Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacja
Lilia - wymagania, uprawa i pielęgnacja
Lilie jeszcze do niedawna zdawałoby się że zapomniane, powracają w chwale do naszych ogrodów. A to wszystko dzięki hodowcom, którzy uzyskują wciąż nowe, coraz piękniejsze i coraz ciekawsze odmiany lilii. Ponadto są one powszechnie dostępne, a uprawa ich nie jest trudna. Jako, że wszystkie z nich są niesamowicie piękne, na tyle że bardzo trudno zdecydować się i wybrać tę jedną - warto tworzyć kolekcje z przeróżnych odmian lilii oraz komponować je na rabatach z innymi roślinami.
Jak sadzimy lilie ogrodowe?
Cebulki lilii sadzimy na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym, aczkolwiek w lekkim cieniu również sobie poradzą. Podłoże dla lilii powinno być żyzne, przewiewne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Ważne jest również, aby stanowisko bogate było w próchnicę. Cebulki lilii wrażliwe są na nadmiar wilgoci w ziemi, dlatego też, jeżeli mamy zbyt ciężką glebę, to warto lilie posadzić na nieco podwyższonych rabatach. Cebulę lilii sadzimy na głębokości mniej więcej trzech wysokości cebulki, przeważnie jest głębokość między 10 a 15 cm.
Kiedy sadzimy lilie ogrodowe?
Lilie ogrodowe możemy w ogrodzie posadzić w dwóch terminach: wiosną, kiedy sadzimy cebulki od drugiej połowy kwietnia do końca maja, albo jesienią, przypada to wówczas na czas od września aż do końca października.
Jak pielęgnujemy lilie ogrodowe?
Najważniejsze w przypadku uprawy lilii jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Gleba powinna być lekko wilgotna cały czas, jest to szczególnie ważne latem, kiedy rośliny rozpoczynają swoje kwitnienie. Dlatego warto pomóc roślinom i ściółkować glebę. Ściółka ma to do siebie że pomaga utrzymać właściwą wilgotność gleby, a także zapobiega wyrastaniu niechcianych chwastów. Dodatkowo ściółka chroni cebulę przed wahaniami temperatury. Za ściółkę może nam posłużyć torf ogrodniczy lub drobna kora.
Uprawiając lilie w jednym miejscu warto po dwóch-trzech latach wykopać je i posadzić w nowym miejscu. Jeżeli będą rosły dłużej w tym samym stanowisko to zaczną marnieć. Wtedy też, cebulki lilii wykopujemy początkiem września i sadzimy w nowym miejscu. Lilie zasilamy nawozem wieloskładnikowym, tak aby rośliny zachwycały jeszcze późniejszym kwitnieniem. Pierwszy raz przypada przed kwitnieniem, zazwyczaj jest to początek czerwca, następnie rośliny nawozimy w czasie ich kwitnienia oraz na koniec tuż po jego zakończeniu. Najwięcej przypada to na koniec lipca lub sierpnia w zależności od odmiany.
Późną jesienią trzeba wszystkie lilie pozostawione w gruncie starannie okryć, to znaczy że po pierwszych przymrozkach rozkładamy Na rabatach lub grządkach z liliami warstwę trocin, kory, liści albo stroiszu. Wiosną, gdy ziemia odpowiednio się już nagrzeje, zdejmujemy część okrycia, a po 7 dniach usuwamy resztę.