Uprawa Rukoli
Od dawna popularne we Francji i Włoszech, liście rukoli dodane do sałatki nadają jej ostry posmak. To jest ta sama roślina, która jest sprzedawana w celofanowych torebkach w sklepach warzywniczych i oznaczona etykietą ‘mini rucola’. Zdecydowanie rukola z uprawy domowej jest bardziej aromatyczna. Zdecydujcie sami! Liście rukoli można także smażyć na sposób sauté lub ugotować na parze tak jak szpinak lub inne warzywa liściaste. Roślina z wyglądu przypomina mniszek lekarski, ale jest od niego większa i bardziej rozłożysta. Liście rosną najlepiej w czasie chłodnej pogody. Ulistnione rośliny osiągają wysokość 15-30 cm w porze zbiorów. Rukola (Eruca vesicaria) jest warzywem z werwą. Czasami nazywana rakietą, rukola powinna być sadzona w ogrodzie wczesną wiosną lub jesienią. Rozrośnie się w rozetę o szerokości i wysokości ok. 30 cm. Podobnie jak liście sałaty, gorczycy i kapusty, rukola rośnie wzwyż w czasie upałów, kwitnienia i wydawania nasion. Liście można zbierać, gdy ze środka rozety zacznie wyrastać łodyga kwiatostanowa lub można dalej kontynuować uprawę, do momentu, gdy liście nie osiągną wystarczająco intensywnego smaku. Niektórzy ogrodnicy pozostawiają ścięte rośliny w celu pozyskania ponownych zbiorów, ponieważ rukola ma tendencje do odrastania. Łodyga kwiatostanowa może osiągać ok. 60-90 cm wysokości, a na szczycie ma drobne, białe kwiaty. Jest to śliczny dodatek do sałatek. Okres kwitnienia to znak, że kończy się sezon na rukolę, na jej miejsce można posadzić rośliny lubiące cieplejszą pogodę lub pozostawić uprawę po pierwszym zbiorze, by uzyskać jeszcze później plony. (GGK)
Rukola - gleba, uprawa i pielęgnacja
Rukola rośnie szybko. Rośliny należy sadzić w ogrodzie w słonecznym miejscu, wczesną wiosną, by uzyskać zbiór wiosną lub późnym latem, by uzyskać zbiór jesienią. Rośliny preferują chłodne wiosenne lub jesienne dni. Jak każde warzywo liściaste rukola wymaga żyznej gleby dla najlepszego wzrostu, dlatego nasiona rukoli należy wysiewać w dobrze przygotowanych miejscach. Przed posadzeniem należy użyźnić glebę kompostem. Następnie zalecane jest zastosowanie nawozu stopniowo uwalniającego składniki odżywcze, w ilości określonej na etykiecie dla sałaty lub innych warzyw liściastych.Sadzonki rukoli powinny być oddalone od siebie o 30-45 cm.
Rozwiązywanie problemów związanych z rukolą
Kiedy okres kwitnienia rozpoczyna się późną wiosną lub wczesnym latem, zapach rukoli jest bardziej intensywny. Zapach ten może stać się nadmiernie silny, co oznacza, że przyszedł czas na likwidację uprawy, która ponownie zostanie rozpoczęta wczesną wiosną lub jesienią.
Zbiory i magazynowanie rukoli
Należy zbierać tylko liście zewnętrzne, aby roślina pozostała nienaruszona i możliwe były ponowne zbiory po upływie tygodnia. Zbiory rukoli polegające na ścięciu liści i pozostawieniu rośliny, aby odrosła, powoduje, dużą wydajność w produkcji liści zanim nastąpi okres kwitnienia. Zbiory stymulują roślinę do rozwoju. W miarę wzrostu rukoli, smak jej liści staje się silniejszy, bardziej ostry.
Zastosowanie rukoli w kuchni
Rukola jest stosowana jako warzywo, gdy jest gotowana i jedzona jak szpinak. Może być równie dobrze używana w mniejszej ilości jako zioło dodające aromatu sałatkom, potrawom mięsnym czy sosom do makaronów. Rukola nie jest dla osób, które preferują łagodny zapach, np. sałatki na bazie sałaty lodowej, ale wymaga dla siebie smakosza o śmiałym podniebieniu. Późną wiosną lub latem, gdy rośliny wytworzą wysoki kwiatostan, można zebrać i dodać kwiaty rukoli do sałatek. Liście zebrane w okresie kwitnienia będą miały bardziej intensywny ostry smak.
F.A.Q
Kiedy jest najlepsza pora na sadzenie rukoli?
Rukola jest rośliną jednoroczną preferującą chłodne pory roku, tzn. że odpowiednie dla jej rozwoju są wiosna i jesień. Rośliny należy sadzić na stanowisku słonecznym, wymagają nawożenia i dobrze zdrenowanej gleby. Jak każde zioło czy warzywo, które wytwarza zielone liście, w przypadku uprawy rukoli korzystne jest zastosowanie kompostu i/lub nawożenia. Nawadnianie jest konieczne, gdy gleba jest wysuszona. Następnie, jedyne co musisz zrobić to cieszyć się charakterystycznym sezonowym zapachem rukoli.
Czy macie jakieś sugestie do zbiorów i zastosowania rukoli?
Należy zbierać zewnętrzne liście, gdy roślina wciąż rośnie w postaci zwartej rozety, zlokalizowanej blisko podłoża. Można je wymieszać z sałatami o łagodnym smaku. Liście rukoli mają te same właściwości aromatyczne, co dodawane do sałatek inne warzywa i świeże zioła, np. koper, bazylia (wysokiej jakości nasiona kopru oraz nasiona bazylii kupisz także u nas!) i tymianek. Do potraw podaje się młode liście rukoli.
W jaki sposób ograniczyć coraz silniejszy zapach rukoli?
Młoda rukola ma łagodniejszy smak, natomiast większa i bardziej dojrzała ma silniejszy smak. Są dwa sposoby na rozwiązanie problemu. Po pierwsze, można sadzić rukolę co kilka tygodni, by zapewnić sobie stały dostęp do aromatycznych liści o łagodnym smaku. Po drugie, trzeba okresowo przesadzać rośliny. Należy zapamiętać, że rukola jest jak sałata, kwitnie w czasie gorącej pogody, więc jeśli nie mieszkasz w miejscu, gdzie lato jest chłodne, będziesz miał jedynie rukolę uprawianą w domu wiosną lub jesienią.
Czy są jakieś informacje, jakie rośliny dobrze rosną w sąsiedztwie rukoli?
Rośliną, która dobrze rośnie z rukolą jest truskawka.
Pasuje wyśmienicie do pizzy!
Ja siekam liście rukoli i dodaje je do frytek, omletów, zup i gulaszu. Rukola zachowuje najlepiej zapach, gdy jest dodawana pod koniec gotowania. Lubię ją siekać i dorzucać do skończonych potraw jako żywe przybranie. Kanapki z rukolą są fantastyczne!