Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się rożni róża parkowa a rabatowa?

2022-03-12
Czym się rożni róża parkowa a rabatowa?

Róże nazywane są "królowymi ogrodów" i nie ma się co dziwić. Urzekają barwami, zapachem i kształtem kwiatów. Znane od tysięcy lat. Kiedyś sadzone w ogrodach królewskich i przy klasztorach. Obsypywano nimi kobiety, składano w świątyniach, były atrybutem bogiń, zdobiły posągi i ołtarze. Zresztą, do tej pory biała róża jest symbolem czystości i cnoty. Często nasi klienci pytają nas czym jedna odmiana różni się od drugiej. Najczęściej pytacie nas jaka jest różnica miedzy różą rabatową, a różą parkową. W tej publikacji wyjaśnimy jakie te różnice są.

Róże parkowe w ogrodzie

Róże parkowe to zbiorowa nazwa dla różnych gatunków róż. Poprzez krzyżowanie odmian szlachetnych z dzikimi różami, zostały uzyskane odmiany odporne i silne, bardzo obficie kwitnące. Róże parkowe to rozłożyste krzewy, z silnymi łukowo wygiętymi pędami. Kwiaty przeważnie duże, pełne lub półpełne. Ich wysokość oscyluje od 120cm do nawet 3m! Przez właśnie swój wigor najczęściej sadzone bywają w parkach i dużych ogrodach. Odmiany dorastające najwyżej można śmiało potraktować jako róże pnące

 

Róża parkowa Astrid Grafin von Hardenberg
Róża parkowa Artemiss

Róże rabatowe - jakie są

Róża rabatowa to obecnie najliczniejsza grupa róż. Występują one praktycznie w każdym kolorze, nawet w tym wyrazistym. Róże rabatowe są odporniejsze na mróz niżeli róże pnące czy róże wielkokwiatowe. Są długowieczne i mniej podatne na choroby. Przeważnie ich wysokość oscyluje średnio około 100cm. Bardzo często sadzone są na rabatach ze względu na ich obfite i bardzo długie kwitnienie. Najczęściej u nas wybierany kolor kwiatów róży rabatowej to róża rabatowa czerwona lub róża rabatowa różowa w różnych odmianach.

Róża rabatowa Chippendale
Róża rabatowa Lawender Ice

Róża rabatową i parkowa - uprawa i cięcie

Wszystkie róże wymagają miejsca ciepłego, słonecznego i najlepiej zacisznego. Gleba dla krzewów róż winna być przepuszczalna i żyzna, oczywiście umiarkowanie wilgotna. Róże nie lubią nadmiernie wilgotnego podłoża, ani również zbyt suchego, także podlewanie z głową. 

Zabiegi cięcia róż najlepiej wykonywać od końca marca, aż do końca kwietnia. Pierwsze to cięcie sanitarne, które polega na usunięciu wszystkich pędów przemarzniętych, uschniętych, naderwanych, złamanych oraz pędów z objawami chorobowymi. Wycinamy także wszystkie pędy krzyżujące się, słabe, rachityczne lub odrosty z podkładki. Cięcie pędu wykonujemy zawsze na ukos, powyżej oczka pędu. Powstałe rany koniecznie zasmarowujemy maścią ogrodniczą.  Tyczy się to wszystkich róż. Te róże przycinamy tak:

  • róże rabatowe przeważnie przycinamy na wysokość 30-50cm, pozostawiając zazwyczaj od 5 do 10 pędów. 
  • róże parkowe nie musimy rokrocznie przycinać, oczywiście cięcie sanitarne jak najbardziej wchodzi w grę. Tniemy wtedy, gdy chcemy formować pokrój krzewu oraz jego rozmiar. Skracamy pędy główne o 1/3 ich długości, a pędy boczne do drugiego lub trzeciego oczka.

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel