Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak założyć plantację choinek?

2020-01-15
Jak założyć plantację choinek?

Jak założyć plantację choinek?

Boże Narodzenie to święto, na które czekamy każdego roku z niecierpliwością. Wiele tradycji kojarzy nam się z tymi konkretnymi świętami, jedną z nich, z pewnością najbardziej rozpoznawalną na świecie jest drzewko bożonarodzeniowe, czyli choinka. Na kilka dni przed wspomnianymi świętami szukamy idealnego okazu, który przyozdobi nasz dom i wprowadzi świąteczną atmosferę. Jak wiemy wybór choinki to nie lada wyzwanie, ale czy zastanawialiśmy się kiedyś jak to jest uprawiać drzewka na choinki? Sądzę, że większość z nas nigdy o tym nie myślała, a wbrew pozorom jest to ostatnio dość popularny sposób na zarobek. Faktem jest, że niestety przy uprawie choinek na sprzedaż, potrzeba cierpliwości i sumienności (pierwsze zyski możemy uzyskać dopiero po około 8 latach), jednak jeśli spełnimy odpowiednie kryteria, po kilku latach zysk nam się zwróci z nawiązką. Podstawowymi wymogami, jeżeli chcemy zająć się uprawą choinek, są odpowiednia gleba, stanowisko i wybór odpowiedniego gatunku. Najbardziej popularnymi są oczywiście świerk i jodła. Świerki wybierane są ze względu na łatwość w uprawie w każdym zakątku naszego kraju, jodły natomiast prezentują się przepięknie i wprowadzają do domu zniewalający zapach lasu. Jednak, aby nadawały się na drzewko do ozdoby w domu należy przez kilka lat wykonywać systematycznie kilka czynności.

Plantacja choinek w kilku krokach

Na początek musimy odpowiednio przygotować podłoże. Świerki, jako że są nie wybredne, można sadzić na słabych ziemiach klasy V, natomiast jodły są już bardziej wymagające i dla nich idealne warunki to gleba klasy IV o odczynie pH 4,0-5,5. Jeżeli ziemia jest słabsza, można ją użyźnić nawozami, jednak nie należy z nimi przesadzić, gdyż zbyt duża ilość nawozu sprawi, że drzewka będą rośliny szybciej i wyżej, przez co stracą swój "choinkowy" pokrój. Jodły są również dość wrażliwe na mróz, dlatego też sadzi się je zwykle w miejscach, gdzie mrozy są łagodniejsze, a wilgotność wyższa, np: na terenach nadmorskich. Najlepiej sadzić drzewka 3 letnie, szkółkowane w okresie od marca do kwietnia. Po posadzeniu należy regularnie odchwaszczać teren, gdzie rosną potencjalne choinki. Ponadto, jednym z najważniejszych kryteriów jest przycinanie i formowanie drzewek. Nie wymaga to dużego nakładu siły, jednak musi być wykonywane systematycznie i dokładnie, aby drzewa w pełni spełniały swoją rolę. Świerki, jako że rosną szybciej, formuje się dwa razy do roku, jodły natomiast tylko raz. Należy również pamiętać, że aby drzewa miały ładny pokrój nie mogą rosnąć blisko siebie, w dużym zagęszczeniu. Należy zapewnić im odpowiednią swobodę, czyli co najmniej 1m x 1m powierzchni. Po około 6-8 latach drzewka nadawały się będą do ścięcia i sprzedaży. Miejsca po wycince poddajemy rekultywacji od listopada do marca, po czym możemy zasadzić na nich nowe sadzonki.

Sprzedaż choinek

Aby móc sprzedać choinki, właściciel plantacji musi mieć pozwolenie i certyfikat, który będzie potwierdzeniem, że drzewka pochodzą z legalnej działalności, a nie z wycinki lasu. Najwyższe zyski są w miesiącach przedświątecznych tzn. listopad/grudzień. Wtedy też opłaca się sprzedaż detaliczna, czyli handel np. pod supermarketami czy bezpośrednio przy ulicach. Oczywiście do takiej sprzedaży również potrzebne będzie zezwolenie. Nie oznacza to jednak, że nie można handlować choinkami w pozostałych miesiącach. Plantatorzy często nawiązują współpracę z kwiaciarniami czy centrami ogrodniczymi, dzięki czemu zysk mają praktycznie cały rok.

choinki
plantacja choinek
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel