Jak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?
Jak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?
1.Kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy rosnące w doniczkach – najpierw trzeba ostrożnie wyjąć z pojemników, pozwijane korzenie rozprostować, a uszkodzone i chore przyciąć.
2.Iglaki w jutach- Rośliny balotowane owinięte jutą możemy sadzić wraz z "opakowaniem"- jutą, które ulegnie rozkładowi.
3.Drzewa i krzewy z gruntu balotowane- najpierw należy delikatnie zdjąć balot z korzeni oraz otrząsnąć korzenie z trociny. Całą bryłę korzeniową bez trociny, umieszczamy w wykopanym otworze, korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.
4.TRUSKAWKI FRIGO- Rośliny ''frigo'' należy sadzić w wilgotną glebę, na przykład w przeddzień silnie nawodnioną, najlepiej wieczorową porą.
Ad.1. Jak sadzić i przesadzać rośliny w pojemnikach
● gdy ziemia przeschnie lub jest bardzo mocno zwilżona, kładziemy doniczkę na boku, chwytamy roślinę za główną łodygę lub pień, tuż pod liśćmi i lekko ciągniemy, aż roślina wyjdzie z doniczki wraz z ziemią
● rozbijamy starą doniczkę, albo rozcinamy ją sekatorem, gdy nie możemy wyjąć rośliny wraz z ziemią
● ziemia po dłuższym czasie podlewania szybko ulega wyjałowieniu, więc musimy regularnie dokarmiać rośliny nawozem w fazie wzrostu, może ona wtedy rosnąć w doniczce przez kilka długich miesięcy
● najodpowiedniejszą porą na przesadzanie jest wiosna, kiedy zaczyna się nowy okres wzrostu. Ale można też przesadzać rośliny latem, aż do listopada o ile ziemia nie jest zmarznięta. Po tym czasie zaczyna się okres spoczynku rośliny i przesadzanie jest niewskazane, gdyż mogłoby doprowadzić do jej obumarcia
● A więc śmiało możemy sadzić kwiaty ogrodowe takie jak pnącza, byliny czy drzewa i krzewy ozdobne bądź owocowe cały sezon!!!
Ad.2. Sadzenie iglaków w jucie
Sadzimy zawsze w odchwaszczoną glebę. Jeżeli jest to trawnik, to najpierw usuwamy darń na powierzchni większej o mniej więcej 30 cm niż średnica bryły korzeniowej. Rośliny balotowane owinięte jutą możemy sadzić wraz z "opakowaniem" - jutą, które ulegnie rozkładowi. Po posadzeniu miejsce wokół pnia dobrze jest wyściółkować korą.
Dobrą metodą jest sadzenie iglaków w „błoto”. Po ustawieniu w dole rośliny i zasypaniu jej do połowy ziemią, należy nalać do pełna wody i poczekać, aż wsiąknie. Dopiero wówczas dosypać ziemi, jeszcze raz ją podlać i ubić. Na zakończenie wokół rośliny trzeba uformować zagłębienie średnicy 50-100 cm, w którym będzie się zbierać woda, i wypełnić je ściółką. Jeśli tuż po posadzeniu jest bardzo ciepło i jeżeli wieją wysuszające wiatry, żeby ograniczyć transpirację, można pędy związać miękkim sznurkiem lub osłonić roślinę na przykład cienką włókniną.
Ad.3. Sadzenie drzewek i krzewów z gruntu balotowanych
Najpierw jednak musimy przygotować miejsce nasadzenia. Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej. Warto też do ziemi która dawno nie była uprawiana bądź jest nie urodzajna, dodać kompostu oraz nawozów mineralnych, nie dotyczy roślin kwaśnolubnych dla których ziemie zaprawia się zakwaszaczem lub mieszaniem kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi.
Najpierw należy delikatnie zdjąć balot z korzeni oraz otrząsnąć korzenie z trociny. Całą bryłę korzeniową bez trociny, umieszczamy w wykopanym otworze, korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.
Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu powinna znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosła w szkółce.
Wokół posadzonych drzewek i krzewów należy uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w czasie podlewania. Jesienią wokół rośliny trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem.
Jeśli drzewa i krzewy były sadzone wiosną, to przycina się je tuż po posadzeniu. Jeśli rośliny sadzone były jesienią – z przycinaniem czekamy do wiosny. Ograniczy to utratę wody przez liście i ułatwi szybsze zakorzenienie się roślin w nowym miejscu.
Ad.4. Truskawki Frigo
Rośliny "frigo" należy sadzić w wilgotną glebę, na przykład w przeddzień silnie nawodnioną, najlepiej wieczorową porą. Sadzonki umieszcza się w podłożu tak aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby, a korzenie nie były zawinięte. Po posadzeniu roślin należy mocno wokół nich docisnąć ziemię. Sadzonki "frigo" bardzo łatwo się przyjmują i szybko zaczynają rosnąć.
Rośliny "frigo" można wysadzać w kilku terminach , aby przedłużyć okres zbiorów. Jeśli po posadzeniu roślin nie spadł deszcz, to należy jak najszybciej dostarczyć im wody za pomocą deszczowni czy systemu kroplowego. Przez pierwsze 7-10 dni powinno się bardzo często