Kiedy sadzić ziemniaki i jak o nie dbać?
Ziemniaki należą do jednych z warzyw, które są stałym elementem wielu dań obiadowych. Ich popularność wynika z jednej strony z sytości, z drugiej zaś z możliwości stosunkowo prostej i niedrogiej uprawy. Poznaj najważniejsze informacje na temat sadzenia ziemniaków i dowiedz się, w jaki sposób o nie dbać, aby cieszyć się naprawdę bujnymi plonami.
Co jest potrzebne do uprawy ziemniaków?
Sadzenie i uprawa ziemniaków wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zająć się w odpowiedni sposób glebą — ta powinna być pozbawiona grudek i zgrubień, aby nie utrudniać wzrostu korzeniom. Dobrze jest też wzbogacić glebę o odpowiednią dawkę azotu, który służy lepszemu odżywieniu i wzmocnieniu plonów. Nie zaleca się sadzenia ziemniaków w pobliżu pomidorów, papryki, ani marchwi, czy buraków, za to mogą znajdować się w niedalekiej odległości od roślin strączkowych.
Sadzenie ziemniaków powinno obejmować również nawożenie, w czym pomocne są naturalne nawozy organiczne lub bogate w azot preparaty zakwaszające glebę. To warzywa, które lubią ciepło, dlatego ich uprawę najlepiej rozpocząć już po okresie przymrozków. Na rynku dostępne jest wiele różnorodnych odmian ziemniaków, dlatego dobrze jest przed sadzeniem zapoznać się z wybranym gatunkiem. Proces sadzenia powinien obejmować przygotowanie rzędów, gdzie poszczególne sadzonki są od siebie oddalone o około 30 cm, dzięki czemu rośliny mają odpowiednią ilość miejsca do wzrostu.
Kiedy i jak sadzić ziemniaki?
Jeśli zastanawiasz się kiedy i jak sadzić ziemniaki w ogródku, powinieneś wiedzieć o nich kilka rzeczy. Jak sadzić ziemniaki na polu? Niezbędne jest ich okopywanie, a także kształtowanie kopczyków, które umożliwiają prawidłowy rozwój bulwom, zabezpieczając je choćby przed nadmiernym nasłonecznieniem. Nie wiesz, jak obsypać ziemniaki ręcznie i czy jest to potrzebne? To kluczowy element ich pielęgnacji — dzięki tej czynności można usprawnić rozrost korzeni, a także pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie roślin, co przyczynia się do większej ilości plonów. Poprzez obsypywanie następuje też spulchnienie gleby, dzięki czemu uniemożliwia się rozprzestrzenianie się chwastom, czy blokuje dostęp szkodników.
Aby sadzenie ziemniaków było skuteczne, można też sięgnąć po specjalne doniczki dedykowane ich uprawie. Ich budowa sprawia, że możliwe jest posadzenie ziemniaków nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie, by móc cieszyć się własnymi, ekologicznymi zbiorami w każdych warunkach. Niezłą alternatywą mogą być dla nich także worki. Jak sadzić ziemniaki w workach? Do uprzednio przygotowanego otworu wsadź worek z wywiniętymi ścianami, a na jego dnie umieść bulwy — koniecznie kiełkami ku górze. Następnie zasyp sadzeniaki ziemniaka ziemią i obficie podlej. Przyjęło się, że z 2 sadzeniaków można uzyskać około kilograma ziemniaków, dlatego myśląc o większych zbiorach, należy sięgnąć po worki o większej pojemności.
Na jakich glebach rosną ziemniaki?
Jeśli chcesz uprawiać ziemniaki, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze preferują one konkretne warunki, które umożliwiają im optymalny wzrost — gleba pod ziemniaki powinna być lekko kwaśna i mieć odczyn nie większy niż 6,0 pH, co umożliwia im najlepszy dostęp do niezbędnych składników pokarmowych. Chociaż ziemniaki nie są wybredne, jeśli chodzi o ziemię, to lepiej nie sadzić ich na tej o odczynie zbyt kwaśnym tj. poniżej 5 pH, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich wzrost, a także jakość planów.
Ziemniaki nie należą do wymagających roślin, dlatego rosną nawet na niekoniecznie dobrych jakościowo glebach. Można je posadzić zarówno na tych reprezentujących V, jak i również VI klasę, czyli uznawane za najmniej żyzne, jednak dla ziemniaków wystarczające.
Jak nawozić ziemniaki i chronić je przed chorobami?
Niezwykle istotne jest również nawożenie ziemniaków, dzięki któremu można je wzmocnić oraz poprawić ich odporność. Jeśli nie chcesz, aby Twoje plony męczyły choroby ziemniaków, powinieneś nie tylko stawiać na odporne na zarazy odmiany, ale też stosować wspomagające opryski, przez cały okres wegetacji. Po nim koniecznie należy usunąć wszelkie rośliny z niepokojącymi objawami, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazy.
Prawidłowa pielęgnacja ziemniaków powinna obejmować jednak nie tylko ochronę przed chorobami, ale także szkodliwą stonką ziemniaczaną, rolnicą, czy innymi szkodnikami. W pierwszym przypadku niezbędne są opryski uniemożliwiające wylęganie się i rozprzestrzenianie jaj, z kolei, aby uniknąć rolnic, należy systematycznie usuwać wszelkie chwasty, które są idealnym miejscem na ich rozwój.
Kiedy zbierać ziemniaki?
Ziemniaki zbiera się w różnych terminach i jest to zależne przede wszystkim od wybranej odmiany. Najwcześniej zbiera się ziemniaki wczesne, które pojawiają się w okolicy końca czerwca. Okres ich wegetacji to około 90 dni, w przeciwieństwie do odmiany zwanej jako ziemniaki średnio-wczesne, które wzrastają średnio po 111 do 125 dni.
Wyróżnia się także odmianę zwaną jako ziemniaki średnio-późne, które zbierać należy po około 130 dniach, a także późne, które nadają się do zbioru po ponad 140 dniach od posadzenia.
Szeroki wybór dobrej jakości odmian warzyw i innych roślin możesz znaleźć w sklepie internetowym sadowniczy.pl — zapraszamy!