Drzewka owocowe - Jabłoń Arszam
Jabłoń Arszam - doskonała na przetwory
Jabłoń typu Arszam to odmiana letnia, dojrzewająca kilka dni po Pirrosie. Nie wiadomo skąd pochodzi, ani kiedy pojawiła się na rynku. Samo drzewo rośnie silnie (w zależności oczywiście na jakiej podkładce jest szczepione), tworząc przejrzystą koronę. Pędy rosną w górę, pod bardzo ostrym kątem. Na końcach wzniesionych pędów znajdują się duże lub bardzo duże owoce, o kulistym kształcie. Sam ich wygląd potrafi przyciągnąć wzrok, gdyż prawie w całości pokryte są szkarłatno-czerwonym, apetycznym rumieńcem. Skórka owocu jest gładka, jabłko arszam błyszcząca i twarda. Miąższ jabłka jest wyśmienity! Ma lekko kwaśny posmak (przypominający jabłka odmiany Cortland), jest zwięzły, bardzo soczysty i ma kremowo-białą barwę. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają bardzo wcześnie, bo już na przełomie lipca i sierpnia. Doskonale nadają się na:
- dżemy
- soki
- konfitury
- do ciast
- do bezpośredniego spożycia
Jabłoń Arszam - zalety
Oprócz doskonałych owoców, niepodważalną zaletą sadzonki jabłoni typu Arszam jest jej samopylność. Nie wymaga ona bowiem do dobrego owocowania towarzystwa innych odmian w sąsiedztwie. Ponadto, jest również mało podatna na choroby i odporna na mróz, co w naszym klimacie ma ogromne znaczenie. W okres owocowania wchodzi wcześnie, już w 3-4 roku po posadzeniu.
Jabłoń Arszam - sadzenie
Sadząc jabłoń Arszam, należy zapewnić jej odpowiednie miejsce. Lubi ona glebę żyzną, przepuszczalną o obojętnym odczynie i umiarkowanie wilgotną. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, lecz w półcieniu również powinna sobie poradzić. Co do przycinania, jak przy innych jabłoniach, Arszama należy ciąć jesienią lub zimą. Wiosną, w maju wykonujemy pierwsze nawożenie (nawozić można już rok po posadzeniu), a po pięciu tygodniach powtarzamy zabieg.
Jabłoń Arszam doskonale nadaję się zarówno dla amatorów, do przydomowego ogrodu jak również dla sadowników na plantację. Jest wytrzymała i rodzi przepyszne owoce.