Ogród rustykalny - kolorowy, rodzinny, smakowity
Urządzając własny ogród powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami, jak dobór roślin do stanowiska, czy warunków siedliskowych, możliwości finansowe czy czas, jakim dysponujemy na jego pielęgnację. Przede wszystkim jednak nasz ogród przydomowy powinien odpowiadać naszym upodobaniom - mamy czuć się tu przyjemnie, komfortowo. Ogród ma stać się miejscem wypoczynku, a jego posiadanie ma być pretekstem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Styl naszego ogrodu możemy wybrać spośród wielu rodzajów. Dziś chcemy przybliżyć wam sylwetkę ogrodu w stylu rustykalnym. Zastanawiasz się dla kogo i do jakich miejsc pasuje styl rustykalny? Jakie ma cechy? A wreszcie jak wyposażyć wiejski ogród, czy jakie rośliny w nim posadzić?
Bujna roślinność i wygodne meble, ustawione w cieniu drzewa, na trawniku - to tylko niektóre z charakterystycznych elementów ogrodu w stylu rustykalnym.
Dla kogo jest ogród w stylu rustykalnym?
Ogród w stylu rustykalnym, nazywany jest inaczej ogrodem wiejskim. Ogród rustykalny to ogród naturalny, kolorowy i swobodny. Ogród wiejski jest barwny i radosny, a główną rolę grają w nim rośliny. Nie ma w nim miejsca na precyzyjnie strzyżone krzewy, czy rabaty zakładane pod linijkę. Rośliny rosną swobodnie, często same się rozsiewają. Pachnące, duże i różnorodne rabaty roślinne, złożone z wielu gatunków rodzimych roślin, są znakiem rozpoznawczym ogrodu rustykalnego. Dlatego od posiadacza ogrodu w stylu wiejskim, ogród wymagać będzie swobody i akceptacji pojawiających się, często spontanicznie, roślin. Jeżeli lubisz mieć wszystko pod kontrolą, a chwasty na trawniku czy rabatach, są dla ciebie nie do zniesienia, musisz wiedzieć, że ogród rustykalny może nie spełnić Twoich oczekiwań.
Ogród w stylu rustykalnym najlepiej komponuje się więc z tradycyjnymi, rodzinnymi domami, domkami zbudowanymi z drewna, czy też domami o charakterze dworkowym. Lokalizacja ogrodu również jest istotna w doborze stylu do naszego ogrodu. Wiejskie ogrody najlepiej prezentują się oczywiście na wsi, na przedmieściach czy też w małych miasteczkach, w sąsiedztwie domków jednorodzinnych.
Aby urządzić u siebie rustykalny ogród, musimy dysponować ogrodem o dość sporej powierzchni, ale nie dyskwalifikuje on posiadaczy małych ogródków - w nich również możemy przemycić przynajmniej kilka elementów z ogrodu rustykalnego. W ogrodzie wiejskim doskonale odnajdą się osoby, ceniące naturalne tworzywa. Wszelkie elementy wyposażenia są wykonane z materiałów naturalnych, przyjaznych dla środowiska. Nawierzchnie, jak tarasy i ścieżki, wykonane są z kamienia lub żwiru - najlepiej pochodzącego z lokalnych żwirowni. Pojawiają się również drewno w wielu rolach, a także wiklina, rattan i glina. Kolory jakie dominują, tu barwy ziemi - brązy, beże, zielenie, rozmyte pomarańcze i ciepłe żółcie, a także złamana biel. Rośliny natomiast stanowią kontrastowe zestawienia, często zaskakujące swoim wyglądem. W ogrodzie wiejskim harmonijnie łączy się ze sobą kilka funkcji. Dekoracyjne rabaty stanowią tło dla rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu. Wszędzie widoczne są miejsca gotowe na przyjęcie gości - taras z wygodnymi meblami, ławeczka w cieniu drzew, czy stół z krzesłami ustawiony na trawniku… Ogród wiejski czeka, aby przyjąć Twoich najbliższych smacznym, domowym ciastem czy obiadem, rozkoszując się nim w tej pięknej scenerii.
Jakie rośliny do ogrodu w stylu rustykalnym?
Główną rolę w kształtowaniu kompozycji ogrodu rustykalnego, odgrywają rośliny. Układ ogrodu łączy drzewa i krzewy, które uzupełnione są bylinami, oraz dużą ilością roślin jednorocznych. To właśnie rośliny jednoroczne gwarantują spontaniczne efekty w ogrodzie. Jednoroczne kwiaty możemy wysiewać co roku w innym miejscu, powodując, że jego kompozycja z każdym sezonem będzie zaskakiwać. Dodatków wiele roślin jednorocznych i bylin, ma zdolność do samodzielnego rozsiewania się po ogrodzie, robiąc nam dużą niespodziankę. Popularne są groszek pachnący, słoneczniki, goździki, cynie, pelargonie, astry, bratki, wilec purpurowy. Rabaty są uzupełnione bylinami - malwy, ostróżki, naparstnice, goździki, słoneczniczki, bodziszki, liliowce a także ozdobne z liści hosty i żurawki. Na wiosnę rabaty kwitną i są pokarmem dla wygłodniałych pszczół za sprawą licznych tulipanów, szafirków, narcyzów, hiacyntów i innych cebulowych.
