Przycinanie hortensji bukietowej na wiosnę
Hortensje bukietowe to mało wymagające krzewy, które cechują się obfitym kwitnieniem przez całe lato, aż do późnej jesieni. W czasie wiosennym często nasi klienci, szczęśliwi posiadacze tych pięknych krzewów podpytują nas o cięcie hortensji bukietowej. Najczęściej zadawane pytania to: Kiedy przycinać hortensję bukietową? Przycinanie hortensji bukietowej na pniu? Jak przycinać hortensję? Jak odróżnić hortensję bukietową od ogrodowej? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Jak przycinać hortensję?
Hortensja bukietowa kwitnie na pędach, które urosły w danym roku. Przycinanie hortensji bukietowej sprowadza się zatem do cięcia sanitarnego, zagęszczenia i nadania kształtu. Wycinamy pędy suche i połamane, wycinamy także pędy, które rosną pod kątem lub krzyżowo w środek krzewu. Jeśli sadzimy młodą sadzonkę, dajmy na to jest to odmiana hortensja bukietowa Polar Bear, to po posadzeniu przycinamy ją nisko, tak, aby zagęszczała nam się od samego dołu. Zostawmy jej 2-3 pary pąków. Dalej obcinamy co raz wyżej, w zależności oczywiście jak wysoki ma być nasz krzew.
Na przykład hortensja bukietowa Vanille Fraise po pierwszym roku od posadzenia, możemy przyciąć na wysokości 25cm,tak aby zagęściła się od dołu. W następnych latach skracamy gałązki zewnętrzne o 10cm wyżej, niżeli w poprzednich latach i pozostawiając 1-2 pary pąków. Pędy wewnątrz krzewu postarajmy się przycinać nieco wyżej niż pędy zewnętrzne, aby nadać roślinie symetryczny kształt.
Kiedy przycinać hortensję bukietową?
Krzewy hortensji bukietowej przycinamy na przełomie marca i kwietnia w zależności od aury. Rośliny nie sugerują się niestety naszym kalendarzem, a warunkami atmosferycznymi. Jeśli więc danego roku wiosna przychodzi wcześniej i pierwsze rośliny ruszają z wegetacją w marcu, wówczas należy też ciąć hortensje bukietowe (jeszcze przed rozwojem liści!).
Przycinanie hortensji bukietowej na pniu?
Cięcie hortensji bukietowej na pniu wygląda bardzo podobnie do przycinania krzewu. Początkowo młodą koronkę przycinamy ostrzej, aby ładnie się zagęszczała, a następnie skracamy tak, aby nadać koronie nieco kulisty kształt.
Jak odróżnić hortensję bukietową od ogrodowej?
Hortensja bukietowa charakteryzuje się tym, iż kwitnie ona na pędach tegorocznych, a kwiat ma kształt stożka. Kwiaty hortensji bukietowej przeważnie są duże, w kolorze białym np. hortensja bukietowa Bobo, w kolorze seledynowym np. hortensja bukietowa Limelight, z czasem różowiejącym. Hortensja ogrodowa w większości odmian kwitnie na pędach dwuletnich i ma dużo mniejszą mrozoodporność. Nie okryte pędy hortensji ogrodowej, gdy przemarzną, nie dadzą nam kwiatów przez dłuższy czas. Dlatego też nie przycinamy w ogóle hortensji ogrodowych. Kwiaty hortensji ogrodowej jest w okrągłym kształcie i występują w dużej gamie fantazyjnych kolorów: bieli, różu, czerwieni, fioletu czy błękitu.