Produkt sprzedawany w torebce (foliowa, plastikowa lub papierowa). Nie jest to torba ozdobna, ale opakowanie magazynowe.
Ogórek gruntowy wczesny Junak F1 3g korniszon
Opis produktu
Ogórek gruntowy wczesny Junak F1 3g korniszon
Junak F1 to jedna z najwcześniejszych odmian drobnobrodawkowych ogórka gruntowego. Powstała stosunkowo niedawno w Polsce i już znalazła mnóstwo miłośników. Jest to wczesna odmiana o wysokim procencie plonu handlowego w ogólnym. Wytwarza zielone, niezwykle kształtne owoce, zakończone tępo z obu stron. Nie wykazuje tendencji do przerastania ani wytwarzania pustych komór nasiennych. Jedną z najważniejszych zalet tego ogórka jest odporność na choroby, w tym na parcha dyniowatych i mączniaka rzekomego.
Owoce ogórka Junak F1 świetnie sprawdzają się w przetwórstwie. Mogą być przeznaczane do konserwowania, a co więcej, nadają się też na pikle. Wspaniale smakują również spożywane bezpośrednio po zbiorze. Nasiona wysiewa się w maju, zbiór owoców następuje natomiast najczęściej już pod koniec lipca i trwa aż do września.
Liczba nasion: 40-50 szt. w gramie
Norma wysiewu: 2 kg/1ha
Termin wysiewu: 1-2 dekada V
Rozstawa: 10x135 cm
Kiełkowanie nasion ogórka następuje już w temperaturze 15–18°C, a najlepsza to 20°C. Przy utrzymującej sie temperaturze poniżej 10'C dochodzi do zahamowania wzrostu młodych ogórków. Kwiaty otwierają się w temperaturze powyżej 15'C, a pylniki produkują pyłek przy 17'C.
Stanowisko dla ogórków winno być osłonięte od wiatru, zaciszne, lecz niezacienione. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne, łatwo nagrzewające się. Ogórki prawidłowo rozwijać się będą na czarnoziemach, lessach, madach i glebach piaszczysto-gliniastych. Nie zaleca się uprawiać ogórki na glebach z wysokim poziomie wód gruntowych, ciężkich i zimnych.
Ogórki mają umiarkowane wymagania pokarmowe, niewystarczające jest jednak nawożenie organiczne, braki należy uzupełniać nawożeniem mineralnym.
Wartości odżywcze ogórków nie są duże, ale cenione są za związki, które posiadają. Związki te są o charakterze zasadowym i pomagają odkwasić organizm. Podobnie jak arbuzy czy melony, ogórki składają się z 96% wody. Dzięki temu są małokaloryczne, pomagają także usuwać nadmiar wody z organizmu. Ogórki wyhodowane samodzielnie warto spożywać ze skórką, gdyż mają wtedy najwięcej składników odżywczych. Ponadto ogórki zawierają potas, magnez, mangan i miedź. W ogórkach znajdziemy również niewielkie ilości witaminy K, C i witamin z grupy B. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym jest stosowany w kosmetyce, ma działanie przeciwzmarszczkowe, odtruwające i rozjaśniające. Sok ze świeżych ogórków doskonale oczyszcza skórę. Zalecany jest nawet dla skóry wrażliwej.
Ogórki są polecane przy wszelkich rodzajach chorób: serca, dróg moczowych, reumatyzmie.
Ogórek ma właściwości orzeźwiające, gasi pragnienie, pięknie pachnie i równie dobrze smakuje. Można spożywać go na surowo, w postaci gotowanej, a także robić z niego pyszne przetwory na zimę. Świetnie nadaje się jako dodatek do kanapek, surówek i sałatek.
- Dobra retencja wody i składników pokarmowych, duża zawartość próchnicy, najlepsze rodzajowo gleby .
- Preferowane przez wymagające i bardzo wymagające rośliny