Pnąca róża, przewieszająca się przez kolorowy, drewniany płotek, to sielankowy obrazek.
Drzewa i krzewy wykorzystane w ogrodzie wiejskim to przede wszystkim gatunki liściaste - lipy, graby, dęby, klony, wierzby, brzozy oraz magnolie. Dominacja drzew liściastych w ogrodach wiejskich jest spowodowana wierzeniami poprzednich pokoleń, które uważały, że drzewa iglaste są siedliskiem złych duchów, natomiast gatunki liściaste były uważane za dobrych patronów domostw. Z krzewów jakie sadzi się w ogrodzie wiejskim, warto wymienić tawuły, hortensje i róże, obydwa gatunki zachwycają również pięknymi kwiatami. Możemy posadzić też pęcherznice, kaliny, jaśminowce i bzy lilaki, dobrze znane z wiejskich ogrodów naszych babć. Pachnące i piękne kwiaty uprzyjemniają wypoczynek. Licznie występują także pnącza, która posadzone na kratownicach i pergolach, tworzą ciekawe, roślinne dekoracje. W ogrodzie doskonale komponują się glicynie i clematisy, pnącza o bardzo atrakcyjnych kwiatach. Jesienią natomiast zachwyca nas winobluszcz, którego liście płoną czerwienią i purpurą. Dużą uwagę zwraca się przede wszystkim na to, aby wybrane gatunki były barwne i pachnące.
Liściaste drzewa stanowią malowniczy szkielet ogrodu wiejskiego.
W ogrodzie wiejskim pojawiają się także rośliny jadalne - warzywnik to obowiązkowe wyposażenie ogrodu. Pojawiają się też drzewa i krzewy owocowe, a dodatkowo na rabatach dekoracyjnych, łączy się zioła i warzywa z roślinami ozdobnymi. Dlatego często pośród kwiatów, zaskakuje nas mięta, melisa, a nawet sałata i buraczki na botwinkę.Jest to naturalna praktyka, uprawiana w ogrodzie wiejskim. Wiele gatunków roślin, posadzonych w ogrodzie wiejskim, jest przyjaznych dla owadów, zwłaszcza dla pszczół i motyli. Na kwitnących rabat uwijają się pracowicie, a przy okazji wykonują swoją pracę również w warzywniku i na owocowych drzewach.
Piękne, kolorowe dalie czy rudbekie równie często pojawiają się w ogrodzie wiejskim.
Rustykalne meble ogrodowe
Rustykalne meble ogrodowe są przede wszystkim bardzo wygodne, stanowią przecież podstawę rodzinnych spotkań w ogrodzie. Wygodne fotele uszaki, wyposażone w komfortowe siedziska, i miękkie poduchy, pozwolą nam się wyjątkowo zrelaksować. Idealnie sprawdzi się też drewniana ławeczka, ustawiona w cieniu drzew, na której regenerujemy siły po pracy.
Drewniana ławeczka, ustawiona w sąsiedztwie pachnących róż, zaprasza do wspólnego wypoczynku.
Meble w ogrodzie wiejskim, to przede wszystkim meble drewniane - które są przyjemne, ciepłe i bardzo atrakcyjne. Drewno nie nagrzewa się w czasie upałów i nie ziębi nas w chłodniejsze dni. Niepowtarzalny rysunek słojów drewna i ciepła barwa, stają się dekoracją każdego ogrodowego wnętrza, w jakim się znajdują. Meble drewniane mogą być wykonane z naszych rodzimych gatunków - na przykład z drewna sosnowego, lub trwalszego drewna akacjowego. Ciekawostką są meble z trwałego i ponadczasowego teaku, który jest gatunkiem egzotycznym, a naturalna zawartość w drewnie olejków, chroni je przed korozją, dzięki czemu meble te nie wymagają impregnacji. W rustykalnym ogrodzie idealnie komponują się również meble z wikliny, lub meble z technorattanu, który imituje naturalne tworzywo. Plecionka technorattanowa jest zdecydowanie trwalsza i zupełnie niekłopotliwa, ale jej walory dekoracyjne, są równie zachwycające. Ażurowe, lekkie meble ogrodowe, wyplatane z plecionek, wykonane w ciepłych odcieniach brązów, beżów i bieli, podkreślą charakter ogrodu wiejskiego.
Ogród o charakterze rustykalnym jest bardzo radosny i swobodny - kolorowe rośliny, tworzą atrakcyjne scenerie, które stają się pretekstem do częstych rodzinnych spotkań, na łonie natury.