Aromatyczne liście o charakterystycznym, lekko orzechowym i korzennym smaku są spożywane w stanie świeżym, używane do sałatek, kanapek, serów i innych potraw. Zawierają substancje wpływającyce na procesy trawienne. Gramatura: 0,5g.
Roślina bardzo popularna w krajach śródziemnomorskich, polecana do uprawy całorocznej. Roślina tworzy rozetę wydłużonych, lancetowatych, powcinanych zielonych liści. Aromatyczne liście o charakterystycznym, lekko orzechowym i korzennym smaku są spożywane w stanie świeżym, używane do sałatek, kanapek, serów i innych potraw. Odznaczają się wysoką zawartością witaminy C, soli mineralnych i licznych substancji wpływających na procesy trawienne, o działaniu moczopędnym i dietetycznym. Już po kilku tygodniach od wysiewu wprost do gruntu nadaje się do zbioru, wschody 20-25 dni od wysiewu. Listki mogą już być ścinane , kiedy osiągną długość ok. 5cm i systematycznie zbierane do kwitnienia roślin. Barwa kwitnących kwiatów żółta w odróżnieniu od rukoli siewnej, która kwitnie na biało. Bardzo łatwa w uprawie, odporna na niekorzystne warunki , może rosnąć na słabych glebach, zarówno w miejscach stałych jak i zacienionych, możliwa uprawa w skrzynkach i doniczkach. Gramatura: 0,5g.
Termin siewu: III
Termin zbioru: V-X
Typ: Roślina Jednoroczna
Gramatura: 0,5g
Roślina polecana do całorocznej uprawy. Odpowiednia na słabe gleby. Dobrze rośnie w lekko ocienionych miejscach. Już po 6 tygodniach od wysiewu nadaje się do zbioru. Najbardziej odpowiednie do ścięcia są listki dł. 5 cm. Znajduje zastosowanie jako składnik sałatek, do fasoli, sałaty zielonej. Potrawom nadaje lekko korzenny smak. Posiekane listki dodaje się do twarogu, jaj, sosów, zimnych przekąsek i kanapek. Liście można także gotować na parze. Młodsze liście posiadają łagodniejszy smak.
Rukola rośnie szybko. Rośliny należy sadzić w ogrodzie w słonecznym miejscu, wczesną wiosną, by uzyskać zbiór wiosną lub późnym latem, by uzyskać zbiór jesienią. Rośliny preferują chłodne wiosenne lub jesienne dni. Jak każde warzywo liściaste rukola wymaga żyznej gleby dla najlepszego wzrostu. Przed posadzeniem należy użyźnić glebę kompostem. Następnie zalecane jest zastosowanie nawozu stopniowo uwalniającego składniki odżywcze, w ilości określonej na etykiecie dla sałaty lub innych warzyw liściastych. Sadzonki rukoli powinny być oddalone od siebie o 30-45 cm. Roślina z wyglądu przypomina mniszek lekarski, ale jest od niego większa i bardziej rozłożysta. Liście rosną najlepiej w czasie chłodnej pogody. Ulistnione rośliny osiągają wysokość 15-30 cm w porze zbiorów. Rukola (Eruca vesicaria) jest warzywem z werwą. Czasami nazywana rakietą, rukola powinna być sadzona w ogrodzie wczesną wiosną lub jesienią. Rozrośnie się w rozetę o szerokości i wysokości ok. 30 cm. Podobnie jak liście sałaty, gorczycy i kapusty, rukola rośnie wzwyż w czasie upałów, kwitnienia i wydawania nasion. Należy zbierać tylko liście zewnętrzne, aby roślina pozostała nienaruszona i możliwe były ponowne zbiory po upływie tygodnia. Zbiory rukoli polegające na ścięciu liści i pozostawieniu rośliny, aby odrosła, powoduje, dużą wydajność w produkcji liści zanim nastąpi okres kwitnienia. Zbiory stymulują roślinę do rozwoju. W miarę wzrostu rukoli, smak jej liści staje się silniejszy, bardziej ostry.