Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są najczęstsze choroby drzew owocowych?

2022-08-01
Jakie są najczęstsze choroby drzew owocowych?

Drzewa owocowe w ogródku to prawdziwy skarb – szczególnie gdy ceny owoców idą w górę. W okresie kwitnienia są piękną ozdobą ogrodu, a gdy zaczynają owocować, dają Ci możliwość delektowania się smakiem soczystych owoców prosto z drzewa. Jednak problem pojawia się, gdy zaczynają atakować je różne choroby grzybowe czy wirusowe. Które z nich są najczęstsze i jak im zapobiegać?

Choroby drzew owocowych

Bardzo często spotykane są choroby grzybowe, ponieważ patogeny grzybowe nie tylko szybko się rozwijają, ale i atakują inne drzewa. Najpowszechniejsze choroby grzybowe drzew owocowych to: rdza jabłoni i śliwy, parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, a także brunatna zgnilizna drzew pestkowych.

Przyczyną chorób drzewek owocowych mogą być również bakterie np. rak bakteryjny czereśni. Jego objawy widoczne są na wszystkich nadziemnych częściach drzewa. W pierwszej kolejności pojawiają się na kwiatach, które robią się brunatne i zasychają.

Inna bakteryjna choroba, która najczęściej atakuje sadzonki gruszysadzonki jabłoni to tzw. zaraza ogniowa. Liście drzew zakażonych bakterią wyglądają, jakby strawił je ogień (robią się brunatne, a nawet czarne). Niestety wszystkie części rośliny objęte zarazą ogniową należy usunąć, a następnie spalić.

Choroby drzew owocowych – jak im zapobiegać?

Aby nie dopuścić do ich rozwoju, zaplanuj pierwsze zabiegi ochronne już na przedwiośnie. Nie ma tu konkretnej daty. Najlepiej, jeśli będziesz obserwował pogodę za oknem. Zaleca się, aby rozpocząć opryski zapobiegawcze, gdy temperatura powietrza będzie wyższa niż 7℃.

Oprócz pogody, przed rozpoczęciem oprysków zapobiegawczych zwróć uwagę na fazę rozwoju rośliny. Przykładowo oprysk zapobiegający częstej chorobie, jaką jest parch jabłoni i gruszy powinieneś wykonać w fazie zielonego pąka kwiatowego lub rozwoju liści. Z kolei ten, który zmniejsza ryzyko rozwoju raka bakteryjnego, czy zarazie ogniowej, w okresie nabrzmiewania pąków.

Wczesna wiosna to również dobry moment na zrobienie oprysków przeciwko szkodnikom (np. kwieciakowi jabłkowca). Aby zmniejszyć ryzyko zaatakowania drzewek owocowych przez tego szkodnika, opryskaj grusze i jabłonie tuż przed pękaniem pąków kwiatowych.

Jak chronić drzewa owocowe przed chorobami?

Działania zapobiegające chorobom liści drzew owocowych, czy kory tak naprawdę powinny trwać przez cały rok, a nie tylko w okresie wczesnej wiosny. Opryski to nie jedyne co możesz zrobić, aby ochronić drzewka owocowe przed chorobami i szkodnikami.

Po pierwsze ryzyko rozwoju chorób, czy ataku szkodników zmniejsza się, jeśli sadzonki drzew owocowych mają zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Dlatego, zanim posadzisz konkretną roślinę w swoim ogródku, sprawdź, jakiej gleby potrzebuje i czy lepiej będzie rozwijać się w miejscu zacienionym, czy nasłonecznionym.

W związku z tym, że większość roślin preferuje żyzną glebę, zasobną w składniki pokarmowe jeszcze przed posadzeniem drzewek owocowych warto ją użyźnić. W tym celu użyj organicznych nawozów (np. obornika).

Kolejna rzecz, jaką możesz zrobić to zagęszczenie drzew. Dzięki systematycznemu dbaniu o prześwietlenie koron oraz odpowiednią rozstawę zmniejszysz ryzyko chorób grzybowych drzew owocowych.

Drzewa owocowe – objawy chorób i ich zwalczanie

Po czym rozpoznasz, że drzewa owocowe w Twoim ogrodzie zostały zaatakowane przez chorobę? Przykładowo pierwsze objawy parcha jabłoni pojawiają się na liściach pod postacią brunatnooliwkowych plamek (które z czasem robią się coraz większe i są widoczne na innych częściach drzewa).

Parch gruszy objawia się podobnie. Liście usychają i opadają, ale wcześniej pojawiają się na nich charakterystyczne plamy. Co możesz zrobić, aby zwalczyć tę popularną chorobę drzewek owocowych? Zaleca się regularne grabienie liści oraz przeprowadzanie oprysków (biologicznych lub chemicznych) w okresie wiosennym (to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do rozwoju choroby).

Inną powszechnie występującą chorobą drzewek owocowych jest rak bakteryjny czereśni i wiśni. Poznasz go po tym, że kwiaty zrobią się brązowe, a z pędów drzew zacznie wyciekać guma. Z kolei, jeśli choroba zaatakuje sadzonki wiśni lub sadzonki czereśni w okresie owocowania, na owocach pojawią się brunatne plamy gnilne.

Jak możesz zwalczyć raka bakteryjnego czereśni i wiśni? W przypadku, gdy choroba zaatakuje Twoje drzewka owocowe, zaleca się usunięcie zarażonych części, a także użycie środka zawierającego miedź.

Choroby drzew owocowych to zmora osób, które chcą cieszyć się smakiem owoców z własnego ogródka. Jednak, jeśli przez cały rok będziesz dbał o rośliny, ryzyko ich rozwoju jest mniejsze. Dlatego pamiętaj o zapewnieniu drzewkom odpowiednich warunków do rozwoju, a także wykonywaniu oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel