Drzewka jabłoni
Drzewka jabłoni to najczęściej uprawiane drzewa owocowe w Polsce i drugie najczęściej uprawiane na świecie. Powszechnie uprawiane są w strefie klimatów umiarkowanych. Rozróżniamy ogromną ilość odmian jabłoni, liczoną w tysiącach, przez co bardzo ciężko jest podać wszystkie jakie zostały wyhodowane. Swoją niezwykłą popularność zawdzięczają wszechstronnemu zastosowaniu owoców jak również dobrej odporności na choroby i szkodniki.
Drzewka jabłoni - co warto o nich wiedzieć
Łacińska nazwa jabłoni domowej to Malus Domestica. Jabłoń jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny różowatych. Kwitnie najczęściej w kwietniu i maju, dając białe lub różowe kwiaty. Rodzi jadalne owoce, zwane potocznie jabłkami. Są one najczęściej okrągłe, mają skórkę koloru zielonego lub żółtego i są w mniejszej lub większej części pokryte rumieńcami w odcieniu czerwieni. W zależności od tego, jaka to odmiana smak jabłek różni się. Mogą one być kwaśne, słodkie, winne ,aromatyczne, kruche, soczyste itp. Można je wykorzystywać do produkcji soków, dżemów i wszelkiego rodzaju przetworów, jak również do ciast, deserów czy po prostu do spożywania na surowo, bezpośrednio z drzewa. Wzrost drzewka jabłoni zależny jest od podkładki, na jakiej została szczepiona. Wyróżniamy podkładki silnie rosnące, półkarłowe oraz karłowe. Te dwie ostatnie, jak sama nazwa mówi, skarlają drzewa, dzięki czemu możemy zasadzić ich więcej, nie tracąc przy tym na ilości owoców.
Drzewka jabłoni – uprawa i pielęgnacja
Jabłonie mają praktycznie jednakowe wymagania, nie zależnie od odmiany. Lubią być sadzone w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i umiarkowanie wilgotnych. Po posadzeniu jednak, młode sadzonki drzew owocowych należy podlewać częściej, aby zapewnić im stały dopływ wody. Najlepiej czują się na glebie żyznej, próchniczej o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 5,5-6,5). Idealny czas na ich sadzenie zaczyna się w połowie października, a kończy przy pierwszych przymrozkach. Przy sadzeniu wykopujemy dołek o głębokości około 70-90 cm i szerokości około 40-50 cm. Należy pamiętać, aby miejsce szczepienia drzewka znajdowało się nad ziemią, w innym wypadku drzewko jabłoni się nie przyjmie. Optymalną rozstawą dla jabłoni na podkładkach silnie rosnących będzie 5m x 5m, jeżeli natomiast chodzi o te, szczepione na podkładkach karłowych to rozstawa powinna mieć 3m x 2m. Młode sadzonki jabłoni, po posadzeniu należy zabezpieczać na zimę, zwłaszcza w naszym kraju, gdyż jak wiemy zimy lubią być mroźne. Najprościej okryć można je po prostu słomą, owijając pień wraz z koroną i związując. Podobnie można użyć kartonu. Teraz kwestia cięcia jabłoni. Najlepiej wykonywać je późną jesienią i zimą, poprzez skracanie pędów w okolicy czwartego pąka oraz oczywiście usuwanie pędów starych, suchych i połamanych. Starsze egzemplarze potrzebują również cięcia prześwietlającego i odmładzającego. Następnie, wczesną wiosną należy jabłonie nawieźć, najlepiej nawozem wieloskładnikowym, aby dać im zastrzyk składników do prawidłowego wzrostu. Kolejne nawożenie wykonujemy w odstępach czterotygodniowych, pamiętając również o jesiennej dawce. Jabłonie parchoodporne są zwykle obcopylne, co oznacza, że potrzebują w sąsiedztwie tak zwanych „zapylaczy”. Zapylaczami są inne odmiany jabłoni, o podobnym terminie kwitnienia, dlatego należy pamiętać, aby przed zakupem dowiedzieć się co nieco o odmianie i jej zapylaczach.