Jest piękną, srebrzysto-zieloną, obficie kwitnącą krzewinką osiągającą wysokość 40 cm. Liście ma wąskie, pachnące i zimozielone. Kwiaty ciemnoniebiesko-fioletowe zdobią roślinę od lipca do września. Pojemnik P9
Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue Strain'
Odmiana 'Hidcote Blue Strain' jest piękną, srebrzysto-zieloną, obficie kwitnącą krzewinką, osiągającą wysokość 50 cm. Liście są wąskie, pachnące i zimozielone. Ciemnoniebiesko-fioletowe, małe, rurkowate kwiaty, zebrane w kłosowaty kwiatostan, zdobią roślinę od lipca do września.
Lawenda wąskolistna to półkrzewiasta roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z terenów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna oraz zielarska. Wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste na przekroju pędy, pokryte szarym kutnerem, które drewnieją w dolnej części. Liście, o podwiniętych brzegach, są pokryte srebrzystym kutnerem, równowąskie, lancetowate i silnie aromatyczne, ułożone naprzeciwlegle na pędach. W polskich warunkach klimatycznych krzew dorasta do około 50 cm wysokości i 70 cm szerokości, a nieulistnione pędy kwiatostanowe, dorastają do około 80 cm wysokości. Fioletowe kwiaty, o różnych odcieniach, są zebrane w nibyokółkach, tworząc kwiatostany typu kłos.
Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue Strain' - uprawa
Lawenda ma małe wymagania. Najlepsze gleby dla niej to lekkie, piaszczyste, żwirowo-gliniaste, z dobrym drenażem, przepuszczalne i bogate w wapń. Roślina toleruje umiarkowaną wilgotność i jest odporna na okresowe susze. Wymaga stanowiska z pełnym dostępem do światła i ciepła. Po kwitnieniu zaleca się skrócenie pędów w celu pobudzenia rośliny do ponownego kwitnienia. Jest całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie. Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, należy mocno ściąć pędy tuż nad ziemią. Na 1 m² sadzi się 9 sztuk.
Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue Strain' - zastosowanie
Kwiaty lawendy przyciągają wiele kolorowych motyli i pożytecznych owadów, będąc rośliną miododajną. Lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue Strain' znajduje wszechstronne zastosowanie w kompozycjach ogrodowych: na słonecznych rabatach, wzdłuż ścieżek, jako obwódka, a nawet jako niski, pachnący żywopłot. Może być również elementem ogródka ziołowego lub być sadzona w pojemnikach. Kwiaty, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych (linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol), są wykorzystywane w zielarstwie, aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.