Pierwszym twórcą ogrodu bylinowego był niemiecki ogrodnik i pasjonat bylin, Karl Foerster (1874-1970). W utworzonej przez siebie szkółce w Poczdamie eksperymentował z bylinami i dzięki temu możemy mu zawdzięczać mu łącznie 370 odmian. Wśród nich floksy, astry, ostróżki i trawy. Od tego momentu byliny stanowią nieodzowny element każdego ogrodu, a ich różnorodność pozwala zaspokoić nawet najwybredniejsze gusty. Każdego roku pojawiają się nowe odmiany jeżówek, funkii, dzwonków, dalii, miskantów, turzyc, floksów, kostrzew, liliowców, rozchodników, rozplenic czy żurawek, a ogrodnicy prześcigają się by każdego roku, by pokazać światu nowe okazy. Koneserzy bylin śledzą wystawy, ofertę szkółek by wyłowić kolejną odmianę do swojej kolekcji. Niektóre z bylin mają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset odmian i zachwycają swoją oryginalnością.
Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Funkia Hosta Great Expetations (C2)
Opis produktu
Funkia Hosta Great Expetations - bardzo duże sadzonki
Funkia to bylina, która wymaga stanowisk całkowicie lub częściowo ocienionych oraz gleby żyznej, próchniczej, lekkiej i wilgotnej. U odmian barwnych warto zadbać o wybranie miejsca uprawy, do którego dociera trochę porannych lub wieczornych promieni słonecznych.
Funkie to rośliny, które dojrzewają wraz z wiekiem, dlatego u młodych roślin zwykle nie są widoczne ich docelowe walory.Kształt, wielkość, faktura i barwa liścia właściwa dla danej odmiany ujawnia się stopniowo po kilku latach od posadzenia.
Funkie to popularne rośliny do miejsc cienistych. Dzięki pięknym, barwnym liściom stanowią doskonałą ozdobę zacienionych zakątków ogrodu. Świetnie komponują się z paprociami, bylinami kwitnącymi, ale też same w sobie jako soliter stanowią piękną ozdobę. Przeznaczona do okrywania powierzchni, na rabaty, ogrody, parki. Można je także łączyć z innymi roślinami poszycia leśnego np. dąbrówką, barwinkiem, konwalią, fiołkami, zawilcami czy dzwonkami. Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach do 3 do 10 razem. Na 1 m2 powinno znajdować się nie więcej niż 5 roślin.
Nawożenie funkii wykonuje się od kwietnia do połowy lipca.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.