Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owowe - Śliwa Diana

2020-01-14
Drzewka owowe - Śliwa Diana

Śliwa Diana

Śliwa Diana – smaczna i wczesna

Opowiem Państwu dlaczego śliwa Diana jest tak wyjątkowa oraz jak ją pielęgnować, aby cieszyć się z jej wartościowych owoców – bardzo wczesnych, co trzeba podkreślić.

Śliwa Diana - trochę o niej samej

Śliwa Diana jest rumuńską odmianą powstałą ze skrzyżowania dwóch odmian wartościowych śliw: Renkloda Althana oraz Early Rivers.

Drzewo rośnie średnio silnie, tworząc wyniosłą koronę o wzniesionych pędach. Siła wzrostu w zależności na jakiej podkładce zostało drzewko owocowe zaszczepione. Jesienią bądź wczesną wiosną wybieramy miejsce gdzie posadzimy śliwę Dianę. Stanowisko to winno być zaciszne, słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru. Gleba pod sadzonkę śliwy Diana powinna być żyzna i lekko gliniasta, lecz nie podmokła - śliwy nie znoszą gleb takich jak gleba gliniasta ciężka lub mada. W przypadku, gdy mamy w naszym ogrodzie glebę słabszą lub właśnie za ciężką, możemy wzbogacić ją poprzez wymieszaniu w przygotowanym dołku, gleby np. z kompostem lub próchnicą. Otwór na roślinę powinien mieć około 60cm szerokości i tyle też wysokości, aczkolwiek wszystko zależy od systemu korzeniowego rośliny. Sadzimy sadzonkę głębiej niż w szkółce – lecz należy się pamiętać, aby miejsce okulizacji – szczepienia było na powierzchni. Nasadzając większą ilość śliw, sadzimy je w odległości 3x4m. Po posadzeniu sadzonki śliwy Diana (gdy sadzonka jest rośliną z gruntu kopaną), obcinamy wszystkie gałązki o 1/3 ich długości, po to aby przywrócić równowagę między systemem korzeniowym, a częścią nadziemną – koroną. Zabieg ten przeprowadzamy tylko w okresie wczesnowiosennym, gdy jeszcze nie ruszył okres wegetacyjny rośliny. Nasadzając drzewka owocowe jesienią, cięcie przekładamy na wiosnę. Formowanie korony śliwy Diana nie jest czasochłonnym zajęciem. Przebiega ono podobnie jak u jabłoni. Nie rozgałęzione, jednoroczne okulanty przycinamy na około 80cm od ziemi, a koronkę zaczynamy formować w roku następnym. W przypadku, gdy drzewko jest rozgałęzione, skracamy przewodnik około 40cm nad najwyżej położonym pędem oraz usuwamy pędy rosnące poniżej 50cm od ziemi. W późniejszych latach usuwamy tylko gałęzie zamarłe lub uszkodzone

Śliwa Diana – „… gdzie kwitnie kwiat…”

Kwiaty śliwy Diana są koloru białego. Każdy z nich posiada 5 białych płatków korony, 1 zielony słupek oraz całą masę pręcików z żółtymi pylnikami.

Śliwa Diana – aromatyczne owoce

Owoce bardziej owalne, okrągłe bardzo podobne kształtem do odmian Ruth Gerstetter lub Renkloda Althana. Pięknie wybarwione na granatowobordowo, dodatkowo na ich skórce występuje bardzo obfity jasnoniebieski nalot. Przy dobrych warunkach owoce śliwy Diana osiągają od 40 do 60g – okazałe owoce jak na śliwę wczesną, bo dojrzewającą w III dekadzie lipca. Miąższ kremowo żółty, bardzo zwarty, smaczny, soczysty, rewelacyjnie deserowy. Pestka łatwo odchodzi od miąższu, więc dodatkowy plus dla śliwy Diana. Niestety przy obfitym owocowaniu, lecz niedostatku wody – owoce mogą być dużo drobniejsze. W okres owocowania wchodzi dość wcześnie, bo już w drugim, trzecim roku od wsadzenia, dając plony umiarkowanie obfite, aczkolwiek rokroczne. Kolejną jej zaletą test to, że dojrzałe owoce nie osypują się przed zbiorem.

Śliwa Diana – jak o nią dbać

Jak już wspomniałam podlewamy ją dość często, szczególnie od czasu zawiązania owoców, natomiast kwestia sadzenia oraz przycięcia została wytłumaczona wcześniej. W takim razie teraz trochę o zabezpieczeniu drzewek prze mrozem. Główne korzenie śliw zalegają na głębokości od 10 do 40cm, a powyżej -26’C drzewko może przymarzać. Oczywiście przy zimowej, mroźnej, bezśnieżnej aurze wszystkie sadzonki drzewek owocowych wymagają okrycia agrowłókniną lub kapturem ochronnym. Osłony te zakładamy nie wcześniej niż zimą. W momencie, gdy drzewka zakończyły okres wegetacyjny, liście już dawno spadły z drzew, a synoptycy zapowiadają potężne mrozy, wtedy tak, zakładamy okrycia ochronne na nasze drzewka. Przy dłuższej odwilży natomiast wszystkie okrycia zdejmujemy. Wczesną wiosną bardzo niebezpieczne są przymrozki, które wpływają krytycznie na kwiaty i zalążki owoców: dla pąków kwiatowych -4’C, dla kwiatów to -2 do -3’C, a -1’C dla zawiązków owoców – oczywiście wiedząc o nich staramy się młode, małe drzewka zabezpieczyć. Śliwy wiosną wymagają nawiezienia azotem, stąd można obłożyć powierzchnię wokół drzewka obornikiem, który będzie dostarczał składników mineralnych, jednocześnie hamował będzie parowanie wody. Pamiętajmy o tym, aby obornik nie stykał się z pniem drzewka.

Resumując odmianę śliwy Diana

Rewelacyjna wczesna odmiana, bardzo przydatna, gdy na „owocowym rynku” nie ma jeszcze dobrych jakościowo śliwek. Deserowa ze smacznym i soczystym miąższem, łatwo odchodzącym od pestki. Dobra dla każdego.

śliwa Diana
śliwa
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel