Drzewa i krzewy miododajne owocowe
Drzewa i krzewy miododajne owocowe
Przydomowy sad to marzenie większości z nas. Zdrowe i świeże owoce prosto z drzewa, nawet nie dużych rozmiarów sprawiają sporą satysfakcję. Kiedy już nasze marzenie się ziści lub też zdecydujemy się powiększyć nasz przydomowy sad o inne egzemplarze (takie jak rośliny miododajne), to przysłużymy się pożytecznym owadom. A one przysłużą się nam, gdyż zapylenie kwiatów decyduje o jakości i wielkości naszych plonów.
Pszczoły miodne, pszczoły samotnice i trzmiele – to one odwiedzają nasze rośliny owocowe lub warzywniak. Zbierają nektar i pyłek, który jest pokarmem dla potomstwa, a dla nich samych pokarmem energetycznym. Dodatkowo przenoszą pyłek na inne kwiaty, zapylając je i zapoczątkowując zapłodnienie owocu. Obydwie substancje są im potrzebne – szczególnie po zimie, aby owady miały lepszy start i energię, której potrzebują na obloty później kwitnących roślin. Szczególnie ważny jest pyłek, który pobudza je do wzmożonego rozwoju.
1.Jabłoń – przeważnie rozpoczyna kwitnienie w pierwszej dekadzie maja, a mając różne odmiany możemy przeciągnąć kwitnienie jabłoni w sadzie od 6 do 20dni. Ponadto większość z nich potrzebuje krzyżowego zapylania – pyłkiem odpowiednio dobranych odmian. Wydajność miodowa jabłoni z 1 hektara to od 15 do 20kg. Natomiast pyłku owady pożyteczne mogą zdobyć od 5 do25kg/ha.
2.Czereśnia– kwitnienie w tym wypadku rozpoczyna się wraz z rozwojem liści, prawie równocześnie. Przeważnie jest to okres: koniec kwietnia, początek maja. Kwitnienie u czereśni trwa około 2 tygodni i są one wtedy licznie odwiedzana przez pszczoły. I nie ma co się dziwić, gdyż kwiaty czereśni prócz nektaru oferują również sporą dawkę pyłku, a czasami latem nawet spadź. Wydajność miodowa z aromatycznych kwiatów czereśni waha się między 20, a 40 kg z 1 hektara. Warto tez nadmienić o dzikich (trześnia)i ozdobnych odmianach brzoskwiń, które również są wartościowe dla pszczół.
3.Wiśnia– zakwita w pierwszej dekadzie maja, zaraz po czereśni i kwitnie niespełna 8 dni. Nektaruje najmocniej przed południem, a wydajność przy tak krótkim kwitnieniu wynosi aż 40 kg/ha. Ponadto dostarcza owadom pysznego i cennego wiosennego wziątku pyłkowego – nawet 15kg/ha.
4.Grusza– zakwita nieco wcześniej niż jabłoń, lecz nie wydziela tyle nektaru co ona. Przeważnie z grusz pszczoły zbierają pyłek. Grusza ma dość niską wydajność miodową, bo od 5 do 15kg z 1 hektara, natomiast pyłku około 5kg/ha. To się nawet dobrze składa, gdyż gruszę podobnie jak jabłonie potrzebują pyłku innych odpowiednio dobranych odmian do zapylenia.
5.Śliwa– zakwita prawie jednocześnie z wiśnią, dostarczając pszczołom i nektaru i pyłku. Może to być około 10kg/ha w przypadku Węgierki zwykłej, a przy dobrej pogodzie śliwa Stanley może wydać nawet 70kg/ha. Generalnie średnia wydajność śliw to 50kg/ha. Natomiast pyłku owady mogą zebrać od 10 do 15kg/ha.
6.Brzoskwinia– pierwsze, różowe kwiaty brzoskwiń pojawiają się przed pojawieniem i rozwojem liści, a dzieje się to pod koniec kwietnia. Podobnie jak w przypadku nektaryn, owady pożyteczne chętnie odwiedzają te drzewka. Wydajność miodowa to 10kg/ha.
7.Porzeczka czarna– ten ogrodowy krzew jest bardzo lubiany przez owady pożyteczne. Porzeczka biała i czerwona mają płaskie kwiaty i nektar szybko z nich ucieka. Natomiast kwiaty porzeczki czarnej są głęboko miseczkowate i więcej nektarują. Wydajność z 1 hektara waha się między 20, a 70kg. Dzięki pszczołom uzyskujemy też wyższy plon z tych roślin.
8.Malina– jest rośliną chętnie odwiedzaną przez pszczoły. Skupiska malin, obojętnie czy uprawianej czy tej dzikiej, są dużym magazynem pożytku nektarowego i pyłkowego. Jej wydajność w ciągu 3-4 tygodni kwitnienia opiewa na 150-250kg z jednego hektara, natomiast pyłku owady pożyteczne mogą wynieść nawet 20kg.
9.Agrest– zakwita w kwietniu i dostarcza pszczołom dużo nektaru i pyłku. Ma to duże znaczenie dla wiosennego rozwoju pszczół. Jako, że nektar jest łatwo dostępny, to owady zdobyć go mogą 30kg/ha.
10.Borówka amerykańska– wspaniała roślina jagodowa, która ma rzesze sympatyków. Kwitnie od połowy maja do początku czerwca.Ma sporą wydajność miodową, bo aż 60-100 kg, lecz chętniej na borówce urzędują i zapylają trzmiele.
11.Borówka brusznica– popularna, zimozielona krzewinka o czerwonych owocach, która dziko rośnie w lasach, w jagodnikach. W przeciągu kilku lat przeniosła się ona do naszych ogrodów i z powodzeniem jest tam uprawiana. Jest chętnie oblatywana przez pszczoły, a jej wydajność miodowa to 60-80kg z hektara.
12. Borówka czernica (borówka jagoda)– jako ciekawostkę warto wspomnieć o borówce czarnej, której jagody możemy zebrać w lasach. Kwitnie w maju, a przy dobrej pogodzie pszczoły bardzo intensywnie oblatują jej kwiaty, a wydajność miodowa sięga 100kg/ha.