Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Śliwa Bluefre

2020-01-14
Drzewka owocowe - Śliwa Bluefre

Śliwa Bluefre – Mrozoodporna i niezawodna

Śliwa Bluefre jest amerykańską odmianą uzyskaną ze skrzyżowania dwóch innych śliw, mianowicie śliwy Stanley oraz President. Ta mrozoodporna odmiana coraz częściej spotykana jest w naszych sadach.

Charakterystyka śliwy Bluefre

Młode drzewo śliwy Bluefre początkowo rośnie silnie, aczkolwiek wchodząc w okres późniejszego owocowania, siła wzrostu znacznie słabnie. Tworzy dość luźne i rozłożyste korony. Bordowobrązowe, jednoroczne pędy rosną silnie, tworząc rzadkie korony, o sporych kątach rozwidleń.

Agrotechnika śliwy Bluefre

Śliwa Bluefre jest odmianą mrozoodporną, więc mimo wietrznego, nieosłoniętego stanowiska nie powinna przymarzać. W przypadku śliwy Bluefre, jej główne korzenie zalegają na głębokości od 10 do 40cm, a powyżej -26’C drzewko może zacząć podmarzać. Oczywiście przy zimowej, mroźnej, bezśnieżnej aurze wszystkie sadzonki drzewek owocowych wymagają okrycia agrowłókniną lub kapturem ochronnym. Wczesną wiosną bardzo niebezpieczne są przymrozki, które wpływają krytycznie na kwiaty i zalążki owoców: dla pąków kwiatowych -4’C, dla kwiatów to -2 do -3’C, a -1’C dla zawiązków owoców. Młode drzewka sadzimy w dołek szerszy od systemu korzeniowego, ale tak aby miejsce okulizacji było na powierzchni. Podłoże powinno być wilgotne i żyzne, jednakże nie podmokłe – śliw nie uprawiamy na ciężkich glinach jak i madach. Glebę mniej zasobną lub ciężką, można poprawić poprzez wymieszanie jej np. z kompostem. Po posadzeniu sadzonki śliwy Bluefre (gdy sadzonka jest rośliną z gruntu kopaną), obcinamy wszystkie gałązki o 1/3 ich długości, po to aby przywrócić równowagę między przyciętym systemem korzeniowym, a częścią nadziemną – koroną. Zabieg ten przeprowadzamy tylko w okresie wczesnowiosennym, gdy jeszcze nie ruszył okres wegetacyjny rośliny. Nasadzając drzewka owocowe jesienią, cięcie przekładamy na wiosnę. Formowanie korony śliwy Bluefre nie jest skomplikowanym czy czasochłonnym zajęciem. Przebiega ono podobnie jak u jabłoni. Nie rozgałęzione, jednoroczne okulanty przycinamy na około 80cm od ziemi, a koronkę zaczynamy formować w roku następnym. W przypadku, gdy drzewko jest rozgałęzione, skracamy przewodnik około 40cm nad najwyżej położonym pędem oraz usuwamy pędy rosnące poniżej 50cm od ziemi. W późniejszych latach usuwamy tylko gałęzie zamarłe lub uszkodzone. Śliwy wiosną wymagają nawiezienia azotem, stąd można obłożyć powierzchnię wokół drzewka obornikiem, który będzie dostarczał składników mineralnych, jednocześnie hamował będzie parowanie wody. Pamiętajmy o tym, aby obornik nie stykał się z pniem drzewka.

Owocowanie śliwy Bluefre

W okres owocowania śliwa Bluefre wchodzi dość szybko i owocuje obficie oraz niezawodnie co roku. Dojrzałość zbiorcza przypada na połowę września, wtedy to owoce zyskują ciemnoniebieski kolor oraz dość mocny jasny nalot. Śliwki odmiany Bluefre są duże (nawet do 70g), owalne i asymetryczne. Miąższ tejże odmiany jest żółty, ścisły, miękki, mało aromatyczny, lecz bardzo smaczny. Średnio odchodzi on od pestki, aczkolwiek znakomity jest na susz oraz do bezpośredniego spożycia.

Podsumowanie śliwy Bluefre

Śliwa Bluefre jest odmianą mrozoodporną, łatwą w prowadzeniu i pielęgnacji. Roślina podatna na szarkę, odporna na większość chorób. Deserowa odmiana o sporych owocach – chwalonych za ich smak. Kolejna śliwa godna polecenia.

Najlepsze odmiany zapylające śliwę Bluefre

Chcąc uzyskać jak największy plon śliwy Bluefre winno się posadzić w jej pobliżu śliwy towarzyszące, które posłużą za zapylacz. A najlepszymi odmianami są: śliwa Stanley, President oraz Empress

śliwa Bluefre
śliwa Empress
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel