Szkółkowanie roślin – Rośliny szkółkowane kontra siewki
Corocznie nasza oferta ewoluuje – mamy coraz bogatszy asortyment, jak i wybór tych samych gatunków roślin w różnych parametrach: w pojemnikach jak i kopanych z gruntu. O ile z doniczkami sprawa wygląda prosto, o tyle przygotowanie roślin z gołym korzeniem polega na ich wydobyciu z kwater gruntowych, posortowaniu i powiązaniu w pęczki. Mało kto wie, że większość roślin poddawane jest zabiegowi szkółkowania. (Często mamy zapytania o pojęcie szkółkowania roślin). Opowiemy o tym na podstawie świerka pospolitego o wysokości 20-40 cm z mikoryzą.
Szkółkowanie – co to jest?
Czynność szkółkowania roślin to przesadzanie roślin w trakcie ich produkcji, przeważnie siewek jednoletnich, dwu i trzy letnich. Wpływa to korzystniej na wzrost i rozwój roślin w luźniejszej więźbie, niżeli w tej, w której rosły dotychczas. Więźba sadzenia to nic innego jak układ i odległość między roślinami oraz informacja, jaką ilość sadzonek potrzebujemy na hektar nowozakładanej plantacji np. choinkowej. Siewki świerka przesadza się jako roczną lub dwu letnią roślinę i przeważnie sadzonki te rosną w szkółce 1-2 lata i uzyskują swój symbol, np.: 2/1 – trzyletnie roślina szkółkowana jednokrotnie po drugim roku.
Kiedy przeprowadzane jest szkółkowanie roślin?
Najczęściej przeprowadzane jest szkółkowanie wiosenne, aczkolwiek rośliny można szkółkować też latem lub jesienią, zwykle pod koniec września. Podłoże przed tym zabiegiem zostaje odpowiednio przygotowane. Korzenie roślin, gdy są za długie – zostają skrócone nawet o 15-20cm. W przypadku wyżej wymienionego świerka, szkółkowanie przeprowadzane jest latem – od połowy lipca do końca sierpnia. W tym czasie korzenie świerków, jodeł oraz jedlic rosną bardzo intensywnie.
Najważniejsze zalety szkółkowania roślin (zdjęcia)
1. Szkółkowanie roślin przyczynia się do wytwarzania silnego systemu korzeniowego, bardzo bogatego w drobne korzenie boczne.
2. Rozmiar roślin jak i ilość gałązek bocznych jest nawet dwukrotnie większa niżeli w przypadku siewki nieszkółkowanej.
3. Poprzez szkółkowanie, rośliny są łatwiejsze w przyjęciu na miejscu stałym, są odporniejsze na niesprzyjające warunki.
Dla porównania przedstawiamy sadzonki świerka szkółkowanego jak i siewki nieszkółkowanej