Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sadzimy maliny?

2019-10-22

Stanowisko

Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i lekko kwaśnych o pH 6,5. Maliny źle rosną na glebach ciężkich, zalewowych oraz bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Maliny wymagają dużo słońca, najlepsze więc będą stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Krzewy powinny być także osłonięte od wiatru, gdyż zwiększa on ryzyko przemarzania pędów oraz osłabia zawiązywanie owoców.

Kiedy sadzić maliny?

• Maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym (w jutowych workach wypełnionych torfem) można sadzić późną jesienią (koniec października i początek listopada) lub wczesną wiosną. Dodatkowe informacje sadzenia malin w balocie znajdziemy w linku poniżej. Co to jest Start Pack

• Maliny w doniczkach można sadzić o dowolnej porze roku.

jak sadzić malilny?

Jeśli mamy możliwość wyboru pory roku, w której posadzimy maliny w swoim ogrodzie, to koniecznie zdecydujmy się zrobić to jesienią. Dlaczego? Ponieważ dla korzeni to doskonały okres na regenerację, a gleba jest bardziej bogata w wodę niż latem. Dobrze jednak, aby w tym czasie temperatura nie była zbyt niska. Najlepiej aby utrzymywała się powyżej czterech stopni Celsjusza.

Jak sadzimy?

jak sadzić malilny?

Sadzenie malin nie jest skomplikowane. Jednak należy przeprowadzić je jak najbardziej dokładnie. W pierwszej kolejności konieczne jest przycięcie końcówek korzeni. Trzeba pozbyć się tych, które są już suche lub zostały zranione. Następnym krokiem jest wykopanie rowu, w którym umieścimy sadzonkę. Jego głębokość powinna sięgać dziesięciu centymetrów, zaś szerokość to około dwadzieścia centymetrów. Kiedy już się z tym uporamy, warto zanurzyć korzenie sadzonki malin w ziemi ogrodowej z dodatkiem wody. Następnie przenosimy sadzonkę do wykopanego wcześniej dołka i równomiernie rozkładamy korzenie, dbając, aby roślina była ułożona pionowo. Następnie należy zakopać sadzonkę. Robimy to na wysokość trzeciego w kolejności pąka (licząc od dołu). Na koniec ubijamy glebę (na przykład stopami) i przycinamy pędy, które pojawiły się powyżej pąka zlokalizowanego w odległości około dwudziestu pięciu centymetrów nad ziemią.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel